Životní štěstí asi patřit mezi základní přání každého z nás. Jak si ke spokojenějším chvilkám trošku pomoci? Vyzkoušejte několik rad, které by měly úplně nenásilně vklouznout do vašeho denního koloběhu a zajistit, že se budete cítit mnohem lépe.
Hlídejte si spánek
Dostatek spánku. Zní to jednoduše. Jenže málokdo může opravdu říci, že se mu každý den poštěstí naspat optimální počet hodin. Nejen, že nedostatečný odpočinek negativně působí na vaši fyzickou a psychickou kondici, ale vědci dokonce zjistili souvislost mezi ním a Alzheimerovou chorobou. Nedostatek spánku totiž prý způsobuje v těle nahromadění jednoho druhu proteinu, kterým jsou u pacientů s touto nemocí obalené nervové buňky. Zamyslete se tedy nad svým denním rozvrhem a hlavně tím, zda jste schopni ulehat do postele v přibližně stejnou hodinu. „Chronická deprivace spánku je velkým problémem zejména pro ty, kteří pracují do pozdních hodin, a i během dne mají velmi nabitý program,” vysvětlila psycholožka Joanna Konstantopoulou pro server Huffpost. Důležité je si především uvědomit, že pro psychické zdraví nejsou škodlivé jen dvoudenní absence spánku, ale významný dopad mohou mít i chybějící dvě hodiny každý den. Se změnou tedy začněte třeba tak, že si půjdete lehnout půl hodiny před tím, než byste šli obvykle. A po nějaké době přidejte další půl hodinu. Díky novému zvyku by se vám měla zlepšit paměť, snížit úzkosti a zabránit by se mělo i chronickým onemocněním.
Dělejte alespoň jednu věc, která vás zcela naplňuje
Život samozřejmě není jen o příjemných činnostech, neměly by však z vašich dní vymizet úplně. Najděte si tak alespoň jednu, která vás opravdu naplňuje a činí šťastnými. Té se pak držte i během hektických a těžkých období. Podle Eleny Touroni, spoluzakladatelky Psychologické kliniky v Chelsea, by to měla být především aktivita zaměřená na vás, váš osobní rozvoj a hodnoty, jež vyznáváte. V oblasti duševního zdraví je totiž prý nejdůležitější vyvážit pracovní vytížení a odpovědnost s činnostmi, které vám dodávají pocit pohody. Když totiž dojde k nerovnováze v tom, co rozdáváme světu a co si naopak bereme pro sebe, pak se vyčerpají naše psychologické zdroje. K objevení sebe sama a svých tajných a neprobádaných tužeb vám mohou pomoci každodenní pětiminutové meditace, terapie, za zmínku stojí i rady osobního kouče a začtení se do knih, jako jsou Kniha radosti nebo Síla pozitivního myšlení. Pomoci by vám mohlo třeba také najít si knihu o někom, koho obdivujete. A poté si přečíst příběh o tom, jak se vypořádal s boji v jeho životě.
Buďte venku
Pobyt venku působí blahodárně na všechny naše smysly, stejně jako na zdraví a psychiku. Divili byste se ale, jak málo času denně stačí strávit na čerstvém vzduchu, abyste načerpali dostatek energie. Je to totiž pouhých deset minut. Přesně deset minut strávených krátkou procházkou během polední pauzy, odpolední vypití si kávy venku na slunci nebo krátký běh by vám mělo zaručit, že se budete cítit spokojenější a šťastnější. Psychiatr Michael Brodsky pro americký deník uvedl, že výzkum již v několika státech prokázal, že pouhých deset minut strávených v zeleni může zmírnit i vaše úzkosti.
Buďte sami na sebe hodní
Jak často se dokážete pochválit a třeba i jen v duchu si dokázat, jak sami sobě věříte? Psycholožka Roseann Capanna-Hodge ve své studii uvedla, že namísto toho, abyste se vždy soustředili na negativní scénáře, měli byste svůj vnitřní dialog směřovat k pozitivním výsledkům. Nepřemýšlet nad situacemi například tak, že si řeknete: „Pokud tuto práci dostanu, tak…..” , ale „Až tu práci dostanu, tak….“ Přesto, že se vám rozdíl mezi oběma větami může zdát minimální, právě tyto nepatrné změny hrají velkou roli ve vaší náladě i přemýšlení o sobě a svých schopnostech. Možná také ve shonu všedních dní plných nestíhání a věčných pochyb často zapomínáte, že vaše silné stránky převyšují ty slabé. Každý večer, až se budete cítit pod psa a půjdete si lehnout s pocitem, že nejste dostatečně výkonní, vyjmenujte si, co všechno, jste za poslední den či týden zvládli. Možná budete překvapeni, kolik toho bude.
Nechte si jen jeden zlozvyk
Jste sami ze sebe věčně zklamaní, že jste opět nepřestali kouřit, trhat si nehty na palcích u nohy, pít hektolitry kávy, nezačali jste zdravě jíst ani míň ponocovat? Ještě víc, než všechny vaše zlozvyky vám ale škodí zklamání ze sebe samých a z toho, že jste je nezvládli odbourat. Zkuste si vypsat seznam těch, které vám vadí nejvíc a rozhodnout, jaký z nich si ponecháte. Ano, čtete dobře. Alespoň pro začátek je totiž dobré nezápasit se všemi démony najednou. Uvidíte, že když si jednu neřest prozatím necháte v záloze jako berličku, půjde to s těmi ostatními snáz.