Pohráváte si s myšlenkou opustit teplé místo zaměstnance a místo toho se vydat na volnou nohu, ale vlastně nevíte, jak začít, co vás čeká a na co se připravit? Zeptali jsme se webové analytičky Anety Holé, která mnoho let pracovala v korporátu, ale vždy zároveň měla vlastní projekty bokem.
Právě to ji postupně přimělo tradiční full-time job opustit a začít pracovat na volné noze. Připravili jsme pro vás průvodce, který vám tuto novou cestu usnadní a zároveň vás také trochu přiměje se na situaci podívat jinou optikou.
Krok č. 1: Zanalyzujte aktuální situaci
Buďte dostatečně kritičtí, ale zároveň realističtí. Zhodnoťte svoje odborné znalosti i schopnost disciplíny. „Najednou za sebou nemáte tým a firmu, ale spoléháte se jen na sebe. Sama jsem měla také obavy, abych nepracovala pořád. Nikdy jsem neměla problém se k práci dokopat, ale naopak si umět dávat i pauzy,“ připomíná Aneta Holá důležitý faktor.

Krok č. 2: Odvádějte dobrou práci
Jste sami sobě šéfem, a jen podle toho, jestli budete odevzdávat práci včas a precizně odvedenou, se ukáže, kolik zakázek dostanete. „Dnes už mám 90 procent práce přes reference. K tomu je nejdůležitější ji odvádět dobře, nebát se udělat něco navíc, dodržovat termíny a budgety. A když se něco pokazí, tak to přiznat, napravit, vysvětlit. Tím za sebou budete nechávat jen spokojené klienty a to je ta nejlepší reklama,“ doporučuje Aneta Holá.
Krok č. 3: Mějte se s kým poradit
Ať už jde o zvládání času nebo vykonávání jednotlivých úkolů a zakázek, vždy se ujistěte, že máte kolem sebe někoho, s kým se můžete kdykoli poradit. „Já se nejlépe učím na reálných příkladech. Takže i když klient potřebuje pomoct s něčím, s čím nemám tak velkou zkušenost, nebojím se tu zakázku vzít. Protože vždy vím, s kým konzultovat a poradit se. Takže mám aktuálně asi tři mentory a sama také mentoruji zase další,“ radí Aneta.
Krok č. 4: Vzdělávejte se
Na druhou stranu není vždy dobré spoléhat na to, že vám někdo jiný poradí. Proaktivně rozšiřujte své schopnosti a know-how: „Svět analytiky je tak dynamický, že bych se bez dalšího vzdělávání neobešla. Chodím na konference, čtu si blogy, sociální síť X, sleduji lidi, co mají co říct na LinkedIn. Vzdělávám se i v public speaking, protože neustále je kam se posouvat.“ Velkým tématem je také využívání umělé inteligence. “AI je téma, kterému se v nadcházejících letech nevyhneme. Využívám ChatGPT, pravidelně mě zachraňuje při psaní SQL dotazů a JavaScript funkcí, které občas ke své práci využívám. To mi šetří opravdu desítky minut denně,” říká Aneta.
Krok č. 5: Buďte flexibilní
Práce na volné noze přináší časovou svobodu, díky níž si můžete čas organizovat podle sebe. Zároveň ale objem práce pravděpodobně nikdy nebude každý den stejný. Buďte tedy připraveni se tomu přizpůsobit. Využijte období, kdy máte volněji, abyste pak, až se práce nakupí (a ona se určitě nakupí, zpravidla až to budete nejméně čekat), všechno v pohodě zvládali. Počítejte také s tím, že vám se svobodou přibude také administrativní zátěž.
Krok č. 6: Mějte odvahu
„Důležité je se nebát. Prostě to zkusit a jen o tom nepřemýšlet. Pokud to náhodou nevyjde, najít si znovu práci můžete vždy,“ dodává Aneta Holá, která na volné noze působí čtyři roky.