Pokud na vás jdou nostalgické chvilky, užívejte si je. Pokuste se společně s přírodou nořit do nitra, podléhat únavě, kdykoli to jde, hodně spát a odpočívat. Pokud je ale nostalgie a únavy příliš, přechází do smutku až deprese, brání nám dělat důležité věci a radovat se ze života, mohou pomoci éterické oleje. Zjistěte, jak si namíchat ten správný esenciální koktejl podle moderátorky a aromaterapeutky Moniky Valentové.
1. Růže, geranium, meduňka nebo bergamot působí antidepresivně a zároveň umí povzbudit. Vyberte, co vám nejvíc voní, do 10 ml rostlinného oleje kápněte 6 až 8 kapek silice, protřepejte a masážní směs je na světě. Těhotným, seniorům a dětem postačí kapek pět.
2. Pokud nejsou poblíž laskavé ruce, které by vás toužily masírovat, vtírejte si olej na solar plexus, temeno hlavy a do chodidel, nebo ho nalijte do teplé koupele.
3. Možná máte letos o něco větší strach z virů. I tady jsou oleje skvělou prevencí. Kápněte do misky s horkou vodou 2–3 kapičky tea tree, eukalyptu nebo levandule a inhalujte. Tea tree s eukalypltem používejte dopoledne, levanduli spíš odpoledne a večer. 1–2 kapičky můžete kápnout před nasazením i na roušku. Dýchání bude alespoň o něco příjemnější.
4. Škrábe vás v krku nebo máte jakoukoli infekci dýchacích cest? Pomůže inhalace tymiánu. Jelikož je zároveň povzbuzující, nedoporučuji používat před spaním.
5. Nejrůznější difuzéry a aromalampy rozhodně nejsou od věci. Ve srovnání s masáží nebo inhalací, jsou ale přece jen o něco méně účinné.
6. Dusí vás nejen rouška, ale i úzkost? Vmíchejte do rostlinného oleje neroli nebo jasmín.
7. Proti únavě je skvělá například bazalka, geranium, rozmarýn a už zmíněný tymián.
8. Některé oleje se nedoporučuje aplikovat v těhotenství, zejména v prvním trimestru. Podle renomované britské aromaterapeutky Patricie Davisové jsou to: anýz, arnika, bazalka, bříza, cedrové dřevo, cypřiš, fenykl, heřmánek, jasmín, jalovec, kafr, levandule, libavka, majoránka, máta, myrha, oregáno, pelyněk, rozmarýn, růže, saturejka, šalvěj, tymián a yzop. Nebojte se, nastávající maminky, i když to tak nevypadá, „povolených“ esencí zbývá ještě celkem dost. Další kontraindikace vzhledem k věku nebo zdravotnímu stavu najdete snadno na internetu.
9. Cítíte-li se nedomazlení a nedohlazení, choďte na masáže! Vědomý laskavý dotek v kombinaci s éterickými oleji dělá divy.
10. Pokud na masáž z jakýchkoli důvodů nechcete nebo nemůžete, jděte si zaplavat. I voda umí hladit.
Monika Valentová
V letech 2009–2011 studovala na Institutu aromaterapie v Praze. Je specialistkou na rekondiční masáže s využitím aromatických éterických olejů. Aromaterapeutické praxi se věnuje desátým rokem a svým klientům míchá směsi na míru buď podle jejich aktuálního stavu, nebo na základě podrobnější diagnostiky za pomoci tradiční čínské medicíny.