Sochař a malíř Alberto Giacometti, který svou tvorbou inspiroval mnoho dalších umělců a jehož díla se draží za miliony liber, byl géniem a experimentátorem, na jehož výstavě ve Veletržním paláci byste neměli chybět. Národní galerie Praha v ní totiž úplně poprvé představuje českým návštěvníkům velkolepé dílo jednoho z nejvýznamnějších, nejvlivnějších a zároveň nejoblíbenějších umělců 20. století.
Alberto Giacometti, který je už více než půl století po smrti, pocházel z malé vesnice v italsky mluvící části Švýcarska a pozitivní vztah k umění v něm už od dětství pěstoval jeho otec, který byl neoimpresionistickým malířem. Giacometti, jenž se nebál experimentovat s různými druhy materiálů, jako je například kámen, terakota, dřevo, mramor, bronz nebo sádra svou tvorbou ovlivnil i české umělce a nyní jeho mistrovská díla můžete vidět ve Veletržním paláci, kde jsou představeny třeba i málo známé malby nebo portréty jeho múz.
Talentovaný sochař a malíř, jehož Jean-Paul Sartre označil dokonce za jednoho z nejdůležitějších existencionalistických umělců, ale vždy odmítal tvořit realisticky, protože mezi uměním a skutečností vnímal příliš velkou propast. „Originalita Giacomettiho díla spočívá v tom, že se nachází na samém kraji této propasti. Jeho dřívější zápolení se zobrazením se mu stalo vlastním do té míry, až se stalo hybnou silou jeho tvorby,“ uvádí Catherine Grenier, kurátorka Fondation Giacometti, prezidentka Giacomettiho Institutu a spolukurátorka výstavy.
Zranitelnost lidské bytosti
Rozsáhlá retrospektivní výstava mapuje vývoj Giacomettiho umělecké tvorby napříč pěti desetiletími. Sleduje její zrání od let umělcova dospívání ve švýcarské Stampě přes avantgardní experimenty v meziválečné Paříži až po její vyvrcholení v jedinečném zobrazování lidského těla, jímž se umělec proslavil nejvíce. Působivé existenciálně naléhavé protáhlé postavy, které Giacometti vytvářel po druhé světové válce, reflektují autorův cit pro křehkost a zranitelnost lidské bytosti. „Díky spolupráci s pařížskou nadací Fondation Giacometti, která spravuje pozůstalost Annette a Alberta Giacomettiho, můžeme našim návštěvníkům představit více než sto sochařských děl včetně vzácných originálů ze sádry. K vidění jsou i Giacomettiho klíčové malby a kresby dokládající celou šíři jeho technických dovedností a tematického záběru,“ říká Julia Bailey, kurátorka výstavy ze Sbírky moderního a současného umění NGP.
Díla za miliardy
Ve Veletržním paláci jsou tak vystavena Giacomettiho kousky jako Kráčející muž, Stojící žena nebo Ženy z Benátek, jež zaujaly publikum na slavném italském bienále v roce 1956, ale i další ikonická díla nebo vzácné drobné plastiky, intimní portréty členů umělcovy rodiny a přátel.
Výstavu, která vznikla ve spolupráci s nadací Fondation Giacometti, můžete navštívit až do 1. prosince a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Výjimečnost a kvalitu umělcova díla totiž naznačuje i fakt, kolik jsou sběratelé ochotni za jeho dílo utratit. Před několika lety byl například Kráčející muž v aukci vydražen za částku 65 milionů liber a v jiné pak zase socha Kočár za 101 milionů dolarů.