V neděli skončil pětadvacátý ročník přehlídky nejnovějších designových počinů Designblok. Po zevrubném prozkoumání všech vystavujících vám přinášíme pět tipů, u kterých se snoubí styl, funkce i udržitelnost.
Myslete na kořeny
Ač vázy jsou z podstaty předmětem, který vyzdvihuje půvab květů, designérka porcelánu Helena Patelisová to vzala odspodu a zaměřila se na kořeny. Její nová kolekce Roots zahrnuje několik velikostí a druhů váz, které spojuje jemný barevný reliéf s fragmenty kořenů v kobaltové barvě. To proto, abychom si uvědomili, že květy jsou krásné, ale kořeny jsou esencí života každé rostliny. Vázy nesou otisk opravdových kořenů, které autorka získala z půdy při pletí plevele, výlitky kořenů pak na vázy ručně lepila. Hrdlo každé vázy je úzké, jen tak akorát na jeden stonek. Méně řezaných květin znamená šetřit přírodní zdroje.
Houbařská sezona
Teze, že Češi jsou národ houbařů, dostává zcela nový rozměr s objevem mycelia neboli podhoubí, které se využívá jako jedinečný materiál. Projekt Samorost pracuje s houbou lesklokorkou lesklou, kdy se speciální technikou vypěstuje pevný materiál, tzv. mykokompozit, který se tvaruje ve formě z 3D tiskárny. Příkladem houbového nábytku je například policová skříň Fí od studia Nahaku. Fí má nohy z dřeviny, které se bez jakéhokoliv obrábění nechali do skříně zarůst.
Trochu jiný second hand
Ano, toto je stůl. Ale jsou to i džíny. A další starý textil rozdrcený na miniaturní částice. Turnovská značka LLEV se spojila s holandskou značkou Resim by Plan, která tento speciál materiál vyvinula, a vznikl tak stůl Moode. Vyrobený z odpadu tak, že z něj další odpad nevzniká. Stůl Moode je dílem praktický, a zároveň umělecký objekt. Přesně tak to designéři studia Llev, manželé Mochalovi, mají rádi: vytvářet věci, které život obohatí, a které nekřičí nic o své formě a funkci.
Metamorfóza palet
Pro někoho odpad, pro jiného poklad. Takovým pokladem mohou být jednocestné palety vyrobené z exotického dřeva jako je mahagon, merbau nebo teak, které by jinak skončily ve spalovně. Díky nápadu Ateliéru Paletky a designéra Matyáše Baráka, absolventa londýnské Royal College of Art, vznikla upcyklovaná nábytková sestava Circular. Kromě nábytku z jejich spolupráci vznikl i „nepaletkový“ produkt, váza 3-Way, která je vyrobena z průmyslových trubic simaxového skla, které se jinak běžně používají v chemickém průmyslu.
Krása recyklovaného skla
Působí jako křehké listí zamrzlé na vodní hladině nebo jako abstraktní krajina – nový materiál z taveného skla vyvinulo studio Dechem, proslulé svými ikonickými Bandaskami. Duo, které ve své tvorbě pracuje především se sklem, přemýšlelo nad tím, jak využít technologický odpad či vyřazené vázy a stínidla lamp. Jejich přetavením získali deskový materiál, který může sloužit dál. Každý kus desky Fragment Glass je originál, a dá se využít jako deska stolu, police, dělící příčka, paraván či nástěnný objekt. Stačí zapojit fantazii.