Pusťte dětem rádio! Radiožurnál ve spolupráci s Nadačním fondem Českého rozhlasu připravil na tento víkend velký charitativní projekt pod názvem Dobrý den Radiožurnálu. Na jednom místě, ve čtyřiadvacetihodinovém živém vysílání s desítkami hostů propojí dárce, nadační fondy, sbírkové projekty a charitativní organizace, kterým nejsou lhostejné problémy mladé generace. Podat pomocnou ruku může v průběhu vysílání každý z nás.
Nejen u nás, ale i v celé Evropě v posledních měsících a letech, zvláště po pandemii covidu-19, přibývá u mladých lidí alarmujících případů šikany a dalšího problematického chování. Pozorovat můžeme dramatické nárůsty případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu. A zhoršují se i institucionální problémy, máme třeba nedostatek dětských psychologů.
Už teď běží sbírka, jejíž výtěžek poputuje organizacím, které dětem a mladým pomáhají. Jsou to Linka bezpečí, Podané ruce, Centrum Locika, SOFA, Znesnáze, Výbor dobré vůle, Dětské krizové centrum, Člověk v tísni, Dejme dětem šanci, Nevypusť duši, Charita Česká republika a Centrum Paraple. Hlavní čas sbírky přijde právě v průběhu 24hodinového vysílání, které budete moct poslouchat živě na Radiožurnálu. Videostream bude k dispozici na serveru iRozhlas.cz.
Právě tam je už teď k poslechu seriál s dvanácti příběhy všech zmiňovaných organizací. Včetně ten sedmnáctileté Lindy, pro kterou shání její maminka prostřednictvím sbírky na Znesnáze harfu. Linda má kombinované postižení včetně autismu, ale také absolutní sluch a unikátní talent, na jehož podporu rozpočet s jediným živitelem rodiny nestačí.

Na Linku bezpečí dnes volá oproti době před pár lety dvojnásobek dětí a teenagerů se sebevražednými sklony. Kvůli přetížení linky se velká část z nich nedovolá…
My, co jsme se narodili před rokem 1990, známe šikanu. Děti, které se narodily a dorostly do internetového světa, znají i tu kybernetickou. Tu, před kterou není úniku a nabaluje na sebe nenávist jako sněhová koule ze všech stran. Ať jsou oběti kdekoli. Třeba i v „bezpečí domova“. Odborníci uvádějí nárůst sebevražd u mladistvých o více než 100 procent. Na linku bezpečí se bohužel všechny nedovolají. Je potřeba zvýšit kapacity. I s tím chce Dobrý den Radiožurnálu pomoci.
Každý druhý teenager v Česku má zkušenost se sebepoškozováním. Mnozí z nich dlouhodobou. A případů přibývá. To je téma, o kterém bude mluvit na Radiožurnálu půl hodiny před sobotní půlnocí Veronika Mašková Šibůrková.
„Do každé krabičky vložíme dopis pro majitele krabičky, hodnotící arch, 21 uvolňovací metod, kartičky vysvětlující uvolňovací metody, materiál k ošetření již vzniklých ran. Krabičku polepíme informativními etiketami s čísly na krizové linky a integrovaný záchranný systém. Rozešleme je těm, kteří nemají finance na to, aby si je pořídili,“ představuje Veronika ústřední bod svého projektu Vzkazy na těle. Aktuálně má plnou e-mailovou schránku žádostí o Krabičky podpory. Víc informací a možnost, jak pomoci přímo tomutu projektu, zjistíte na platformě Znesnáze.

Odborníci, zpěváci i influenceři spojují síly
Od sobotní desáté dopolední hodiny do 10 hodin v neděli se u mikrofonu vystřídají významné osobnosti z neziskového sektoru a přiblíží projekty jednotlivých nadací. Kompletní program najdete na stránkách Rozhlasu.
Součástí vysílání budou také živé hudební vstupy, o které se postarají Aneta Langerová, Lucie Bílá, Pokáč, Xindl X, Mirai, Sebastian, Jelen, Lenny, Michal Hrůza, Pavel Šporcl, Zdeněk Svěrák, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších hudebních interpretů.
Na dobročinném projektu se podílí zkušený moderátorský tým s Lucií Výbornou, Janem Pokorným, Adélou Gondíkovou, Petrem Králem, Danielou Brzobohatou, Jolanou Voldánovou, Danielem Stachem, Martinem Mikyskou alias Mikýřem, Jiřím Ježkem a dalšími.
Tématu se chopili také mladí čeští influenceři. V místě konání akce na holešovické scéně Jatka 78 nebo na svých sociálních sítích projekt podpoří například Veronika Khek Kubařová, Kovy, Jakub Destro, Lukefry, Lucie Levá, Jan Komínek, Tady Tali, Simona Lewandowská nebo Andrea Sestini Hlaváčková. To je jen malý výčet těch, kteří budou vidět.
Za vším ovšem stojí zhruba další stovka lidí, kteří celý projekt zhruba čtvrt roku připravovali. Lidé z rozhlasu, dobrovolníci. Bez vidiny osobního zisku, stejně jako všichni zúčastnění. Zkrátka a jen proto, že jim to dává smysl a už je zvedalo ze židle, jak si někteří lidé pořád utahují z křehkosti „Generace sněhových vloček“.

Řekněte o tom svým dětem! A dětem svých známých
Dobrý den Radiožurnálu uvítá během víkendu zhruba dvě stovky hostů. Písničky se nebudou pouštět z playlistu, přijdou je bez nároku na honorář zahrát ti nejlepší čeští hudebníci. Spojily se stovky lidí, aby spustili první ročník pravděpodobně největšího online charitativního projektu v historii naší země. Teď ještě to nejdůležitější: Řekněte o tom svým dětem! Protože právě pro ně to všichni s láskou a přesvědčením dělají. Aby věděly, že je někdo doopravdy poslouchá.