Umíte si umýt vlasy? Co je to za otázku, napadne leckoho. To přece umí každý… Dermatoložka Barbora Grillová vás vyvede z omylu. Mluvili jsme s ní o tom, jak o vlasy správně pečovat, aby byly krásné a zdravé, co rozhodně doma nedělat a jak předcházet častým problémům.
To, že naše vlasy nevypadají jako z reklamy, může mít různé důvody. Od genetické výbavy, přes zdravotní stav po úroveň péče, kterou jim věnujeme. Neznamená to, že je nutné neustále obíhat drahé kadeřnické salony, ale často vlasům sami škodíme, i když by nás to nenapadlo, nebo to snad i myslíme dobře. Co vlasům vadí?
Nedostatečné mytí
„Tady se hodí zmínit velmi častý mýtus, který hovoří o tom, že je lepší vlasy nemýt moc často a snažit se je ,navyknout‘ na delší interval mezi mytím. To je ale velký omyl, který může způsobit mnoho obtíží,“ upozorňuje pražská lékařka, která se věnuje vlasové problematice. „Stejně tak, jako máme suchou nebo mastnou pleť v obličeji, máme i různé typy vlasové pokožky a ta pak potřebuje specifickou péči. Pokud se mi vlasy mastí rychleji, je potřeba je umývat klidně každý den a pomocí přípravků, které jsou pro tento typ pokožky určené. Pakliže mám citlivou pokožku, musím se k ní chovat jemně, kupovat kosmetiku hypoalergenní a bez parfemace. Suchá lupovitá pokožka hlavy zase bude profitovat z jemného neagresivního peelingu a různých hydratačních masek,“ vysvětluje. „Vždy umývejte vlasy dvakrát za sebou a nikdy nezapomínejte na kondicionér, který uzavře vlasové vlákno, aby se předešlo jeho poškození. Vlasy pokaždé vysušte fénem na střední nebo nízkou teplotu, obzvlášť u hlavy a nechoďte spát s mokrými vlasy.“
Domácí elixíry
Každý určitě slyšel nějakou zaručenou babskou radu, která dokáže zázraky, ne vždy je ale to, co se zdá být přírodní a snadné, opravdu šetrné a k našemu prospěchu. Potvrzují to i slova odbornice: „V současnosti jsou na sociálních sítích různé virální návody na domácí peelingy a masky s obsahem citrusů, medu, cukru, olejů a dalších potravin. Na trhu máme k dispozici široké množství přípravků na vlasy, každý si může vybrat podle druhu vlasové pokožky nebo problému, který řeší, proto bych doporučovala jídlo nechat do kuchyně a neexperimentovat. Jinak hrozí různé ekzémy a poškození pokožky i vlasů, které je pak potřeba zdlouhavě dávat dohromady.“
Škodu dokážou napáchat i pokusy o neodborné proměny vzhledu a použití nekvalitních barev. „Osobně bych se vyhnula velkým barevným změnám v domácím prostředí ‒ výraznému zesvětlování nebo naopak ztmavování a barevným experimentům.“
Slunce a moře
Letní prázdniny už jsou sice za námi, s nástupem chladných měsíců ovšem začíná sezona dovolených i delších pobytů v exotických krajích, kde nás může slunce znovu pořádně potrápit. „UV záření ze sluníčka poškozuje nejen pokožku, ale ničí a vysušuje i vlasové vlákno. Proto bychom měli myslet na UV ochranu i pro naši hřívu, ve formě ochranných sprejů nebo pěny. Nezapomínejme také na UV ochranu pěšinky nebo u pánů oblastí bez vlasů ‒ v těchto místech často dochází ke spálení kůže a to je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny kůže,“ varuje odbornice. Nezbytným doplňkem by tedy měl být klobouk nebo kšiltovka.
