Když sluníčko svítí, ptáci cvrlikají, stromy kvetou a život se nám zdá mimořádně hezký, často to popisujeme slovy “okamžiky absolutního štěstí”. Je jednoduché štěstí prožívat, když tomu nahrávají podmínky za oknem. Člověk je meteosenzitivní tvor, a tak krásné počasí spojuje se skvělou náladou a příjemnými pocity. To, že štěstí vychází především zevnitř, jste asi nejednou slyšeli. Jak si vypěstovat vnitřní štěstí, které pro vás bude oporou, i když tomu okolnosti a povětrnostní podmínky dvakrát nenahrávají, jsme se zeptali odbornice na slovo vzaté Lilie Khousnoutdinové, zastupující nadační fond Šťastné Česko.
Maličkosti
Croissant z oblíbené pekárny, poděkování za dobře odvedenou práci, objevení schovaného potůčku v lese. Právě tyto okamžiky a prožitky, kterých můžeme napočítat každý den několik, nám zaručí pozitivní emoce, čímž přispějí k celkovému pocitu štěstí. “Maličkosti nám můžou skvěle zvednout náladu, obzvlášť z pohledu našeho subjektivního vnímání,” je přesvědčena Lilia. Upozorňuje ale na to, že nám radost z těchto okamžiků nemusí vydržet dlouho, pokud v sobě cíleně nepěstujeme šťastnou povahu. A proto spíš než je hledat nebo na ně čekat doporučuje Lilia si je v životě přímo vytvářet. „Vytvářet si v životě krásné maličkosti, které mě těší a inspirují, je určitě skvělá cesta k tomu, jak si v životě štěstí budovat.”
Štěstí a zdraví našich milovaných
Musíte uznat, že nic netěší víc než vědomí, že naši blízcí jsou v bezpečí, jsou zdraví, spokojení a nic jim nechybí. Často ale usilujeme tak snažně o vytvoření komfortních podmínek pro naše rodiče, partnery, děti, přátele, že zapomínáme na sebe. „Pro naše nejbližší je také největším štěstím vidět, že jsme šťastní my. Platí to i ve vztahu matky a dítěte: dítě je nakonec stejně nejspokojenější, když vidí svoji maminku klidnou a vitální, nikoli unavenou samou péčí a starostí o něj.” Lilia naráží také na skutečnost, že nezřídka definujeme štěstí našich blízkých dle vlastního subjektivního vnímání a chceme jim dopřát situace a podmínky, které by učinily šťastnými nás. Tím ale často naděláme víc škody než užitku. „Pokud chci pomáhat, je dobré to dělat jen v případě, pokud je moje pomoc žádána nebo vítána, často ale na to zapomínáme.”
Sdílení štěstí
Sobeckost a štěstí nejsou kompatibilní. Když jsme šťastní, chceme ten pocit šířit všude okolo. „Šťastný člověk je zároveň přirozeně přející a podporující. Když jsem šťastná, tak přece nechci v tom “ráji” být sama,” míní Lilia. To, že je sdílená radost nakažlivá, potvrzuje, že se k nám štěstí, které jsme rozšířili do světa, vrátí již mnohonásobně větší.
Laskavost
To, jak se chováme k ostatním (ale i k sobě), se významně promítá do našeho subjektivního pocitu štěstí. „Líbí se mi fráze, že laskavost plodí laskavost – šíří se jako vůně květin. Jsem přesvědčena, že právě laskavost přináší štěstí, a to oběma stranám. I proto je štěstí dobrým základem pro zdravou komunitu a společnost. Laskavost dělá divy,” uzavírá Lilia.
Šťastné Česko
V nadačním fondu Šťastné Česko se nechali inspirovat bhútanským výzkumem HDS (hrubého domácího štěstí) a začali ve spolupráci s agenturou STEM zkoumat štěstí v České republice. Dnes už mají 3 roky výsledků a všechna potřebná kvantifikovatelná data, díky kterým mohou úroveň štěstí v Česku vyhodnocovat. Cílem je zjistit, kde se skrývají největší rezervy, a zároveň přispět ke společenské debatě, co je v životě doopravdy důležité a co jsou naše skutečné hodnoty, které nás činí šťastnými.