Do kin vstoupil snímek Dvě slova jako klíč, který Dan Svátek opět natočil podle knižní předlohy Josefa Formánka. Dali mu podtitul „film, který vám může změnit život.“ Jaké další filmy vás chtějí přimět přemýšlet nad smyslem života?
Dvě slova jako klíč (2023)
Film přivádí zpět několik postav známých z dramatu Úsměvy smutných mužů, v němž se odrážejí spisovatelovy zkušenosti z protialkoholní léčebny. Knihu Dvě slova jako klíč už psal Josef Formánek coby abstinent. Josef v podání Davida Švehlíka v druhém filmu ustupuje do pozadí a hlavní dějovou linku přebírá Tomáš (Ivan Franěk), jehož úkolem je zpracovat křivdu, kterou si nese z dětství, a srovnat se s vlastní rolí otce. Ve filmu jsou načrtnuty osudy dalších lidí, kteří řeší podobné bolestné momenty ze života a musejí se smířit s rodinou i se smrtí, aby mohli najít klid. Ve filmu, který se natáčel kromě České republiky také v New Yorku, u Baltského moře, v Japonsku, ve svatém indické městě Váránasí, v Himálaji nebo na indonéském ostrově Siberut, hrají také zahraniční hvězdy jako Pierre Richard nebo Daniel Olbrychski. Autorovi předlohy bylo inspirací několik pobytů na ostrově Siberut u domorodých Mentawajců, kde se spřátelil s šamanem a jeho rodinou. A také zjištění, že všichni lidé na smrtelné posteli řeší to stejné: že se nestihli udobřit s blízkými, omluvit se a odpustit.
Pí a jeho život (2012)
Ang Lee natočil adaptaci stejnojmenného filozofického románu Yanna Martela o hledání víry. Výpravný trikový snímek si odnesl čtyři Oscary, mimo jiné za kameru a efekty. Díky nim na plátně mohl hlavní hrdina, přezdívaný Pí, přežít námořní katastrofu ve člunu s několika zvířaty – hlavně s bengálským tygrem, který je jeho souputníkem až k záchraně. Snímek rekapituluje hrdinovu životní cestu, během níž se seznamoval s různými náboženstvími, a ukazuje, že události – stejně jako náboženství – mohou mít různé formy a vnější atributy v závislosti na osobě vypravěče. Jádro však zůstává stejné.
Walter Mitty a jeho tajný život (2013)
Ben Stiller zrežíroval remake staršího filmu a obsadil se do hlavní role fotoeditora časopisu Life – nesmělého muže se stereotypně šedým životem, ve kterém je, zdá se, doživotně lapen. Utíká z něj jen díky bohaté a barevné fantazii, v níž se mění v neohroženého a romantického hrdinu. Když se v práci ztratí důležitý negativ fotky, která má jít na titulní stranu časopisu, musí Walter Mitty vykročit ze své bezpečně nudné bubliny a najít autora fotky. Ostřílený reportážní fotograf, kterého hraje Sean Penn, je ovšem zrovna na cestách po světě, a tak se Walter vydává na dobrodružnou a místy nebezpečnou jízdu svého života. V Grónsku, na Islandu u aktivní sopky nebo při fotbalu se skutečnými šerpy v horách prožívá to, o čem vždy jen snil, a překonává sám sebe. Stillerův pozitivně laděný snímek, na který se příjemně dívá, ukazuje, že jedinou překážkou v plnění vlastních snů jsme my sami. V cestě za svými cíli bychom ale vždy měli myslet na ostatní.
Nedotknutelní (2011)
Dojemná francouzská komedie sleduje zrod nepravděpodobného přátelství mezi zámožným aristokratem Philippem (François Cluzet), který po adrenalinovém sportovním zážitku skončí na vozíčku, a jeho novým asistentem. Tím je mladý imigrant s kriminální minulostí, jehož hraje Omar Sy. Přestože pocházejí z různých sociálních vrstev, mají jinou povahu a odlišnou životní cestu, dokážou se navzájem obohatit. Film, který byl nominovaný na Zlatý glóbus a dočkal se díky svému úspěchu i amerického remaku s Bryanem Cranstonem a Kevinem Hartem, taky přináší naději, že zdánlivě ztracený případ se může obrátit k dobrému. Někdo, nad kým by všichni lámali hůl, si zaslouží druhou šanci. A ochrnutý a do chmur ponořený člověk může najít nový smysl života a dokonce si ho pořádně užít.
Všechno, všude, najednou (2022)
Michelle Yeoh získala Oscara za hlavní roli čínské imigrantky v bizarní komedii, která pobrala celkem sedm Oscarů. Její hrdinka se nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Vede prádelnu, které se vůbec nedaří, bortí se jí rodinné vztahy a ještě má na krku daňovou kontrolu. Nenadálou záchranou doslova z jiného světa je zjevení jejího „paralelního“ manžela, který jí prozradí, že existuje mnoho dalších dimenzí, v nichž může prožívat daleko uspokojivější, ale i nebezpečnější životy. Všechny její existence jsou momentálně ovšem v ohrožení a ona teď musí spojit všechny své schopnosti a zachránit svět. Epická akce je podkladem k pochopení rolí, které v životě vedeme a které si vybíráme, k uvědomění si, na základě čeho sami hodnotíme svůj život, a samozřejmě k připomenutí, že emoční pouta s blízkými jsou to nejdůležitější, ať už jsme v jakémkoli vesmíru.