Herečka a známá bojovnice v oblasti ekologie na Instagramu požádala přiznivce, aby se stali součástí videa, které má pomoct omezit spotřebu palmového oleje, kvůli němuž se ničí planeta.
Veronika Čermák Macková nám v cover rozhovoru zářijového vydání WHAT vyprávěla o svých zkušenostech z cest po světě, kdy se dozvídala o krutém zacházení se zvířaty a necitlivém vztahu lidí k přírodě. Svěřila se, že občas propadá environmentálnímu žalu. „Jedno období jsem se ho nedokázala zbavit. Ale podle mě to člověk nesmí vzdát a musí se pořád snažit bojovat, ať už to dopadne jakkoliv. I ten sebemenší krůček, který zachrání život třeba jen jednoho zvířete, má smysl. Pokud jen sedíte a pořád se něčeho bojíte, ničemu nepomůžete,“ říká herečka. I proto se zapojila do akce k Mezinárodnímu dni bez palmového oleje a v loňském roce iniciovala vznik videa s názvem Zodpovědnost za planetu začíná doma.
Palmáč, kam se podíváš
Dle Koalice proti palmovému oleji dnes najdeme palmový olej v každém druhém výrobku od potravin, přes mycí i dekorativní kosmetiku, drogerii, svíčky, krmiva pro hospodářská zvířata i domácí mazlíčky až po technická maziva. Rozsáhlé pěstování palmy olejné v jihovýchodní Asii, Africe a v Jižní Americe však vede k odlesňování deštných pralesů a ničení přirozeného ekosystému, čímž trpí jak zvířata, tak lidé. Pralesy se před zakládáním plantáží vypalují, následně se nadužívají hnojiva, která kontaminují půdu i vodní zdroje. Tento průmysl provázejí nelegální praktiky a korupce. Pěstování palmy olejné přitom není dlouhodobě udržitelné a je z ekologického i zdravotního hlediska zbytečné.
Natočte video a přidejte se
Společně s Koalicí proti palmovému oleji Veronika připravuje k letošnímu Mezinárodnímu dni bez palmového oleje spot a vyzvala na Instagramu fanoušky, aby se stali jeho součástí. Jak na to? Stačí nahrát video na telefon (na výšku) v délce cca 15 sekund a v něm vysvětlit, proč jste vy sekli s palmovým olejem nebo se mu snažíte maximálně vyhnout. Video zašlete na mail spotodpalmujse@seznam.cz a Veronika s týmem ho zakomponují do spotu, který bude zveřejněn 1. února.
„Tento den je připomínkou naší globální odpovědnosti. Je totiž na každém z nás, jestli aktivně ovlivníme dění na druhé straně planety,“ uvádějí organizátoři na svých stránkách. „Prosíme vás proto, zkuste jeden den, klidně i dva, tři, pět nebo také každý den žít bez palmového oleje – bez výrobků, které ho obsahují. Pomůžete jak svému zdraví, tak i přírodě a nakonec zjistíte, že navíc i ušetříte, protože tolik zbytečností s palmovým olejem vlastně ani k životu nepotřebujete.“
„Ačkoliv tato událost vyzývá k oslovování firem, které palmový olej používají, naším cílem v žádném případě není absolutní, slepý bojkot palmového oleje,“ pokračují aktivisté. Je jim jasné, že není možné okamžitě vyměnit palmový olej za jiný a už nezkácet ani jediný strom. „Chceme nabídnout efektivní řešení. Požadujme proto především, aby výrobci přehodnotili své dosavadní technologické postupy i získávání surovin pro výrobu (nejen) v oblasti používání palmového oleje. Samozřejmostí by mělo být obojí co nejšetrnější a nejohleduplnější jak ke zdraví lidí, tak i k životnímu prostředí u nás i na druhém konci světa.“ Žádají výrobce, aby palmový tuk všude, kde je to možné, nahradili jiným tukem regionálního původu. Až teprve v případech, kdy nahradit nelze, by měli přistoupit k použití palmového oleje, výhradně však v bio kvalitě v souladu s evropskými standardy.
Akce na celý únor
Na počátku stála facebooková výzva Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, která se konala 1. února 2016. Na Den bez palmového oleje pak u nás spontánně navázala osmadvacetidenní výzva Zatočte s palmáčem, v rámci níž iniciátoři přinášejí recepty na celý měsíc a představují alternativy k běžně prodejným tukům na vaření a pečení, obsahujícím palmový olej. Například na dortová a litá těsta a některé sušenky je lepší používat jiné rostlinné oleje jako slunečnicový či řepkový. Do buchet, koláčů, bábovek a cukroví doporučují másla živočišného původu nebo rostlinného původu, třeba kakaové, kokosové nebo bambucké. Ukazují také možnosti, jak se vyhnout výrobkům s palmovým olejem z oblasti drogerie nebo péče o děti.
Koalice proti palmovému oleji je nezávislou platformou sdružující jednotlivce i organizace, jejichž společným cílem je snížení celosvětové spotřeby palmového oleje. Zaměřuje se na osvětu mezi širokou veřejností, ale také na komunikaci s firmami a lobbing na politické úrovni.