Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky z prodeje svých děl skupuje půdu.
Už v dětství úspěšná malířka Jelly Green milovala přírodu a jako teenagerku ji začaly fascinovat deštné pralesy. Po letech života ve městě se jí tak brzy zachtělo změny a poohlížela se po uměleckých rezidencích, které by ji dostaly zpět do kontaktu s přírodou. Nakonec skončila v domku na stromě bez elektřiny, který byl posazen vysoko nad deštným pralesem v Brazílii s nejbližší vesničkou vzdálenou osmnáct kilometrů.
Zvěř vyhnaná z domovů
„Neexistovalo tam žádné rozptýlení, jen dokonalá inspirace pro malování obrazů. Byla jsem naprosto ohromena” svěřila se pro BBC. Během dní strávených mimo civilizaci se ale nesetkala pouze s krásami přírody. „Při jednom z výletů jsem viděla divoká zvířata, jako jsou orangutani, sloni a krajty přímo kousek od sebe na břehu, ne hluboko v pralese. Naivně jsem si myslela, že je to fantastické, dokud mi místní průvodce nevysvětlil, že je to pouze kvůli palmovým plantážím, které je nutí jít ze svých domovů až k okraji vody. Neměli kam jít,” vypráví.
Krásy i útrapy pralesa
V tu chvíli se podle svých slov stala naprosto posedlá a začala přemýšlet, jak by mohla s celou situací pomoci i ona. A tak Jelly Green začala malovat prales, jeho krásy i útrapy. Zaměřovala se na masivní odlesňování a z výtěžku 9000 liber z vyprodané výstavy v Londýně si koupila pozemek blízko Ria de Janeira, jenž plánuje uchovat jako deštný prales, o což se postará brazilská nevládní organizace REGUA, která za posledních 20 let vysázela více než 500 000 stromů. „Vím, že je to zatím jen malý krůček, ale věřím, že budu moci brzo udělat víc. Doufám, že pozemek zůstane nedotčený a že bude moci i nadále poskytovat domov pro divokou zvěř a stromy, které v něm žijí,“ řekla umělkyně s tím, že i když nyní zase žije v Anglii, plánuje brzy další cestu, aby mohla dál dokumentovat situaci, jež v Amazonii vládne.