Vlna pandemie převrátila kosmetický svět naruby. S delším pobytem v domácím prostředí zcela logicky prudce klesl zájem o dekorativní kosmetiku a zvýšila se poptávka po péči o pleť plné těch nejúčinnějších složek. K tomu se přidávají rituály, které dovedou organismus zklidnit, dopřát mu úlevu a relaxaci. Po čem sáhnout?
To nejlepší z lesa
Stále více se potvrzuje, že na psychické i fyzické zdraví není nic lepšího než si zajít na procházku do lesa a načerpat novou energii z přírody a stromů, což má vliv také na naši pleť. Již po pár hodinách pobytu v zeleni mezi stromy, klesá v organismu hladina stresových hormonů. Není to ale nic neznámého – v Japonsku se již od 80. let minulého století praktikuje velmi oblíbená terapie Shinrin-yoku, která využívá les a přírodu k relaxačním aktivitám (patří sem například objímání stromů, speciální dýchací techniky čerstvého vzduchu apod.), které působí preventivně na zdraví a na pocit pohody. To nejúčinnější z lesů a ze stromů využívá i svět krásy, kdy se zpracovávají všechny jejich složky – listy, kůra, plody i květy. Využívá se také rašelina, která dovede kůži zklidnit, regenerovat, má výborné čistící schopnosti, takže ji najdeme ve spoustě pleťových masek. Velmi moderní složkou jsou i výtažky z mechu.
Cesta kolem světa
Stejně, jako se radí konzumovat lokální potraviny, pozornost kosmetického průmyslu se ubírá k přírodním rostlinným výtažkům právě z daných regionů. V kurzu jsou například protěž alpská, manuka med a třeba výtažky z břízy, které se získávají přímo z českých stromů a odebírá je pro své výrobky německá přírodní značka Weleda. Při nákupu produktů spotřebitelé dnes už běžně zkoumají složení výrobku a chtějí o účinných složkách vědět víc. V Asii, která je kolébkou trendů a nejnovějších poznatků v péči o pleť, teď jednoznačně vede složka získaná z pupečníku asijského známého také jako Pennywort. S touto divoce rostoucí „fontánou mládí“ se můžete setkat například v Indii, Indonésii, Malajsii nebo na Srí Lance. Kromě velkého množství přírodních vitaminů, minerálů a aminokyselin obsahuje také látky, které stimulují přirozenou produkci kolagenu v pleti. Další ingrediencí, kterou musím zmínit, je pelyněk pravý. „Pelyněk je v kosmetickém průmyslu zásadním objevem posledních měsíců. Účinně zklidňuje svědění, pupínky, zarudlou pleť. Zároveň aktivně posiluje kožní bariéru, aniž by ucpával póry. Vykazuje protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Síla rostlin
Na velmi účinnou složku z rostlin, kmenové buňky, získané v jejich růstové fázi, sází mnoho značek a další do budoucna budou. „S kmenovými buňkami z řas a jablek jsme se mohli setkat již v minulosti. Účinnější jsou ale buňky z kostivalu, mechu, vína, alpské chaluhy nebo třeba ze sněžné řasy. Každá má trochu odlišný účinek, například alpská chaluha je velmi odolná proti mrazu a nízkým teplotám, všechny buňky ale efektivně působí na omlazení, regeneraci a hutnost pleti, “ říká Lenka Průšová, certifikovaná hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky. Další účinnou látkou, která má podle ní velkou budoucnost, je skvalan (anglicky squalane) – suchý olej, který se získává zejména fermentací z cukrové třtiny. „Je pro pleť velmi přínosný, protože se v ní přirozeně nachází, má vysoké hydratační účinky a účinně ‚vyplňuje‘ mezery buňkami v pleti. Vhodný je i pro ty, kteří používají retinol či chemický peeling,“ vysvětluje doktorka farmacie a spolumajitelka concept storu Pure District Lucia Havlíková.