Dcera slavného lovce krokodýlů deset let trpěla bolestmi, aniž by znala příčinu. Nyní podstoupila operaci a rozhodla se svým příkladem šířit osvětu o endometrióze, kterou mnozí podceňují. „Buďte taktní a zadržte, než se mě nebo nějaké jiné ženy zeptáte, kdy bude mít další děti,“ napsala na Instagramu.
Australská herečka, ochránkyně přírody a dcera zesnulého tvůrce dokumentů o zvířatech Stephena Irwina minulý týden přidala na svůj Instagram fotku z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, kde se zotavuje po operaci, při níž jí našli v břiše 37 lézí. Zákrok byl završením jejího víc než desetiletého martyria, kdy se potýkala s obrovskými bolestmi, únavou a nevolností.
„Dlouho jsem přemýšlela, jestli se mám s vámi takto veřejně podělit o svoji zkušenost. Došla jsem k tomu, že cítím zodpovědnost sdílet svůj příběh, abych pomohla ostatním ženám,“ napsala k fotografii. Během posledních deseti let kvůli svým nevysvětlitelným zdravotním problémům absolvovala řadu bezvýsledných vyšetření a lékařských konzultací. „Doktor mi řekl, že je to prostě něco, s čím se mám jako žena smířit, a já jsem to vzdala a snažila jsem se fungovat dál i přes bolesti,“ pokračovala ve svém příspěvku. Až díky radě kamarádky začala řešit možnou skutečnou příčinu svého trápení – endometriózu.
Podle Světové zdravotnické organizace se endometrióza vyvine tehdy, když tkáň připomínající děložní výstelku roste mimo dělohu, obvykle kolem reprodukčních orgánů, střev a močového měchýře. Tkáň pak spouští chronickou zánětlivou reakci, která může způsobit zjizvení, srůsty a léze. Gynekologické onemocnění provází krvácení a urputné bolesti, důsledkem může být i neplodnost.
Ženám se bolest nevěří
Několikahodinová operace, při níž jí Dr. Tamer Sekin, specialista na endometriózu, z břišní dutiny vyndal 37 lézí, prokázala, že její bolesti rozhodně nebyly běžnou záležitostí. „Má rodino a přátelé, kteří jste se mnou na této cestě víc než 10 let, děkuji, že jste mě povzbudili k nalezení odpovědi, když jsem si myslela, že už se z toho nikdy nevyhrabu. Děkuji lékařům a sestrám, kteří mi mou bolest věřili. Jsem na cestě k uzdravení a cítím ohromnou vděčnost. A pro vás, kteří jste se ptali, proč jsem rušila plány, a kterým jsem neodpověděla na zprávy – každou unci energie, která mi zbyla, jsem vlévala do naší dcery a rodiny,“ napsala.
„Vím o milionech žen s podobným příběhem. Tuhle příšernou nemoc provází stigma. Sdílím svůj příběh pro každého, kdo to čte, tiše snáší bolest a nedostává se mu odpovědí. Ať je potvrzením toho, že vaše bolest je skutečná a že si zasloužíte pomoc. Nepřestávejte hledat odpovědi.“
Americký deník Washington Post v prosinci vydal článek o tom, že řada studií potvrzuje domněnky, že ženy trpící bolestmi nebývají brány tak vážně jako mužští pacienti a jejich potíže bývají podceňovány. Týká se to různých onemocnění a stavů, od srdečních potíží přes porodní bolesti po zmíněnou endometriózu.
Březen – měsíc osvěty o endometrióze
U nás se osvětě věnuje iniciativa Endotalks, kterou založila Michaela Lebeda poté, co se sama s touto nemocí setkala. Organizace uvádí, že endometriózou trpí jedna z deseti žen v reprodukčním věku. V České republice je to odhadem 250 tisíc žen. Nemoc je zákeřná především tím, že není na pohled vidět. Příčiny endometriózy nejsou známé a léčba, která by zaručovala úplné uzdravení, zatím neexistuje. Aby se k veřejnosti dostalo víc informací a ženy nemusely dlouho zbytečně trpět, než zjistí svou diagnózu, probíhá každoročně celosvětová kampaň EndoMARCH, do níž se letos už potřetí zapojuje i Česká republika. V Praze se 25. března bude konat pochod, který skončí v Riegrových sadech, kde na něj navazuje festival s workshopy a kulturním programem. Během března se také konají výstavy a osvětové akce nejen v Praze, ale i v Brně a Ostravě. Přesný program najdete na stránkách Endotalks.