Ať už v období puberty, během menstruace nebo jiných hormonálních změn se takřka každému z nás na obličeji čas od času objeví nezvaná návštěva jménem „beďar“. Když se malý návštěvník nečekaně rozroste a promění se v tzv. dospělé akné nebo jiný kožní problém, míváme tendenci vynaložit nemalé finanční prostředky, abychom se ho zbavili. Já jsem do léčby (ne)akné investovala během jednoho roku zbytečných padesát tisíc a ráda vám poradím, jak si podobnou zkušenost ušetřit.
V mládí jsem patřila mezi šťastlivce, kteří přijdou po flámu domů, odlíčí se pouze obyčejnými ubrousky a ráno se probudí bez kocoviny a bez pupínků. Problémy většiny populace mě doběhly až ve 30 letech v době, kdy jsem procházela stresovým obdobím. Vše začalo celkem nenápadně: jednoho dne se mi na obličeji udělaly dva velké boláky. Objednat se v Česku ke kožnímu lékaři je bez čekací lhůty v řádu X měsíců skoro nemožné, a jelikož jsem beran a musím mít vše hned, vsadila jsem na nejmenovanou soukromou estetickou kliniku.
Termín jsem dostala takřka okamžitě. Při příchodu jsem byla nadšená. Lékařka mi hned začala nabízet a doporučovat zákroky, které slibovaly zázraky. Byla jsem ujištěná, že jsem krásná a kromě dvou „kamarádů“ na tvářích mám skvěle hydratovanou pleť.
Ano, tušíte správně, stala jsem se ideální obětí beauty-mafie, která využívá nedostatku kožních lékařů a zoufalství klientek. Nechala jsem si doporučit plazmaterapii, která – jak jsem se dozvěděla – se musí aplikovat celkem třikrát v rozmezí minimálně třech týdnů. Jen pro představu: jedno takové ošetření vyjde na 8500 Kč. Během této doby se nesmí jít na kosmetiku – zpětně mě napadá, že nejspíš proto, aby vás zděšená kosmetička nezastavila a klinika nepřišla o peníze.
O 25 tisíc lehčí
Po první aplikaci, která proběhla bez jediné dezinfekce před zákrokem, jsem odcházela domů plná očekávání. Během pár dnů jsem však začala pozorovat, že pupínky jsou najednou na mnohem více místech a pleť je na tom podstatně hůř, než byla před zákrokem. Když jsem to lékařce při další návštěvě sdělila, okamžitě mi doporučila přidat ještě laser. Naštěstí jsem plánovala dovolenou, a tak jsem trvalému poničení obličeje unikla. Během třetí návštěvy, kdy už jsem měla odcházet s nádhernou pletí, ale opak byl pravdou, mi paní lékařka zničehonic oznámila, že se u mě jedná o takzvané cystické akné. Jedním dechem dodala, že se musím objednat ke kožnímu lékaři a nasadit antibiotika. Odcházela jsem s brekem, beďary, jizvami, podrážděnou pletí a nejméně o dvacet pět tisíc lehčí.
Lékaře a termín jsem sháněla marně, a tak jsem se postupně obracela na různé kosmetické salony, kde jsem na doporučení odborníků stále pořizovala nové a nové přípravky na akné. Až po jedenácti měsících neúspěšného boje jsem se smířila s tím, že se pupínků už nejspíš nikdy nezbavím, a tehdy konečně přišla změna.
Naděje neumírá
Krátce po přijetí mého akné mi kamarádka poslala kontakt na paní Michaelu ze studia INKA Beauty Clinic. Rozhodla jsem se dát pokusům o záchranu pleti poslední šanci a dostavila jsem se na kosmetické ošetření.
Při první návštěvě přišlo déjà vu: „Měla byste začít používat naši kosmetiku. To, co jste si musela koupit před dvěma měsíci, vyhoďte, ničí to pleť.“ „Ach ne, už je to tu zase,“ problesklo mi hlavou. Následovalo doporučení toho nejdražšího ošetření z nabídky a moje naděje na zlepšení pomalu slábly. Pak ale přišlo překvapení a poprvé po roce skvělý proklientský přístup. Místo toho, abych byla ihned tlačena do nákupu celých produktů, jsem dostala zdarma několik vzorků na vyzkoušení s tím, ať si podle reakce pleti vyberu to, co mi nejlépe sedí.
Po třech týdnech používání nové kosmetiky jsem se dostavila na doporučený biologický peeling a během pěti dnů jsem měla krásnou pleť bez zánětu. Od té doby chodím pravidelně na hydrofacial a moje pokožka je hezčí a zdravější než kdy dřív.
MÉ POSTŘEHY
-
Není akné jako akné. Většinou vám při těchto obtížích doporučí speciální řadu, která vaši citlivou pleť zbytečně vysuší a celý problém ve výsledku jen zhorší. Kůže, která trpí, potřebuje být hydratována, aby se ještě více nemastila z důvodu nepřirozeného vysušení.
-
Předtím než si diagnostikujete aknózní pleť a nebo naletíte kosmetické mafii, doporučuji citlivou očistu střev a jater, ideálně po konzultaci s prověřeným specialistou. Je také dobré vyloučit, zda ve vašem případě nejde o nějaký typ alergie (na vině mohou být i nevinně vypadající péřové polštáře).
-
Jedním z největších spouštěčů kožních obtíží je stres a neřešené psychické problémy, i proto je zásadní nespoléhat jen na kosmetiku a zdravý životní styl, ale postupně hledat cesty k větší psychické harmonii a rovnováze.
-
Mně osobně se velmi osvědčilo nemýt podrážděný obličej gelem a vodou každé ráno a večer. Ráno jsem pouze stáhla nečistoty vhodně zvoleným tonikem a večer použila kombinaci pleťového mléka a tonika. Krém nanáším pouze jednou za den pod make-up, v noci umožňuji pokožce volně dýchat bez aplikace jakýchkoliv kosmetických produktů.
-
Přestala jsem úplně používat ručník na obličej – pleť nechávám volně uschnout a nebo si pomohu jednorázovými papírovými ubrousky.
-
Bedlivě čtu složení produktů a vyhýbám se všemu agresivnímu – je dobré mít na paměti, že zdaleka ne všechny kosmetické značky jsou samospásné a platí to i v případě těch přírodních.
-
Na závěr: Obrňte se trpělivostí, nekopírujte bezhlavě všechny rady a doporučení. Místo toho se naučte odlišovat, co je pouhý marketing a co je dobře míněná rada. Každému vyhovuje něco jiného, každý má trochu jinou pleť i jiné příčiny obtíží, proto vždy hledejte vlastní cesty.