Dokonalý vzhled nezná hranic. Dávno už se neřeší, že věk může prozradit jen povislá kůže na krku. Nyní se pozornost stáčí více do našeho středu. Nejžhavějším (i když možná trochu bizarním) trendem se stává kosmetická péče o intimní partie… Protože ženy chtějí vypadat dobře, a to na každé části svého těla. Seznamte se: Vagina Beauty právě vládne světu.
Se vzestupem rituálů krásy a času věnovanému sobě samým, je stále častěji slyšet názor, že by všechny části těla měly být opečovávané a pěstěné stejně. Spodní polovina těla by tedy rozhodně neměla strádat! Reagují na to i kosmetické značky, které začínají mít ve svém portfoliu přípravky, které se věnují intimní oblasti a po kterých je stále větší „hlad“. „V-Care“ péče a „Vajacial“ procedury se čím dál častěji stávají běžnou rutinou, kterou jsme okoukali z mekky krásy Asie.
Trend: V-beauty a V-Care
Před časem se mi do rukou dostalo několik jednorázových sheet masek. Chtěla jsem si jednu vyzkoušet, jenže když jsem ji vybalila, byla jsem překvapená, neměla totiž klasický tvar obličeje, ale osmičky a připomínala malou slipovou vložku. Pořádně jsem si pročetla instrukce na obalu a spletla jsem se, tedy vlastně nespletla. Šlo o pečující masku na intimní partie. Wow! Začala jsem se o tento druh kosmetické péče zajímat a zjistila jsem, že podobných přípravků existuje, hlavně v zahraničí, spousty. Na co jsou vlastně potřeba? Nedalo mi to a tento intimní „oříšek“ jsem probrala se svojí kamarádkou, která mi prozradila, že po této péči sahá pravidelně. „Tyto masky používám stejně jako ty na obličej, krásně kůži vyhladí, rozjasní a moje intimní oblast je pak více „šťavnatá“, což oceňuje i můj partner.
Pošlete „ji“ na kosmetiku
Začala jsem tedy pátrat víc do hloubky a na zahraničních stránkách jsem narazila také na ošetření intimních partií zvané Vajacial. Tento název se skládá ze dvou slovních spojení „vagina“ a „facial“ – tedy kosmetické ošetření intimních oblastí – ale vždy povrchové, nikdy nejde do hloubky. Kůže v intimní oblasti je jemná a často také drážděna oblečením, nedostává se k ní vzduch a ani světlo, proto u ní často může docházet k dehydrataci, rychleji stárne a hrubne. Často také kvůli holení může docházet k zánětům, akné a tvoření jizviček či pigmentací, které pak nejdou odstranit. V Česku tyto procedury nejsou tak známé, ale pokud je absolvujete v zahraničí, nebudete litovat. Nejprve vás čeká důkladné vyčistění pokožky, otevření pórů pomocí nahřátého ručníku či parní lázně, následuje exfoliace, maska a nakonec aplikace speciálního séra, které hluboce hydratuje a vyhlazuje.
Ano, nebo ne?
Svým způsobem může tento trend mnohým připadat za vlasy přitažený, ale každému vyhovuje něco jiného. Co na to říkají odborníci? Skeptičtější je k němu například gynekoložka Lenka Rűcková z nestátního zdravotnického zařízení GONA v Praze: „Asi to bude dobrý byznys, protože když naslibujete ženám, že budou mít zevní genitál hezčí, pružnější a pevnější, tak se najde určitě spousta těch, které rády zainvestují. Ale normální zdravá, vytížená, sebevědomá žena podle mě nad takovými věcmi vůbec nepřemýšlí.“ Podle ní byste v aplikaci jakýchkoliv kosmetických látek do intimních oblastí měla být opatrná. „Pokud je někdo citlivější a dostane se mu přípravek na sliznici, může způsobit podráždění, případně ovlivnit pH v pochvě a tím poševní mikroflóru a způsobit zánět. Nevím o nikom – a to se s pacientkami bavím o spoustě věcí, kdo by měl potřebu ošetřovat oblast zevního genitálu takovými přípravky. Možná ještě u žen po přechodu, kde dochází vlivem úbytku hormonů k atrofii, ale ty už většinou vzhled zevního genitálu příliš neřeší.“ Uchytí se tedy tento trend i u nás, nebo ne? Sami jsme zvědaví, co ukáže čas.