Být krásná uvnitř je fajn, ale vypadat dobře i navenek je ještě lepší. Co když se to všechno smíchá dohromady? Beauty světu teď vládne nový trend: péče, která nepůsobí jen na stav pokožky a krásu pleti, ale která ovlivňuje celkovou psychiku. Stav mysli i vnitřní pohody se projeví právě na tom, jak moc nám to bude slušet. Nevěříte?
Když se potkáte se svým známým, nemusíte se ho skoro ani ptát, jak se má. Podívejte se na stav jeho kůže. Ta prozradí, zda je všechno opravdu tak „růžové“. Existuje velké propojení mezi naší myslí a stavem naší pokožky. Potvrzuje to i psycholožka Radka Černá, která má soukromou praxi v Praze: „Setkávám se s klienty, kteří přicházejí přímo od svého praktického lékaře či jiných specialistů s tím, že mají kožní potíže, prošli řadou vyšetření, která nic neodhalila, tak jim doporučili navštívit psychologa či psychoterapeuta. Když si s takovým klientem povídám a mapuji jeho situaci, zpravidla narazím na to, že prochází velmi náročným obdobím plným stresu, životní krizí, že byl traumatizován nebo má za sebou psychicky velmi zatěžující zkušenost.“
Vnitřní stigmata
Interakci mezi myslí a kůží se nyní už dokonce věnuje i nový obor, takzvaná psychodermatologie, která je v Česku zatím v plenkách. Nejde však o něco převratně nového. Je přece již dávno známé, jak funguje psychosomatika: tedy propojení fungování našeho těla a mysli. „Sama při své práci v kosmetickém salonu vidím, že například klienti, kteří jsou ekzematici, bývají obecně velmi úzkostní. Často neměli ideální dětství a přenášel se na ně neklid od jejich matky. Při ošetřeních nemají rádi jakékoliv změny, před procedurou jim přesně musím vysvětlit, co je čeká, a pak v postupu nic neměnit,“ říká kosmetička Jana Goldbricht.
Jak to funguje
Podle psycholožky a terapeutky Lenky Růžičkové hovoří o kůži jako o samostatném orgánu, který je propojen s ostatními orgány, také Biosyntéza (psychoterapeutický směr, který se zaměřuje na práci s tělem v psychoterapii). „Kůže, mozek, endokrinní systém, senzorické orgány – mezi které kůže patří, vychází z jedné zárodečné vrstvy: ektodermu. Tím můžeme vysvětlit, že je na kůži vidět, když prožíváme nějakou emoci – ať pozitivní, tak i negativní. Pokud zažíváme radost, můžeme pociťovat na povrchu těla příjemné uvolnění. Z praxe je známo, že je velmi časté, že různé psychické stavy můžeme vidět na kůži. Například při úzkosti mnoha lidem vyskáčou červené fleky v obličeji, na krku a na hrudi, nebo naopak při šoku, kdy nám kůže zbledne. Když zažíváme vztek, často většinou zrudneme.
Co se tedy děje s pletí?
Emoční stres vede k vylučování stresového hormonu kortizolu, který ovlivňuje imunitní systém. Ten má vliv na pokožku, narušuje její přirozenou bariéru. Kůže se pak brání třeba podrážděním, alergickými reakcemi, vyrážkou, akné, ekzémem. Pak přichází na řadu speciální kosmetika. Samozřejmě, že sama o sobě není samospásná a přestavuje pouze určitý „doplněk“. Opět se dostáváme k účinné aromaterapii a k tomu, na čem je založena psychodermatologie. Pracují zde účinné složky, které nejen že dokážou skvěle pečovat o kůži, ale také rychle a přímo ovlivňovat nervový systém, a tím působit na stav mysli. Do budoucna se můžeme těšit na produkty obsahující speciální funkční vůně a inhalační přípravky plné éterických složek nové generace, které budou mít vliv na naši náladu i stav psychiky. Kosmetická péče tedy cílí k ovlivnění pochodů v mozku a k navození celkové harmonie. Ke krásné a zdravé pleti je ale kromě speciální péče také potřeba změna životního stylu. Nebojte se vyhledat odborníka a pečovat o svoji duši, vyhýbejte se stresu, více spěte, hýbejte se, lépe jezte a hlavně dělejte to, co vám přináší radost a co vás naplňuje.