Co dělají ženy pro to, aby se vyhnuly nechtěnému početí? Co doporučují gynekologové a jaké jsou dnešní trendy? Za posledních 15 let klesl počet uživatelek hormonální antikoncepce v Česku na polovinu, jak ukazují data průzkumu agentury Ipsos z projektu Jak se žije v Česku. Vrcholu spotřeba dosáhla v roce 2007, kdy HA užívalo přibližně 1,2 milionu žen. Od té doby čísla stabilně klesají. Máme dost informací o tom, co v ženském těle HA doopravdy způsobuje? A existují i jiné bezpečné a šetrné alternativy, které dokáží úspěšně zamezit těhotenství?
Na webu WHAT se můžete každý měsíc setkávat s tématy, jež přináší podcastová série Reproduktor. Podcast o ženském zdraví zprostředkovává jak rozhovory s odborníky a odbornicemi, tak osobní svědectví o různých situacích, které jako ženy v reprodukčním věku i po něm zažíváme, ale nemluvíme o nich. A měly bychom. Série, jíž provázejí Lilia Khousnoutdinova a Petra Schwarz Koutská, je dostupná na všech podcastových platformách nebo na webu Reproduktor.online. První díl byl věnovaný endometrióze, druhý díl se zaměřil na IVF, dalšími tématy byly hysterektomie, perinatální ztráta, menarché nebo sexualita v mateřství. V bonusovém vydání hovořila zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. O antikoncepci a současných trendech v podcastu hovořily lékařka Ludmila Lázničková a zakladatelka spolku Nehormonálka Adéla Kazdová.
To, že zdravý cyklus trvá 28 dní, je mýtus
Gynekoložka Ludmila Lázničková, která v Brně založila Centrum naděje a pomoci (CENAP), je přední českou specialistkou v oblasti přirozeného plánování těhotenství. V podcastu přiblížila výhody tzv. symptotermální metody.
V CENAPu pomáháme rodičům, matkám, celým rodinám. Snažíme se pracovat i s náctiletými děvčaty, pro která máme celotýdenní program Být sama sebou. Pomocí testů a her se při kurzu řeší menstruace, antikoncepce, partnerství, sebepojetí. Také nabízíme programy o sexualitě v manželství, přípravu na mateřství, podporu při kojení.
Pro ty, co touží po miminku, zase máme program Neplodnost: příčiny, řešení. Gró jsou pro nás zákonitosti přirozené plodnosti, přirozeného plánování rodičovství. Je to založeno na uvědomění, zda jsem, nebo nejsem otevřen/a početí s ohledem na sociální situaci, zdraví a tak dále. Pakliže je pro partnery početí v daný moment problém, vzděláváme lidi ve způsobech, jak se mu vyhnout ‒ v takzvaném „negativním plánování rodičovství“.
Přirozená plodnost
Při negativním plánování můžu respektovat a využívat, co je lidem přirozeně dáno (tedy přirozená neplodnost po část cyklu), nebo budu nějak té přirozené plodnosti bránit: chemicky, bariérově, hormonálně, mechanismem nitroděložního tělíska. Tyto metody jsou tzv. antikoncepční.
Každá antikoncepční metoda má svoje zádrhele. My se snažíme lidi naučit chápat skutečnou plodnost a opustit třeba mýtus, že zdravý cyklus trvá 28 dní. Většina žen má ovulaci nikoli 14. den, ale později, někdy mezi 15. až 20. dnem cyklu. Ta nejsnazší a nejpřirozenější metoda je symptotermální, kdy sleduji své příznaky, zejména hlen hrdla děložního (průsvitný, lepkavý, tažný atd.). Žádná žena by se neměla bát otřít a podívat na toaletní papír. Zásadní ukazatel je v této metodě také měření bazální teploty. Je to dutinová teplota, nejlépší je měřit ji v klidu a přímo v pochvě. V ústech mohou teploty více oscilovat.
Symptotermální metoda nejen pro plánování těhotenství
Když ke mně přijde šestnáctileté děvče s nepravidelným cyklem, symptotermální metoda má skvělý diagnostický potenciál. I takto mladá děvčata se dokáží motivovat a sledovat se, naučit se poznávat. Lepší se jim tím i sebevědomí či partnerské vztahy.
