Horký čaj, chlupatá deka, vlněné ponožky, pohyb nebo sauna. Každý z nás má své metody, jak se rychle zahřát, když teploty klesnou. Vyzrajte nad zimou s naší pomocí a zbavte se tak i nemocí!
1. Tělo zahřeje pohyb, duši kultura
Vydejte se na taneční workshopy, lekce jógy, akrobacie, cvičení pro zdravá záda anebo na zcela unikátní metodu KADAMY ve Studiu Maiselovka v centru Prahy. To je prvním oficiálním prostorem souboru současného tance 420PEOPLE. Ráno a večer sem ovšem můžete nahlédnout i vy, a to prostřednictvím otevřených lekcí pro veřejnost. Unikátní prostor vás pak zcela jistě přivolá znovu, a to na některá z představení, z nichž dvě (Why things go wrong a 42+PEOPLE: WHERE) byly letos nominovány na cenu Thálie.
2. Aby záda nebolela a byla v teple
„Najděte si ráno třeba jen pět minut a zahřejte se cvičením, ale takovým, které vás bude opravdu bavit. Můžete vyběhnout ven, projít se s pejskem, anebo trénovat doma na karimatce. Zahřátí a pořádné protažení po ránu nic nenahradí – budete se nejen cítit lépe fyzicky, ale také se vám zlepší nálada,“ říká pohybová specialistka Zuzana Rybářová, která je autorkou online kurzu 21 dnů proti bolestem zad a stresu. Každý den se vám otevře nová lekce a postupně se naučíte správným pohybovým návykům a umění předcházet stresovým situacím. Vše postupně a nenásilně začleníte do svého života v rámci každodenních 5 až 10minutových cvičení. Naučíte se správně dýchat, sedět, stát i chodit, osvojíte si SOS cviky pro úlevu od bolestí, vrátíte se zpět ke zdravým pohybům a naučíte se i antistresové techniky, protože za bolestmi těla často stojí právě stres.
3. Otužování od mládí
Možná si říkáte, že je teď o otužování slyšet víc než dřív a je to jen Wim Hofův trend, ale překvapíme vás. „Za nejlepší metodu, jak se v zimě zahřát, považuji odjakživa otužování ve vodě. S koupáním můžete začít už u několikadenních miminek, kdy se ale pobyt ve vaně omezuje jen na pár minut. Optimální je začít na 5 minutách a postupně při každém dalším „plavání“ minutu přidat. Tak docílíte toho, že ve 3 měsících už v ní pobudou 15 až 20 minut. Obecně se doporučuje v prvních dnech života dítěte teplota vzduchu v koupelně kolem 23 stupňů a teplota vody 37 stupňů. Tu je vhodné postupně snižovat tak, aby třeba v pěti měsících dítě v pohodě zvládlo „plavat“ ve vaně nebo v bazénu, kde je 30 stupňů,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Juklík.
4. Jídlo má hřát
I když jste zarytá milovnice salátů a čerstvé zeleniny, přes zimní měsíce dávejte více přednost té vařené. Neradíme vám fresh zeleninku vynechávat, jen je dobré v mrazech konzumovat spíš teplé polévky a hutnější zapékaná jídla, která vás více zasytí a žaludek bude v teple. Dejte si pozor na příliš horké nápoje, které když vypijete, tak sice na začátku ucítíte teplo, ale za čas se dostaví pocit chladu.
5. Nesedět doma
Výlety do přírody přispívají nejen k budování imunity, ale vykouzlí i lepší náladu. Vyrazte s dětmi za zážitky, i když je pod nulou. Oblékejte je stejně jako sami sebe a vrstvěte. U větších dětí je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně – žádné dítě totiž jen tak v klidu nechodí, ale pobíhá, poskakuje, a i tím si vytváří teplo. Miminkům, která pouze leží, jednu vrstvu naopak přidejte. Pokud teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejte hned po zimních bundách a zateplených kalhotách. Nezapomeňte, že sníh i mráz ještě přijdou.