Stejně pečlivě jako studujeme složení potravin, procházíme každou složku kosmetiky. Jsme hrdí při pohledu na svoje denní, ale i opalovací krémy a make-upy, které nezatěžují naše zdraví ani planetu. Ale co oblíbený parfém, který sice voní neodolatelně, ale je plný chemických (a možná i škodlivých) složek? Možná je teď ten správný čas na změnu.
Jaký je rozdíl mezi komerční a přírodní vůní? „Zásadní. Pokud chceme vyrobit skutečně čistě přírodní parfém, máme k dispozici maximálně zhruba 500 ingrediencí oproti zhruba 3000, které se dají použít v ‚klasických‘ parfémech. Koncept přírodních vůní si stejně jako přírodní
kosmetika zakládá na transparentnosti. Použité složky bývají u přírodních parfémů všechny vypsané, u těch komerčních se někdy nevhodné složení ukrývá pod slovo ‚perfume‘,“ vysvětluje Andrea Hájková, odbornice na vůně z Myskino.cz, a pokračuje: „Definice ‚přírodní
parfém‘ není nikde přesně zakotvena. Nejdůležitější je číst etiketu a znát jeho přesné složení.“
Může vůně škodit?
Bylo zjištěno, že z možných použitelných skoro tří tisíc vonných složek (uvedených Mezinárodní asociací pro vůně – IFRA) je obvykle několik stovek chemikálií, většinou syntetických, které působí na tělo podobně jako emise z automobilů. Tyto výpary reagují v našem těle, což může vést k dýchacím potížím, astmatickým záchvatům, migrénám i podráždění kůže. Podle Andrey Hájkové nejen z tohoto důvodu přírodní parfémy vyhledávají například alergici. Mívají totiž, stejně jako přírodní kosmetika, certifikaci. Běžné jsou například Ecocert nebo Cosmos Organic. Značky, které vyrábějí přírodní parfémy, se zaměřují na udržitelnost, lokální výrobu, balení neobsahující škodlivé plasty, nabízejí náhradní náplně. Část svých výdělků obvykle věnují na ochranu životního prostředí.
Přírodní cesta pro všechny
Máte tedy vyhodit všechny své dosavadní parfémy? Nic není černobílé. Kvalitní rostlinné esenciální oleje používané ve vůních můžou být na jednu stranu pro kůži přijatelnější, ale je nutné mít na paměti, že jsou také dráždivé, a proto jsou v určitých úrovních považovány za toxické. Záleží také na tom, jak jsou esenciální oleje zpracovány a jak citlivou máte kůži.
Jak zacházet s přírodními vůněmi
Musí se taková vůně spotřebovat dřív? Nezkazí se? Jak ji skladovat? „Nesetkala jsem se s omezenou dobou použití u přírodních parfémů. I tady ale platí, že vůni bychom měli uchovávat spíš na chladnějším místě a určitě jej nevystavovat přímému slunečnímu záření. Opravdu kvalitní parfém se nezkazí ani po otevření a ve vhodných podmínkách vydrží i několik let. Někteří výrobci přírodních parfémů používají neprůhledné lahvičky nebo obarvené sklo, aby zabránili přístupu světla,“ popisuje Andrea Hájková.
Vydrží přírodní vůně vonět dlouho?
Podle odbornice stejně jako u nepřírodních parfémů i tady záleží na kompozici, tedy jak se parfémáři podaří sestavit jednotlivé složky dohromady, a pak také na tom, jak si bude parfém „rozumět“ s kůží svého nositele. I přírodní vůně může mít uspokojivou výdrž, platí ale, že je o něco málo menší, než je to u parfémů „klasických“.