Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?
Platforma Google Arts & Culture v prosinci představila první sbírku zaměřenou na české umění, design a architekturu. Nese název HeART of Czechia, tedy Srdce Česka, a je volně přístupná všem. Díky spolupráci devatenácti institucí jako Národního muzea v Praze, galerie DOX, Mucha Foundation nebo Muzea umění Olomouc bylo digitalizováno přes 2500 uměleckých děl z různých období a výtvarných stylů.
Mezi víc než stovkou online výstav najdete průvodce českým kubismem nebo ukázky kostýmních návrhů z archivů Národního divadla. Seznámíte se s ikonickým nábytkem a použitými materiály v brněnské vile Tugendhat nebo s českými surrealisty. Detailně si můžete prostudovat dvacet pláten Alfonse Muchy ze série Slovanská epopej, která zde najdete ve vysokém rozlišení. Panoramatické pohledy pak prostřednictvím Google Street View nabízejí možnost k návštěvě významných staveb, například Domu u Černé matky boží v Praze. Můžete se kochat interiéry Národního muzea i Španělské synagogy.
Cílem projektu, který vznikl v rámci českého předsednictví Evropské unie, bylo uchovat české kulturní dědictví, a jak uvedl ředitel Google Arts & Culture Amit Sood, také ho představit lidem z celého světa. Turistům, studentům, umělcům a dalším milovníkům historie a umění. Je to skvělá možnost jak z tepla domova nahlédnout do míst a obdivovat díla, která by nám mohla zůstat skrytá. A samozřejmě nemusíme zůstávat virtuálně „doma“, můžeme se vydat na průzkum dalších zdigitalizovaných uměleckých sbírek ze všech koutů světa, které Google Arts & Culture nabízí. Tak kam vyrazíte? Do Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově nebo raději do Versailles?