Znalost o metodě se mezi gynekology zvyšuje. V 90. letech nebyl jediný lékař či lékařka, kteří by toto řešili. Já jsem měla oporu v profesoru Freundlovi v Düssledorfu. Dnes proudí k lékařům osvěta přes porodní asistentky, fyzioterapeuty a pomáhající profese.
Celostní přístup
Diagnózy kolem reprodukce (nepravidelný cyklus, PMS…) dost často souvisí s návyky žen, jako jsou pohyb, jídlo, spánek. I jejich změnou můžeme docílit úpravy cyklu. Pomůže nám opět „symptotermálka“, díky níž skutečně pochopíme cyklus a jeho případné výkyvy. Diagnosticky taky používáme klasicky ultrazvuk a hormonální profilaci.
Rozhodně není třeba řešit problémy s cyklem jeho zastavením, potlačením či hormonálně. Třeba takové PMS často znamená nedostatek hořčíku, problémy se štítnou žlázou a tak dále. To všechno zjistíme kombinací různých diagnostických metod.
Po vysazení hormonální antikoncepce jsem měla psychické potíže
Adéla Kazdová na základě své zkušenosti a zkušenosti dalších žen s kolegyněmi založila spolek Nehormonálka. Z příběhů žen také sestavila knihu Život bez hormonální antikoncepce.
Mám zkušenost s oběma typy antikoncepce, hormonální i nehormonální. Dodnes existuje dost žen, které se bojí nehormonálních metod, přitom jsou účinné a nemají vedlejší účinky, které jsou už u HA dobře známé.
Zkušenost s hormony
Když mi v šestnácti letech lékař kvůli mé aknózní pleti předepsal hormonální antikoncepci, byl poměrně osvícený, udělal mi krevní a jaterní testy (HA totiž může způsobovat vážné problémy jater, trombózy atd.). Používala jsem HA několik let kvůli pleti a pak i jako ochranu před početím ve vztahu.
Po rozchodu s přítelem jsem léky vysadila a pocítila v prvním roce obrovské psychické výkyvy. Začala jsem být depresivní, chodila na terapie a skončila až u antidepresiv.
Až asi po třech letech od vysazení jsem se cítila lépe a začala jsem více cítit a prožívat svůj cyklus. Před tím jsem byla hodně mužská, jezdila na kole, objevovala svět kolem, na svoje nitro a tělo jsem se nesoustředila.
Kombinace nehormonálních metod
Dopady HA jsou velice komplexní, mluví se i o zadržování vody, vlivu na libido. HA ovlivňuje mozek, vaječníky, celý cyklus, celé tělo. Proto se dnes více žen poohlíží po jiných metodách.
Velice se mi zamlouvá kombinace metod. Hodně propaguju symptotermální metodu (měření bazální teploty a sledování dalších symptomů). Sledování probíhá jen po menstruaci, dokud se teplotně nepotvrdí ovulace. Bývá to něco přes dva týdny monitorování. Žena se o svém cyklu dozví hodně informací. Může to obecně podpořit její zdraví, když si dříve všimne abnormalit. A kombinování, třeba s pesarem, diafragmou, dámským kondomem nebo spermicidními krémy je úplně skvělé.
Symptotermální metoda je sestavená vědci již od 80. let 20. století. Nicméně jiné skupiny odborníků ji rozporují. Gynekologové ji příliš neznají. Ale i oni dnes kromě pilulek nabízejí také další metody, jako jsou nitroděložní tělíska. Ta existují hormonální i nehormonální, různého složení. Některá jsou z mědi, ze zlata, stříbra. Měď hodně mění prostředí v děloze, ničí spermie, je založená na potratovém efektu. Záleží proto na ženě, jak k tomu přistoupí. Hormonální varianta tělíska zase ovlivňuje přímo reprodukční orgány, nejde jako pilulky přes trávicí systém.
A jaké jsou trendy?
- Existuje více typů pesarů. Máme to díky nim jako ženy zpět v rukou.
- Hodně pokroku nastalo i u nitroděložních tělísek. Vyrábějí se hormonální i nehormonální, z různých materiálů, v T-tvaru či ve tvaru kuličky.
- Symptotermální metoda se více dostává do povědomí žen.
- Co se týče zadržování vyvrcholení u mužů, je třeba mít sexualitu hodně dobře „v paži“ a navzájem se znát.
- Velký skok vidíme v popularitě vasektomie, přerušení chámovodů. Často se však stále neví, že tato změna je vratná.