Kromě ostrých slunečních paprsků vlasům neprospívají ani vysoká teplota a vlhkost. „V teple dostává zabrat vlasová pokožka, kdy vlivem pocení může docházet k přemnožení kvasinek a bakterií a následně ke vzniku nepříjemných dermatitid, tedy zánětů kůže, jako je např. seborea. Je proto obzvlášť důležité dbát na časté a dostatečné mytí vlasové pokožky, aby byla zdravá a klidná,“ říká dermatoložka. A jakou péči doporučuje vlasovým délkám jako prevenci proti jejich vysoušení sluncem a slanou a chlorovanou vodou? „Po každém mytí nanášejme do délek kondicionér a jedenkrát až dvakrát týdně přidejme také masku, naše vlasy to ocení a nebudou pak zacuchané a krepaté.“
Podzim
Nejnáročnějším obdobím roku pro naše vlny je léto, podzimní měsíce ale také přinášejí své problémy. „S přechodem do podzimu klesá vlhkost ovzduší a dochází k větší suchosti pokožky. Typicky se objevují různé dermatitidy, ekzém a suché lupy,“ připomíná dermatoložka.
Některým lidem v tomto ročním čase například i více padají vlasy. „Jde o tzv. sezonní telogenní efluvium, tedy dočasný výpad vlasů na podzim a také na jaře, který se týká především žen. Příčina není bohužel známá, studie ale tento fenomén potvrdily. Pokud se vás to týká, doporučuji pro jistotu podstoupit krevní testy na vyšetření hladin vitaminů a minerálů a zjistit, zda příčina neleží jinde, a také zajít na vyšetření vlasové pokožky dermatologem.“
Stres
Návrat do pracovního kolotoče po dovolených, úbytek slunečných dní, začátek školy, starosti se změnou rodinného režimu, napjaté rozpočty a do toho už se nám v obchodech čím dál dříve připomíná, že za chvíli jsou tu Vánoce… To všechno se může negativně podepsat na psychice. A duševní (ne)pohoda se samozřejmě může odrazit i ve stavu vlasů.
„Stres může být krátkodobý. Ten se na vlasech výrazně nepodepisuje, případně dojde ke krátkodobému výpadu vlasů, který se po cca čtyřech měsících srovná. Pokud je ale dlouhodobý, dochází v organismu ke zvýšení hladiny hormonu kortizolu a můžeme pozorovat větší mastnotu vlasové pokožky a vlasů obecně, ztenčování vlasového vlákna, větší lámavost a také zvýšený výpad. K tomu dochází už po třech měsících stresového období a stav se dlouhodobě zhoršuje,“ uvádí Barbora Grillová. „Vždy je ale potřeba myslet i na jiné možné příčiny, jako jsou nízké hladiny různých vitaminů a minerálů nebo třeba relativně ,obyčejný‘ nedostatek bílkovín ve stravě. Z toho důvodu při déle trvající změně kvality vlasů doporučuji konzultaci s dermatologem.“
Špatné stravování
Kdo z nás může říct, že je jeho jídelníček opravdu vyvážený a bohatý? Přitom pestrá strava je základem (nejen) pro zdravé a krásné vlasy, jak říká dermatoložka Grillová, podle níž je důležitý dostatek bílkovin: „Bílkoviny najdeme v mase, vajíčkách, luštěninách nebo v mléčných výrobcích a jsou základním stavebním kamenem pro většinu struktur v našem organismu a také pro vlasové vlákno.“
A když už si hlídáme, abychom jedli kvalitně a rozmanitě, stejně se může stát, že nám chybí některé vitaminy nebo minerály. „Velmi důležitá je hladina vitaminu D, kterého má většina naší populace nedostatek, dále železo, vitamin B12 a další mikrominerály,“ vypočítává MUDr. Grillová a radí: „Máte-li problémy s vlasy, doporučuji poradit se s dermatologem, nechat si udělat krevní odběry a na základě jejich výsledků případně začít suplementovat konkrétní látku. Pokud vás trápí kvalita vlasů nebo občasný výpad, můžete vlasy podpořit kvalitními komplexními doplňky stravy.“ Můžete zkusit třeba přípravek About Your Hair značky We Care s obsahem keratinu, biotinu, extraktů z přesličky rolní a rostliny saw palmetto a s řadou vitaminů, který pozitivně působí na vlasy i vlasovou pokožku. „Doplňky stravy fungují na dlouhodobější bázi, protože vlasy reagují s odstupem několika měsíců. Doporučuji je nasadit vždy na dva až tři měsíce a poté udělat alespoň na měsíc pauzu,“ doplňuje lékařka.