Faktorů, které stojí za nadváhou, je celá řada. Ať už se jedná o stres, špatné stravovací návyky, anebo nedostatek pohybu. Nadváha se bohužel stala civilizační chorobou a vede ke zdravotním problémům jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Jak opravdu hubnout zdravě a přírodní cestou bez nevyžádaných jojo efektů?
Když před vámi lékař použije termín epidemie třetího tisíciletí, pravděpodobně tím bude myslet nadváhu nebo také obezitu. Pokud jste si říkali, že toto téma se bude týkat především Spojených Států, budete se možná divit. Jde o globální problém, do kterého je zapojena i Česká republika. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2022 bojuje s mírnou nadváhou více než třetina Češek a téměř polovina Čechů. Každý pátý muž přitom trpí obezitou.
Jak poznám, že mám nadváhu?
Jedná se o stav, kdy vaše váha je vyšší než ideální hmotnost pro vaši tělesnou výšku a stavbu těla. Jak to poznáte? Tato hodnota se vyjadřuje takzvaným indexem tělesné hmotnosti (BMI). Počítá se tak, že se vaše hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech. Zatímco normální stav představuje hodnota mezi 18, 5 a 24, 9, BMI vyšší než 25 už znamená nadváhu. Hodnota BMI vyšší jak 30 už představuje obezitu, což je závažnější stav spojený s vyššími zdravotními riziky. Jak se tedy dostat na váhu, která je pro naše zdraví bezpečná?
Pozor na extrémy!
Pokud jste se našli (ale i kdyby ne) ve vyšších číslech v počítání BMI, je jasné, že shodit nějaká ta kila navíc by mělo být vaším zájmem. Rychlé diety a nejedení však mohou být velmi nezdravé. Extrémní metody, jako jsou nízkokalorické diety, léky na hubnutí nebo dlouhé půsty, mohou skončit kardiovaskulárními problémy, potížemi se zažíváním nebo rozvojem poruchy příjmu potravy. Zdravé a efektivní hubnutí s trvalými výsledky vyžaduje čas, trpělivost, a především změnu životního stylu. Základem zdravého těla je pravidelná a zdravá strava, dodržování pitného režimu a dostatek spánku.
Sport není sprosté slovo
Jak naše pozvolné měnění životní stylu podpořit? Pohybem. Jakýkoliv sport se počítá, protože tělo jej potřebuje. Takže jakmile je se ve vašem hubnoucím plánu pravidelná sportovní aktivita vyskytne, výsledky se začnou dostavovat. Kalorie se efektivně spalují při kardiovaskulárním cvičení, během něhož dochází ke zvýšení tepové frekvence a dýchacího rytmu. Patří mezi ně například plavání, běhání, aerobik nebo pravidelná chůze. Začněte například na 7000 krocích, ideálně byste měli skončit na 10 000 za den.
Bylinky jsou dobří pomocníci
I malé zelené zázraky a ovoce nám mohou při hubnutí dobře posloužit, je ale nutné si k jakékoli konzumaci zjistit veškeré dostupné informace. Do vašeho jídelníčku můžete zařadit doplňky stravy obsahující byliny pozitivně působící na metabolismus. „Vyzkoušejte směs Brodecký redukční ortislim, která obsahuje ananas, vinné hrozny a mořské řasy. Na podporu zdravého hubnutí také doporučuji třezalku, vřes a dále artyčok, který zároveň pročistí játra a vnitřní orgány,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná. K dostání jsou speciální bylinkové směsi, čaje i tinktury, které podporují cestu za zdravějším a štíhlejším tělem. Je ale důležité si uvědomit, že bylinky samy o sobě nenahradí zdravou stravu a fyzickou aktivitu. Nejlépe fungují při dlouhodobém užívání v kombinaci se změnou životního stylu.