Proč páchat zbytečné chyby na svém obličeji, nehtech a vlasech? Ptali jsme se odborníků na krásu, čeho se máme raději vyvarovat.
Lucie Rajská, dermatoložka a primářka Kliniky preventivní dermatologie
Často se setkávám s tím, že ženy večer před ulehnutím vynechávají odlíčení a očištění obličeje. A není pravdou, že pokud se nelíčíme, není potřeba pleť odličovat nebo jiným způsobem zbavovat nečistot. Přes den se na pleti usazují mikročástečky prachu, smogu, ale i pot nebo kožní maz. Pokud pleť takových nečistot před spaním nezbavíme, společně s dalším potem a kožním mazem zanášejí póry a po probuzení se můžeme těšit z nových pupínků. Ráno doporučuji pleť čistit alespoň v jednom kroku, ve večerní rutině může být klidně dvoufázové odlíčení, kdy v prvním kroku použijeme mastný produkt, ve druhém třeba gel či čisticí emulzi. Při odličování radím nepoužívat horkou ani teplou vodu – rozšiřuje póry i cévy, pleť rudne. Optimální je čistit pleť chladnou nebo studenou vodou, po které je pleť svěží a rozzářená. Pozor také na používání hrubých odličovacích tamponů – úplně na začátek doporučuji zjemnit strukturu vaty studenou vodou, povrch se tím uhladí a nedochází k takovému „dření“ pleti.
Tamara Rotterová, nehtová specialistka, školitelka značky Alessandro
Mnoho lidí si neuvědomuje, jak jsou upravené ruce ve společenském styku důležité. Často s nimi gestikulujeme a pozornost se na ně tak mnohdy upíná stejně jako k obličeji. K největším faux pas patří okousané nehty se zatrhanými kůžičkami, oprýskaný lak nebo odrostlé modeláže nehtů. Pokud ženy nosí trvanlivé laky (jako je např. legendární Striplac), které tvrdnou pod UV lampou, a pak někam cestují, doporučuji vzít si s sebou alespoň klasický lak na nehty ve stejném odstínu, kterým se dá případná nehoda s odloupnutím nebo poškozením rychle opticky „zamaskovat“. Také radím jednou za čas zajít na manikúru k odborníkům, kteří nehty upraví a dají je do kupy na dlouho. To platí pro ženy i pro muže.
Jana Habrcetlová, vizážistka, Trainer & Sales Manager, Líčírna Organics
Velmi často se setkávám s tím, že ženy nepoužívají péči. To je velká chyba, protože dekorativní kosmetika následně nefunguje tak, jak má. Nejenže se make-up velmi špatně nanáší, ale pokud není pleť dostatečně hydratovaná a vyživená díky péči, bere si hydrataci právě z make-upu. Na pleti kvůli tomu zůstává nerovnoměrný pigment. Zapomínat bychom s péčí neměli ani na oční okolí. Omylem také bývá, že se dámy v pokročilém věku líčí stejně výrazně jako zamlada. S přibývajícími roky nám přibývají vrásky, mění se textura i tón pleti a gravitace se hlásí o slovo víc než kdy dřív. Je potřeba ubrat na barvách a vrstvách, nechat pleť dýchat a naopak jí dodat šťávu. Protože vyšší věk neznamená méně sex-appealu, dámy. Zapomněla bych na výrazné barevné stíny, na tekuté linky (nahradíme je měkkou tužkou) a barvu i výsledný finiš rtěnky bych volila s citem.
Pavel Filandr, kadeřník a stylista, technolog firmy New Flag
Jedním z největších prohřešků je domácí barvení vlasů. Mnozí si neuvědomují, že neustálé protahování barev do konců zapříčiní ztmavnutí a usazení až „zažrání“ pigmentu do vlasů. Z toho plyne několik dalších problémů: Odbarvení je nedokonalé. V délkách se dělají fleky. Vlasy jsou těžké a plihnou.Dalším častým problémem je používání neprofesionální péče, která potahuje vlasy. Ač to na první pohled není patrné, je to velké zlo. Barvy kvůli tomu pak na vlasech nechytají. Vlasy a pokožka se dusí a předčasně stárnou. Z toho vyplývá silné vypadávání a předčasné řídnutí vlasového porostu. Při opravě barvy by v první řadě měl kadeřník sáhnout po čisticí lázni, následně by měl určit správnou diagnostikou co nejšetrnější způsob odstranění pigmentů, pokud je to potřeba. A podle toho vybírat melír: s keratinem nebo bez, alkalický nebo nealkalický, a to vše v doprovodu profesionální péče, protože po takovém zásahu je v první řadě potřeba vrátit do vlasů hydrataci, protein a elasticitu, které jsou jim vlastní. Používáním vhodné profesionální péče usnadňujete kadeřníkům ošetření v salonu, zároveň efektivně pečujete o své vlasy a pomáháte prodloužit barevný efekt.
Eva Dřevínková, plastický chirurg z kliniky plastické chirurgie a estetické dermatologie LaserPlastic
Prohřešků se dopouštějí nejen ženy, ale i muži. Již mnohokrát jsme odmítli vykonat zákrok, který nedával smysl. Naším cílem je pacientům pomáhat k lepšímu zdraví a vyššímu sebevědomí, takže pokud se jejich přání s tímto neslučuje, raději odmítneme. Může se to týkat příliš velkých nepřirozených augmentací prsů, ze kterých by pak bolela záda a nehodila by se k postavě. Nebo liposukce v místech a u osob, kde není potřeba. Často se pacienti mýlí i v tom, na jaký zákrok by měli jít, a můžeme jim doporučit vhodnější alternativu, například neinvazivní modelaci těla. Prohřešků se však dopouštějí i ti, kteří nepřijdou a způsobují si zdravotní komplikace. Například odstranění převislých víček, která vedou ke zhoršení zraku a bolestem hlavy.
Olga Svobodová, kosmetička a masérka, OliOla Organic Beauty studio
Často se setkávám s neodborným mačkáním pupínků nebo nesprávným výběrem kosmetiky pro danou pleť. Rovněž je důležité hlídat expiraci kosmetiky – a to jak pleťové, tak dekorativní. Zejména ta přírodní neobsahuje klasické konzervanty, proto vydrží kratší dobu. Nalepte si proto na obal datum, kdy jste přípravek otevřeli, a spotřebujte ho do doby, která je uvedena na obalu v podobě piktogramu s otevřeným kelímkem, který má na sobě číslo. Např. 6M znamená, že po otevření výrobek vydrží šest měsíců. Když se kosmetika zkazí, může způsobit silné podráždění pleti.