Mění se naše porodnictví k lepšímu? Dobrá zpráva je, že ano, jen mnohdy pomaleji, než bychom si přáli. Přibývá žen, které věří, že porod může být krásný, i zařízení, která se snaží o to, aby tomu skutečně tak bylo. Porod samozřejmě stále zůstává nenadálou životní situací, kterou nelze přesně naplánovat, i v tomto případě ale platí, že štěstí přeje připraveným.
U většiny Češek bohužel stále přetrvává obava z porodu i přesvědčení, že v porodnici se sluší chovat spíše pasivně a nechávat rozhodnutí na autoritách. Naštěstí pro vás ale máme i řadu příznivých zpráv. Přibývají „respektující porodnice“, které dávají větší důraz na individuální požadavky a potřeby ženy oproti preventivním a rutinním zákrokům. Některé české porodnice zavádějí tzv. centra porodní asistence, kde je možné kontaktovat od 25. týdne těhotenství porodní asistentku, která drží pro rodičky tzv. pohotovost po 38. týdnu těhotenství.
Cílem kontinuální péče porodní asistentky je podpora ženy od brzkého stádia těhotenství k porodu, ale i v šestinedělí, kdy zahrnuje i péči o zdravého novorozence a kojence do šesti týdnů. Soukromé porodní asistentky mají mimo jiné oprávnění zapisovat do těhotenských průkazek. Těhotné ženy mohou využít jak péči porodní asistentky, tak gynekologa.
Čas na vyšetření i rozhovor
Jak probíhá poradna u porodní asistentky? Velmi podobně jako u gynekologa, jen bývá více osobní. Na rozdíl od lékaře si na vás komunitní porodní asistentka může vyšetřit více času. Bývá to přibližně hodina v její ordinaci nebo u klientky doma. Během této doby zkontroluje v moči těhotné přítomnost cukru a bílkovin, změří krevní tlak, srdeční ozvy, proběhne vážení ženy apod. Kromě zdravotnického vyšetření má ale komunitní porodní asistentka i dostatek času probrat emoce, pocity, obavy a strachy týkající se těhotenství, porodu i času po porodu.
Zmíněnou „respektující porodnicí“ může být nejen porodní centrum, ale jakákoliv porodnice, ve které se nastávající rodiče cítí bezpečně, respektováni a je jim umožněn dialog. Všeobecně není příliš známo, že je možné vybrat si kromě místa k porodu i porodní tým. Těhotné ženy mohou buď počítat s týmem, který bude mít službu v moment porodu v jimi zvolené porodnici, nebo se rozhodnou si sestavit svůj vlastní porodní tým. V tomto případě ale jde o privátní placenou službu.
Porodní plány už neobtěžují
Oproti minulosti jsou zaměstnanci v současných porodnicích častěji zvyklí na porodní přání/plán. Je to dokument, který si žena/nastávající tým tvoří před porodem, aby mohli vyjádřit své preference ohledně péče u porodu a po porodu. Jde o nástroj pro komunikaci se zdravotním personálem obsahující informace o tom, jaké porodní postupy žena preferuje, jaký by chtěla mít kontakt s miminkem, s jakou péčí o miminko souhlasí a s jakou ne apod.
Tento dokument představuje jeden z nástrojů, které pomáhají zajistit, aby porod probíhal tak, jak si rodičky přejí, pokud to zdravotní stav matky a dítěte dovolí. Porodní přání by se mělo psát přehledně a stručně, bez složitých a odborných vět. Body a myšlenky zanesené do porodního přání by měly vycházet z kritického myšlení beroucího v úvahu nejen aktuální zdravotní stav a anamnézu, ale také hodnoty a životní přesvědčení nastávajících rodičů.
Na co si dát pozor?
V porodním přání je klíčové zohlednit důraz na spontánní začátek porodu. Indukce, neboli vyvolání porodu, je jedno z nejkontroverznějších témat v porodnictví. Vyplatí se znát nejen rizika, ale i základy fyziologie.