Je libo porci životní energie navíc? Asi jen málokdo na tuto otázku odpoví negativně. Únava a vyčerpání trápí stále větší počet lidí, extra péče se tak stává doslova nutností. Existují nějaké způsoby, jak si „nahackovat“ životní styl, abyste se cítili svěžejší, radostnější a vitálnější? Ano, existují!
1. Pití kvalitní vody
Naše tělo je z velké části tvořeno vodou a její kvalita se přímo vpíjí do našich buněk. Je sice moc dobře, že všichni máme doma k dispozici pitnou vodu, nicméně když jdete do hloubky, začnete nacházet nejrůznější „ale“. Voda z kohoutku obsahuje mimo jiné chlor pocházející z čističek odpadních vod a dost často může být kontaminovaná mikroorganismy z trubek a rozvodů. Mnohdy to poznáte už podle její chuti. Řada lidí řeší tento problém nákupem balených vod v plastových lahvích, čímž neprospívá sobě ani planetě. Klientům doporučuji pít čerstvou vodu z pramene, která má jiné vlastnosti než ta z vodovodní ho kohoutku. Je přirozeně strukturovaná a má lepší energetický potenciál, tzn. dokáže tělu dodat více energie na buněčné úrovni. Sama si nechávám vozit velmi kvalitní vodu z pravidelně kontrolovaného pramene, která chutná naprosto fantasticky. Pokud se vám pití studánkové vody zdá komplikované, existují filtrační zařízení na úpravu té kohoutkové. Kvalitní přenosný uhlíkový filtr najdete například u společnosti Berkey. Velmi inovativní zařízení nabízí česká firma H₂O nanotec, která využívá nanotechnologii k odstranění škodlivých látek z vody, jako jsou chlor, pesticidy, antibiotika, analgetika, hormony, těžké kovy a mikroplasty. Ničí také viry a bakterie. Při nedostatku financí může být akutním řešením alespoň filtrační konvice.
2. Strava bohatá na bílkoviny
Dostatek bílkovin hraje nezastupitelnou roli v celkovém zdraví, funkčnosti metabolismu a imunitního systému. Postará se o stabilní hladinu energie, vyživí svalovou tkáň, pomáhá orgánům lépe fungovat a podporuje i zdraví pokožky a vlasů. Snídaně typu sladké pečivo či müsli proto není ideální. Zkuste odstartovat den například míchanými bio vajíčky se sýrem feta, salátem z čerstvé zeleniny, kvalitním kváskovým chlebem s kapkou extra virgin olivového oleje a jako dezert si dejte proteinový drink z kvalitní nativní syrovátky. Schválně pozorujte, kolik energie budete během několika příštích hodin mít a kdy se po takto vydatné snídani dostaví pocit hladu.
3. Hlídejte si klíčové živiny
Nejoptimálnější způsob, jak tělo zásobovat klíčovými živinami, je konzumace skutečných potravin. Z jídelníčku proto zcela vyškrtněte vysoce průmyslově zpracovaná jídla, která jsou na živiny chudá. Ideální je pestré zastoupení všech skupin potravin v jídelníčku: bio ovoce a zelenina všeho druhu, vhodné obiloviny, maso z farmářských chovů, ryby z divokých vod, vejce od šťastných slepiček, ovčí a kozí produkty, chléb z třístupňového kvasu, kvalitní tuky jako například extra virgin olivový olej, z luštěnin třeba červená čočka, některé ořechy a semínka. Takto pestrá a vyvážená strava dokáže pokrýt většinu klíčových živin.
Je však nutné zmínit některé problematické složky, jako je magnesium a omega 3 mastné kyseliny. Pokud chcete nějaké látky suplementovat, určitě začněte hořčíkem. Je to jeden z nejdůležitějších a zároveň nejvíce deficitních minerálů v naší stravě. Hořčík je součástí více než 300 enzymatických funkcí v těle. Účastní se procesu vzniku buněčné energie, přenosu signálů, udržuje hormonální rovnováhu, je součástí jaterní detoxikace. U žen pomáhá mírnit PMS a menstruační bolesti, zkvalitňuje spánek a podporuje zdraví nervového systému. Vybírejte vysoce vstřebatelné formy jako bisglycinát, malát nebo L-treonát. Velmi důležité jsou také omega 3 mastné kyseliny, které na rozdíl od omega 6 působí v těle protizánětlivě. Jejich ideální poměr v krvi by měl být 1 : 1. Bohužel, u dnešního moderního člověka je běžný dokonce poměr 1 : 20 ve prospěch omega 6. V takovém stavu probíhá zánět a buňky nefungují správně. Konzumujte ryby z divokých vod, konopné a lněné semínko či kaviár. Vhodné je sáhnout i po kvalitním rybím či krillovém oleji. Skvělá je také veganská varianta oleje z řas.
4. Zásady spánkové hygieny
Nekvalitní spánek má vliv na všechny kognitivní funkce, negativně působí na soustředění, náladu, výkonnost a může dokonce zvýšit hladinu krevníhu cukru, což následně vyvolává pocity vlčího hladu. Ať už spíte dobře, či špatně, existují zásady, jimiž můžete hloubku a intenzitu spánku ještě zlepšit. Jednou z nejdůležitějších je blokace modrého světla před spaním. Koukání do obrazovek (telefony, televize, počítač, ale také zářivky, lampy apod.) dává mozku signál, že je den. Modré světlo blokuje produkci melatoninu, což je důležitý spánkový hormon a zároveň silný antioxidant, který si tělo vyrábí samo. Melatonin se začíná vyplavovat okolo 21. hodiny večer, pro večerní svícení si proto pořiďte lampy s tlumeným červeným světlem a blokujte modré světlo na všech zařízeních. Pomoci vám mohou speciální brýle (seženete je například na brainmarket.cz). Pokud se před spaním pohybujete v prostorách, kde je intenzivní světlo, nebo se obrazovkám nevyhnete, určitě do nich investujte. V místnosti, kde spíte, mějte úplnou tmu a ticho. Rozhodně používejte závěsy na okna, případně i masku na oči. Před samotným spánkem je ideální klidová aktivita jako třeba meditace, dechové cvičení či četba příjemné knihy.
Autorka je výživová specialistka, koučka a mentorka. Ve své práci praktikuje holistický přístup.