V sobotu 27. března se koná každoroční celosvětová kampaň Earth Hour na podporu ochrany planety. Na jednu hodinu tak vypnou světla tisíce objektů, měst a obcí po celém světě. Česko se k osvětové události, která má za cíl zvýšit povědomí o klimatických změnách, připojí již pojedenácté.
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu a na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí po celém světě. Událost vybízí jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny a za celou myšlenkou stojí Světový fond na ochranu přírody. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney, kdy na šedesát minut zhasla světla na slavné budově australské opery. Do kampaně se tehdy zapojily více než 2 miliony lidí a během let se tato úspěšná akce, která se koná vždy poslední březnovou sobotu, rozšířila do celého světa. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica.
V roce 2019, tedy v posledním ročníku, který nebyl poznamenán koronavirovou krizí, se do akce v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek. A to včetně těch nejznámějších – Vyšehrad, Vítkov, Petřín, hrad Špilberk, Obelisk v Denisových sadech a Nová radnic V Brně, věž radnice v Ostravě nebo katedrála sv. Bartoloměje v Plzni. Letošní Hodina Země startuje v sobotu 27. března od 20:30 do 21:30 hodin a například v Praze na hodinu zhasnou světla u Karlova mostu, osvíceny nebudou Národní a Stavovské divadlo, Staroměstská radnice, Petřínská rozhledna, Malostranská mostecká věž, Strahovský klášter, památník na Vítkově a řada kostelů.
Zapojit se ale může kdokoli z řad měst, firem i jednotlivců. Připojte se můžete například i vy tím, že si dáte klimatický závazek a doma na hodinu zhasnete světlo.