Frasso Sabino je malebná italská vesnička, v níž se většina obyvatel nadchla pro vyrábění oblečení a doplňků z odpadků a věcí, které už by v jejich domácnostech nenašly využití. Třeba jako obaly od tampónů a plexisklo. Na náměstí pak pořádají také přehlídky i soutěže o nejoriginálnější „recyklovaný outfit“. A proč to všechno dělají?
Necelých padesát kilometrů od Říma leží vesnička jako z toho nejromantičtějšího filmu. Jmenuje se Frasso Sabino a její obyvatelé se snaží k životu přistupovat zodpovědně a udržitelně. Proto se rozhodli poukázat na fakt, že ne všechny věci, které se ani nerozmýšlíte vyhodit, musí skončit na skládkách. „Spousta starých kousků a odpadků lze totiž vyčistit a znovu použít například jako základ pro tvorbu oblečení. Přesto, že nám totiž odpadky připadají jako něco nechutného, jde jen o to, že se na ně neumíme dívat v jiném světle,“ řekla Serena Benedetti, jedna z organizátorek projektu, jehož cílem je rozšířit povědomí o přijetí ekologičtějšího životního stylu.
Prakticky všichni obyvatelé se tak snaží přemýšlet nad tím, jak nejlépe využít nechtěné předměty a co nejoriginálněji je recyklovat. No a tak se mnozí z nich stali amatérskými návrháři, kteří svůj talent přetavili do zajímavých modelů a doplňků. Díky tomu, že celé měsíce (a často i roky) shromažďují například zipy ze starých kalhot nebo použité kapsle od kávy, vznikají kousky, které vám svou nápaditostí i precizním zpracováním vyrazí dech.
Všechny outfity pak jejich tvůrci představují na přehlídce s názvem „Prosím, nevyhazujte!“, která probíhá na náměstí vesnice. Pokaždé se na ni sjedou lidé milující udržitelnou módu a vlastně i ti, co jsou jen zvědaví, co všechno se dá vykouzlit z obalů od tampónů, roztrhaných kusů látek, rukavic, pytlů od brambor, z recyklovaných plastových lahvích, plexiskel, deštníků, kovových drátů, sítě proti komárům nebo korkových špuntů. Zatím největším hitem se pak prý staly šaty z lesklých plastových proužků připojených k malým sáčkům, v nichž se odesílají on-line objednávky. Jmenují se Sirene a mají připomínat mořské panny, které se topí v oceánu odpadků.
A jak se projekt, který využívá myšlenku, že i odpadek je něco živého a neměl by být okamžitě vyhozen, protože si zaslouží budoucnost, líbí vám?