Představte si, že slavíte 100. narozeniny. Jaký asi povedete život a co budete dělat? Stoletá Britka Edith Murway-Traina zrovna trénuje na další soutěž ve vzpírání, s nímž začala před devíti lety, a těší se na nové vydání Guinnessovy knihy rekordů, kam se dostala jako nejstarší vzpěračka na světě. Co dodat? Že nikdy není pozdě, všechno je možné a každý může vyniknout. Další povzbudivé a pozitivní zprávy následují.
1.
Pražané s Lítačkou a předplaceným kuponem (na měsíc až rok) si mohou zdarma půjčit sdílené kolo na 15 minut, a to až čtyřikrát denně. Už jste to zkusili? Projekt bude ve zkušebním provozu několik měsíců, poté se zhodnotí, jak bude pokračovat dál.
2.
Do Temže se vrací život. Řeka protékající Londýnem byla v polovině 20. století považována za živočichůprostou, lepší kvalita vody však nyní umožnila návrat úhořů, mořských koníků nebo víc než tří tisícovek tuleňů.
3.
Svijonožci, mořští korýši, kteří se umí pevně přisát na jakýkoli povrch, inspirovali výzkumníky z Massachusettského technologického institutu při vývoji zdravotnického lepidla, jež dokáže zabránit krvácení a bezpečně uzavře ránu do 15 vteřin. Nyní používaná lepidla jsou vhodná spíš na menší zranění a trvá déle, než zaberou. Nově testovaná látka oproti nim prokázala až osminásobně lepší odolnost a nabízí řešení pro případy, kdy jde o čas.
4.
Japonský Google vyvíjí technologii, která umožní nevidomým sportovcům, aby si mohli jít sami bezpečně zaběhat. Aplikace v telefonu sleduje dráhu a při vychýlení z trasy vydává varovný signál.
5.
Start-up Climeworks se pustil do boje s oteplováním souvisícím s emisemi. Na Islandu uvedl do provozu největší zařízení na světě, které zachytává CO2 ze vzduchu. Smíchá se pak s vodou a pumpuje se pod zem, kde se postupně promění v horninu. Provoz je čistý – pohání ho energie z geotermální elektrárny. Technologie je v začátcích, tudíž zatím dost nákladná. Po světě teď funguje patnáct takových lapačů CO2. Tvůrci vynálezu, který maže uhlíkovou stopu, věří, že se jeho využití časem rozšíří.