Irská vizionářka se věnovala dětem na okraji společnosti, podporovala vzdělávání dívek a snažila se smazat sociální nerovnosti. Její metoda hodnotového vzdělávání pomáhá i v České republice.
Řádová sestra Cyril Mooney, Ph.D., (21. července 1936 – 24. června 2023), byla irskou vizionářkou v oboru vzdělávání, jejíž práce bořila bariéry, měnila zákony i lidi všude po světě, včetně Česka. Neúnavně pracovala na prosazování práv a ochrany dětí, vzdělávání dívek a potírání chudoby či sociálních nerovností. Svou dlouholetou praxí dokázala, že změna je možná a že přináší lepší výsledky než někdejší status quo. Prostřednictvím svých setkání, článků, knih a workshopů inspirovala tisíce vzdělavatelů po celém světě, kteří její metodu hodnotového vzdělávání používají ve svých třídách a pokračují v její práci. Od roku 2015 se konají kurzy hodnotového vzdělávání i v České republice a prošla jimi už přes 1500 účastníků.
Rozhlédnout se a konat
Už raném věku se rozhodla věnovat svůj život pomoci dětem na okraji společnosti. Celý život se řídila pravidlem, které pak předávala dál: „Jdi ven, zjisti, co je třeba změnit, vymysli jak a pak to dělej tak dlouho, dokud tato potřeba trvá.“ V roce 1955 vstoupila do řádu Loretánských sester (IBVM) a o rok později odjela do indické Kalkaty učit dcery z bohatých anglo-indických rodin. Brzy jí došlo, kolik chudých lidí žije v okolí a jak mizivé jsou jejich možnosti na lepší život. Začala uvažovat, jak do výuky zapojit i nejchudší děti z ulice, které si nemohou dovolit platit školné a často ani nemají střechu nad hlavou.
Vzdělání pro všechny
V roce 1979 se stala ředitelkou školy Loreto Day School Sealdah v Kalkatě. Věřila, že vzdělání má být dostupné všem bez rozdílu. Díky své cílevědomosti a odhodlání poprvé otevřela brány výběrové soukromé školy dětem všech vyznání, včetně těch z nejchudších rodin nebo zcela bez domova. Tak vznikl program Duhové děti, který prostřednictvím vrstevnického učení pomohl většinou negramotným dětem, aby se během jednoho roku mohly zařadit do běžné třídy. V projektu Bosonozí učitelé škola poskytla praktické vzdělání tisícům mladých mužů a žen ze slamů, aby mohli učit malé děti ve svých lokalitách. Podobných programů realizovali celou řadu a díky nim se ke vzdělání dostaly statisíce dětí, jež by na něj jinak nedosáhly.
Škola se tak stala centrem pomoci nejen pro blízké okolí, ale i pro vzdálené komunity. Soustavnou prací s učitelským sborem, rodiči, dětmi i okolím školy vytvořila ucelenou vzdělávací metodu, která byla při adaptaci do českého prostředí nazvána Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney.
Hodnotové vzdělávání v ČR
Metoda hodnotového vzdělávání je založena na celostním a inkluzivním přístupu. Kromě akademických výsledků klade důraz na rozvoj kritického myšlení, charakteru a společenské uvědomělosti. Upřednostňuje spolupráci namísto soutěžení a rozvíjí porozumění sobě, druhým i světu okolo. Vede k hledání vnitřní motivace, zkoumání vlastních hodnot a samostatnému rozhodování na jejich základě. Pomáhá vytvářet bezpečné prostředí založené na vzájemném respektu. Metoda se dotýká nejen učitelů a žáků, ale propisuje se i do vize a celkového klimatu školy.
Ocenění a odkaz do budoucna
Za svou práci byla sestra Cyril oceněna mnohými mezinárodními cenami a čestnými doktoráty (Kanada, Irsko). Byla poradkyní indické vlády, Ashoka fellow, vedoucí asociací i skupin v oblasti vzdělávání, pedagogické činnosti a výzkumu. Svou metodu a zkušenosti předávala učitelům, ředitelům škol i zákonodárcům po celém světě (např. v Indii, Irsku, Kanadě, Spojených státech, Austrálii, České republice i na Blízkém východě). Právě díky všem, kteří metodu každý den přinášejí do svých tříd, kabinetů a ředitelen, zůstává odkaz sestry Cyril Mooney stále živý a dostává se k potřebným. Vždy bude totiž důležité, abychom se rozhlíželi, všímali si a v souladu s vlastními hodnotami dělali, co je potřeba.
O jejím působení v elitní dívčí škole v Kalkatě byl natočen dokument Sit Beside Me, na který se můžete podívat.
V roce 2015 vznikla nezisková organizace Cyril Mooney Education, z. s. (www.hvcm.cz), která se dodnes věnuje adaptaci a rozvoji metody v ČR. Vydává učebnice My jsme svět, jež napsala sestra Cyril se svým týmem (HVCM je adaptovala pro děti v České republice). Kurzy a workshopy prošlo více než 1500 lidí a díky nim se metoda dostává k tisícům dětí po celé republice. Organizace rozvíjí aktivní práci s hodnotami a vztahy ve školách, mezioborové propojování učitelů a sociálních pracovníků (projekt Naproti), vrstevnické programy a další aktivity v souladu se zkušenostmi a vizí sestry Cyril Mooney.
Zástupci organizace a příznivci sestry Cyril Mooney se se zesnulou rozloučili na zádušní mši svaté 30. června v Praze, v kostele sv. Tomáše na Malé Straně.