Zakladatelka Sousedského klubu na Praze 10 se stala první oceněnou v pátém ročníku projektu Laskavec. Vadilo jí plýtvání jídlem a to, že někteří ho mají nedostatek, a tak se s tím rozhodla něco dělat.
Zuzana Vránová je rozená organizátorka, což prokázala při své dlouholeté praxi fotoprodukční. Posledních pár let už něbehá kolem celebrit, ale kolem matek v nouzi nebo seniorů, k nimž měla vždy blízko. Nově se zaměřila ještě na lidi, kteří k nám přicházejí bez prostředků z Ukrajiny. Všem bez rozdílu vydává jídlo z Potravinové banky Praha a také ošacení nebo hračky pro děti. Mimo to spolek poskytuje psychologickou a právní pomoc a někdy se lidi zastaví jen tak, na kafe a popovídat si.
„Je to pořád to stejné v tom smyslu, že je to zařizování věcí, jen má jiný účel,“ komentuje Zuzana se smíchem svoji změnu profese. Její pozitivní přístup a živelná energie jsou nakažlivé a strhly k pomoci i další lidi, kteří jí pomáhají.
Na titul laskavce ji nominovalo hned několik osob, což je prý podle Tomáše Řemínka, ředitele Nadace Karla & Lilie Janečkových, vždy dobré znamení. V úterý 12. dubna předal Zuzaně šek, který je s oceněním spojený, a oficiálně tak zahájil pátý ročník projektu. Znáte-li někoho, kdo by si také zasloužil být laskavcem, můžete ho nominovat prostřednictvím formuláře.
O projektu
„Projekt Laskavec vznikl díky Karlu Janečkovi, který se rozhodl prostřednictvím své nadace oceňovat a vyhledávat dobrosrdečné lidi v naší společnosti. Historicky prvním laskavcem se stal učitel matematiky a fyziky Jindřich Hašek, který se dětem věnuje nad rámec své pracovní doby a některé podporuje i finančně ze svého učitelského platu,“ vysvětluje Dominika Trčková z nadace, která stála u zrodu této aktivity.
Od roku 2016 uděluje nadace každý měsíc titul laskavec někomu, kdo se nezištně stará o druhé a o své okolí. Tomu se kromě uznání dostane finanční odměny v hodnotě 6⁶ Kč. Nemusíte to počítat, je to 46 656 korun, které dotyčný může využít, jak bude zrovna potřebovat. Ke konci loňského roku už nadace rozdala téměř dva a čtvrt milionu, které rozdělila mezi 48 laskavců. Za tu dobu tak vznikla rozsáhlá síť šikovných a aktivních lidí, kteří se vzájemně podporují. „Dobré skutky si zaslouží pozornost, uznání a poděkování. Zároveň věříme, že laskavost je nakažlivá a dokáže být opravdu silnou inspirací pro ostatní,“ říká Barbora Růžičková, která vede programovou oblast Laskavost.cz.
Nadace ovšem nevybírá oceněné sama. Do projektu je navrhují jejich blízcí, spolupracovníci i široká veřejnost. Mnozí z oceněných často bývají překvapení, když se o nominaci dozví. Obvykle své bohulibé aktivity považují za normální a nemají pocit, že dělají něco výjimečného. Lidé okolo nich ale jejich činnost vidí jako důležitou a záslužnou.