V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství – životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.
Prostřednictvím obrazů, fotografií nebo třeba videa vás výstava provede pěti dekádami od poloviny minulého století po přelom milénia a představí různé podoby bohémství ve světě – od romantické Paříže, která byla kolébkou bohémství, přes uvolněná americká města jako San Francisco nebo New York, kde jeho formu v 60. letech ovlivnilo hnutí hippies, po vzdálenou exotiku jako Teherán či Peking. Dozvíte se něco o vývoji a budete moct nahlédnout do jádra uměleckých subkultur a komunit, které žily mimo mainstream.
„Odkaz pařížské bohémy, který od svého vzniku pokračoval až do čtyřicátých let 20. století přes impresionismus, kubismus, dadaismus a surrealismus, je dobře zdokumentován a byl předmětem nespočtu výstav a publikací. Nejnovější projekt Kunsthalle Praha se zabývá projevy bohémy po druhé světové válce, a to nejen v Evropě, ale i na ostatních světadílech,“ vysvětluje Christelle Havranek, hlavní kurátorka Kunsthalle Praha.
Výstavu, která sdružuje 39 tvůrců, připravil hostující kurátor a publicista Russell Ferguson z Los Angeles. Většina z umělců, jejichž díla byla zapůjčena ze zahraničních muzeí i soukromých sbírek, u nás ještě nikdy nevystavovala. Českou scénu reprezentuje fotografka Libuše Jarcovjáková, která v 70. a 80. letech v pražských klubech dokumentovala utajovaný život LGBT komunity.
Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 můžete navštívit až do 16. října 2023. Součástí doprovodného programu budou přednášky, projekce či koncerty. Výstavu doplňuje kniha Russella Fergusona a pak také playlist, který dotvoří tu pravou bohémskou atmosféru. Najdete v něm skladby Boba Dylana, Ramones nebo The Velvet Underground.