Všimli jste si, že stejně jako móda, i floristika zažívá novou vlnu? Možná si vzpomenete na období plné karafiátů, následované dlouhatánskými holandskými růžemi. Některé květinové ateliéry se naštěstí nenechají omezovat „trendy“ a zakládají si na osobitém přístupu i výběru květin. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich.
Cool Flowers
Bez větviček a zeleně
Květinový ateliér si zakládá na květině a její kráse. Nic mimo(sa)řádného, možná namítnete, nejste-li citlivka stydlivá. Ovšem, kde jste naposledy viděli kytice sestávající pouze z květin – bez dekorací, větviček a zeleně? Zakladatelka Jaroslava Stretcul dbá na to, aby květiny, které jsou k dostání v Cool Flowers, byly unikátní: nezřídka zde narazíte na něco, co byste v Česku hledali jen stěží. Aktuálně to jsou například pivoňky z Chile. „Nikdy nemáme hotové pugety, které by se daly koupit – všechno připravujeme na míru. Každá kytice je pro někoho jiného a do každé dáváme kus sebe. Samozřejmě sledujeme trendy, tendence, jsme moderní květinářství,“ vysvětluje Jaroslava. Dalším specifickým rysem květinářství Cool Flowers je, že zde nenajdete nic kromě květin: žádné svíčky, dekorace ani přání. V květnu oslaví Cool Flowers páté narozeniny, dárek si ale nadělili už teď, přestěhovali se z původní prodejny v Bělehradské do velkorysého rohového prostoru bývalé galerie v Šafaříkově ulici na pražských Vinohradech. V interiéru vynikají zrcadla, sametový nábytek, ale jasnou hvězdou je chladící výloha. „Prostor jsme hledali dva roky, konečně jsme našli to, co nám perfektně vyhovuje,“ uzavírá Jaroslava.
Jaroslava Stretcul
Jaké květiny se budou „nosit“ v roce 2021?
Trend, který pokračuje už několik let, je příklon k jednoduchosti. Novinkou je, že se snažíme maximálně omezit plýtvání. Aktuálně jsme začali přijímat zpátky boxy od klientů, které pak využíváme znovu. V kontextu specifických okolností loňského roku jsme spustili i květinové předplatné 99 Flowers. Dvakrát týdně rozvážíme květiny přes Wolt – kadenci si ale můžete zvolit podle sebe. Toužíte-li dostávat čerstvé květiny každý týden nebo jednou měsíčně, je jen na vás. Nejde o uvázanou kytici, ale o sadu květin, kterou můžete dát do jedné vázy nebo umístit po celém bytě.
Máte nějakou oblíbenou květinu?
Záleží na náladě. Aktuálně mě baví trend obarvených květin. Třeba tulipány v modré nebo šedé barvě vypadají vskutku přepychově. Není to nic toxického: tulipán změní barvu tím, že se dá do obarvené vody. Teď začíná sezona pryskyřníků, které mám také velmi ráda.
Odkud odebíráte květiny do ateliéru?
Odebíráme z velkoobchodů, napřímo to v rámci malého českého trhu nejde. Chtěli bychom samozřejmě pracovat s místními dodavateli, ale není jich mnoho, a pokud prodávají, tak napřímo, na farmářských trzích. Všechny naše květiny jsou buď z Holandska, Francie, nebo Polska. Mimo Evropu pak z Ekvádoru, Kolumbie, něco z Afriky, Nového Zélandu. Velmi ráda bych dovážela květiny z Japonska – jejich kvalita je neuvěřitelná. To, co tam pěstují, nemá konkurenci.
Fox Gallery
Květina povýšená na umění
Květinový ateliér vznikl jako logické pokračování uměleckého konceptu Fox Gallery pod vedením Jany Opatrné. „Květiny pokládám za přirozené umění,“ vysvětluje Jana, proč před necelými čtyřmi roky zařadili rostliny do portfolia galerie, a pokračuje: „Pro nás je to i určitá forma designové realizace. Baví nás kombinovat květiny například s kovovými objekty a vymýšlet s nimi instalace na pomezí designu a umění. Chceme do toho vtáhnout i uživatele, který by mohl sám objekt interaktivně přetvářet.“ Květinové vazby a kompozice, nezřídka v páru s designovými vázami, tým Fox Flowers dodával na tak významné tuzemské události, jakými jsou Mercedes Benz Fashion Week nebo Karlovarský filmový festival. Připravovali zakázky pro Philip Morris, Zalando nebo Preciosu ve Florencii, spolupracovali s cateringovými a eventovými agenturami, vytvářeli výlohy butiků v Pařížské ulici. S příchodem pandemie se však museli adaptovat a zaměřit se spíše na kusovou tvorbu – jejich jedinečné kytice nyní můžete objednat každé úterý a pátek na Rohlik.cz. „Vzhledem ke změnám způsobeným koronavirem jsme museli vymýšlet nové cesty, ale těší mě, že nás již vyhledávají i jednotlivci. K nám na web zavítají jak klienti, kteří jsou s námi historicky svázáni přes design a umění, tak i lidé, kteří se o nás dozvěděli díky Rohlíku,“ optimisticky uzavírá Jana Opatrná.
Jana Opatrná
Mění se nějak váš květinový vkus?
U mě se to mění dost. Když jsem zakládala galerii, měla jsem ráda bílé královské lilie. Umí provonět celý prostor. Teď mám asi nejradši velkokvěté tulipány, polní kvítí. Každá květina má nějaký význam, a vždycky to pojím s určitým obdobím. Nejvíc mě fascinují květiny samostatně, bez vazby, anebo naopak promyšlené koncepty ikebany. Některé květiny mi pasují velmi dobře do minimalismu a ráda si s nimi hraji v ikebanách, pak jsou třeba hortenzie, které jsou výtečné v „hutných“ instalacích, například v secesních nebo barokních interiérech.
Je pro vás zahraničí inspirací?
Hodně se díváme do zahraničí – máme oblíbené floristy, kteří podobně přemýšlí, v Japonsku nebo v Německu. Inspiraci okolo sebe ale nehledáme, nechceme se nechat ovlivňovat. Obvykle k tomu dospějeme vlastní přirozeností. Začne to naší vlastní vizí, pak třeba na cestách zachytíme něco zapamatováníhodného – inspiruje nás častokrát samotná příroda, architektura nebo nadčasové interiéry.
Trendy, nebo osobní kreativa?
Moc nehledíme na to, co je momentální trend, většinou pracujeme s intuicí a snažíme se, aby každá květina z našeho ateliéru byla jiná. Vemte si třeba růže: když je dáme do kytice, obvykle zevšední. My chceme, aby i v těch takzvaně klasických pugétech s růžemi byla nějaká přidaná hodnota – proto tam doplňujeme třeba větvičky eukalyptu nebo jiné sezonní zeleně. Tradici umíme, ale moc ji nechceme dělat. Květinám spíš necháváme volný průběh. Líbí se nám jejich vlastní pohyb. Obecně pracujeme s druhy květin, které nejsou úplně běžné či byly běžné v Čechách historicky, jako jsou třeba matthiola, jiřiny, hledíky nebo modrý bodlák.