Kdo ví, jaký je rozdíl mezi rehabilitačním lékařem a fyzioterapeutem? Málokdo. Nanejvýš si pod pojmem „rehabilitace“ představíme ne vždy příjemný proces návratu k plnému pohybu po operaci nebo úraze. Doktorka Andrea Švojgrová, primářka rehabilitačního oddělení nemocnice v Rakovníku, pro svůj obor hoří nadšením a touhou posouvat věci k lepšímu. Jak přímo v nemocnici, kde pracuje, tak v rámci svých pedagogických aktivit mezi studenty fyzioterapie na FTVS i snahou více přiblížit široký záběr rehabiltační a fyzikální medicíny laikům.
V Rakovníku se jí podařilo během dvou let „vydupat za země“ lůžkové rehabilitační oddělení a jeho otevření v červenci se už nemůže dočkat. Věci se posouvají k lepšímu snáz, když lidé obecně víc ví a mají větší povědomí o možnostech, proto se také snaží svůj obor přiiblížit laické veřejnosti. Píše blog na téma pohyb a rehabilitace, na sociální síti X má 9 tisíc sledujících. Doktorka Švojgrová je hodně inspirativní žena po všech stránkách a překvapí i poměrně originálním koníčkem – modelářstvím a zájmem o aviatiku.
„Rehabilitační lékař není to samé jako fyzioterapeut, i když si nás lidé s tímto oborem hodně pletou. Máme sice mnoho společného – stejně jako fyzioterapeuté jsme experti na diagnostiku a terapii potíží pohybového systému. Dokážeme se ale, na rozdíl třeba od neurologů, podívat na problém např. bolestí bederní oblasti, z velmi širokého záběru. Umíme diagnostikovat dysfunkce měkkých tkání, tedy svalů, podkoží, fascií. Dále se rehabilitační lékař stará o pacienty po traumatologických a ortopedických operacích – na rehabilitační oddělení se dostanete třeba po operaci totální endoprotézy kolene nebo kyčle. Další velkou oblastí jsou pacienti s neurologickými potížemi, např. po mrtvicích či s roztroušenou sklerózou,“ vysvětluje působnost rehabilitačních lékařů dr. Švojgrová.
Velký přínos rehabilitační medicíny je podle ní právě v komplexním záběru, v propojování a rozšiřování do lékařských témat. Svůj profesní zápal šíří i mezi studenty, pedagogická činnost ji moc baví. Věnuje se jí teprve rok a má pořád nové a nové nápady, jak výuku ještě víc interaktivně oživit. Sama se v oboru neustále dál vzdělává.
Čím zaručeně Andrea Švojgrová téměř všechny překvapí, to jsou její aktivity ve volném čase. Aviatika ji lákala dlouho, nadšenou modelářkou se stala až „díky“ covidu.
„Covidová pandemie byla pro mě jakožto lékařku extrémně náročná. Práce na covid oddělení, péče o děti na distanční výuce, nemožnost se scházet s kamarády a se známými. Hodně jsem v té době byla na sociální síti Twitter, nyní X, a shodou okolností jsem se nachomýtla ke skupině nadšenců, kteří diskutovali o letadlech. Když viděli moje nadšení, začali mě učit poznávat jednotlivá letadla. Bylo pro mě v té době úlevné myslet na něco jiného, úplně se odpoutat do jiného světa. Všichni z bandy modelařili, neustále mě hecovali, ať si také zkusím něco slepit. Nakonec mě přemluvili. Doporučili mi jednoduchý, kvalitní model. Slepila jsem ho – a byla jsem ztracená. Už mě to nepustilo. Po asi čtyřech letech modelaření mám hotové desítky modelů letadel. Nevím přesně kolik, já je velmi ráda rozdávám. Moje letadla také pomáhají dobré věci, několik z nich bylo vydraženo v charitativních akcích. Mám radost, když moje letadla dělají radost někomu dalšímu.“
Pohyb, nespoutanost a svoboda jsou Andree Švojgrové velmi blízké a aviatikou to nekončí. Vlastní malý obytný vůz a každou volnou chvíli využijie s partnerem k cestování po nových destinacích. Oba milují letadla, aviatiku a historii druhé světové války, takže cíle výletů jsou často letecká muzea a vzpomínková místa. Kromě těchto originálních aktivit se věnuje i „obyčejným“ koníčkům, jako je čtení nebo procházky se psem.
MUDr. Andrea Švojgrová (42 let) vystudovala obor všeobecné medicíny na Karlově univerzitě v Praze, poté se specializovala na rehabilitační a fyzikální medicínu. Je primářka rehabilitačního oddělení v nemocnici v Rakovníku. Své zkušenosti předává dál, působí na FTVS jako lektorka na katedře fyzioterapie. Je to velmi akční a inspirativní žena, matka dvou dětí. Svoji práci miluje. Má dost originální koníček – lepí plastikové modely letadel, zajímá ji aviatika. Píše blog na téma pohyb a rehabilitace, ráda chodí na procházky se svým psem, maďarským ohařem. Vlastní malý obytný vůz a každou volnou chvíli využijie k cestování. Ráda čte knihy o letadlech i odborné, neustále se dál vzdělává. Je aktivní na sociálních sítích, na síti X má 9 tisíc sledujících.