Pokud jste milovníky architektury, rozhodně byste si neměli nechat ujít festival Open House Praha. Ten se v naší metropoli uskuteční 18. a 19. května už popáté a mezi osmdesáti běžně nepřístupnými budovami, jejichž brány se otevřou, budou nejen historické paláce, moderní designové prostory nebo střechy výškových budov, ale také sekce šetrných staveb. A jaké to jsou?
Open House je největší světovou architektonickou akcí s cílem přiblížit co nejširší laické veřejnosti zajímavé stavby, do kterých běžně není přístup. Není tak divu, že jen u nás se v uplynulých čtyřech letech zaznamenalo neuvěřitelných 185 tisíc návštěv a bylo zpřístupněno 192 budov. I letošní ročník této velmi oblíbené akce se nejspíš bude těšit velkému zájmu. Zdarma si totiž můžete prohlédnout například architektonicky cenné prostory reprezentativních vil, obdivovat moderní designové kancelářské prostory nebo si užít romantiku na střechách výškových budov. „Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor. V rámci festivalu se snažíme ukazovat, že dobře navržené prostory mohou pozitivně ovlivňovat náš život, a že je dobré se zapojovat do debaty o utváření podoby města,“ svěřila se ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Udržitelné stavby
Pro návštěvníky jsou na letošní ročník připravené také dvě tematické sekce. V první z nich půjde o šetrné budovy, jako například administrativní stavbu Visionary, která je druhou nejzelenější budovou Evropy a na její střeše můžete najít například i běžeckou dráhu. Navíc získala také mezinárodní certifikaci LEED Platinum. Další šetrnou stavbou je pak třeba zelení pokrytá obchodní budova Dock in Two, která vyrostla v místech, kde se dříve nacházela libeňská loděnice a byla navržena s cílem využívání předností nových materiálů a ekologických technických řešení. Právě tato, v dnešní době velmi důležitá, sekce má poukazovat na fakt, že budovy mohou být udržitelné, ale současně postavené podle posledních trendů. „V kontextu současné globální ekologické krize jsme se rozhodli ukázat, jakým způsobem může architektura přispět do debaty o ekologické udržitelnosti,“ svěřila se Andrea Šenkyříková.
Budovy v majetku města
Druhou sekcí jsou pak budovy v majetku města, které v současnosti hledají své budoucí využití. Jednou z nich je například i Velký strahovský stadion, který měli organizátoři festivalu v hledáčku už od prvního ročníku a prostřednictvím této akce by rádi probudili zájem lidí o jeho další osud.
Poprvé pak bude zpřístupněn například i renesanční Dům pážat pánů z Martinic a pro velký zájem se podruhé otevřou brány Desfourského paláce.
Pokud se tedy příští měsíc chystáte pražskou architekturu okouknout, kompletní program naleznete zde: http://openhousepraha.cz//