Každý z nás se jistě dostal do situace, kdy byla hádka v plném proudu a již nevěděl jak dál. V takovém případě může pomoci dopřát si oddechový čas pro uklidnění situace a zmírnění emocí. Jak ale napjaté chvíle zvládnout? Vyzkoušejte osm osvědčených rad mediátorky, koučky a lektorky mediace Kateřiny Bělkové.
1. Zábavný „time out“
Když to začne opravdu vřít, optimální je v takovou chvíli použít heslo pauza (time out, poločas) a dopřát si oddechový čas na zklidnění emocí a celé situace. Uvařte si kávu, odejděte na chvilku z místnosti, získejte odstup a po chvíli se s klidnější hlavou vraťte ke konstruktivní diskusi.
2. Krabička přání a stížností
Ne vždy máte čas a prostor se pohádat, proto je dobré mít k dispozici například krabičku či obálku, kam načas „odložíte“ své emoce, ke kterým se můžete v příhodnějším okamžiku vrátit. Stejně tak můžete do krabičky vložit svá přání či napsat nutný vzkaz pro partnera. Tímto můžete předejít bobtnání emocí a zbytečnému napětí ve vztahu ve špatný čas.
3. Je to pouze vaše věc
Snažte se zůstat v hádce jen vy dva, nezatahujte do problému třetí osoby – názory tchyně, kamarádů či kolegyň z práce většinou situaci příliš nepomohou a ani nepovedou ke kýženému příměří.
4. Dejte zlosti jméno
Nezahrnujte partnera zbytečnými výčitkami, ale zaměřte se na pojmenování konkrétního problému. Výčitky přeformulujte do svých přání a pocitů – „cítím se osamělá a přála bych si s tebou trávit více společného času“, bude partner vnímat lépe než osočení „jsem stále sama, jsi pořád pryč“.
5. 1, 2, 3, nádech a výdech
Předejděte výbuchu emocí například počítáním do deseti, popěvkem či několika hlubokými nádechy a výdechy. Pamatujte na to, že vyřčená slova již nelze vrátit zpět. A také na to, že zlá slova mají velikou váhu a že mohou skutečně velmi ranit.
6. Pravda nemusí být jen jedna aneb Partner na tahu
Dopřejte dostatečný prostor k vyjádření i partnerovi. Můžete být o své pravdě skálopevně přesvědčeni, ale vždy bychom měli mít na paměti, že vše, co cítíme, je pouze náš úhel pohledu, nikoliv sama pravda.
7. Netvařte se, že posloucháte…
Poslouchejte! Vnímejte partnerovy pocity a potřeby, naslouchejte a snažte se pochopit, co je důležité pro něj, požádejte ho, aby vám i on dal prostor a pokusil se vám porozumět. Mluvte o tom, co si přejete a potřebujete. Čeho chcete dosáhnout, jaký je váš cíl. Nenechte se rozptylovat okolím, odložte telefony a věnujte se výhradně jeden druhému, dopřejte si přímou pozornost a prostor jen pro sebe. Opakujte mu svými, co nejvíce neutrálními slovy, jak jeho sdělením rozumíte.
8. Miřte k „happy endu“
Snažte se netočit v bludném kruhu a buďte otevření kompromisům. Pokuste se vždy hádku nebo konflikt ukončit řešením vyhovujícím oběma stranám. Nikdy nechoďte spát s neprojasněným konfliktem. Trvejte na jeho definitivním ukončení.
Kateřina Bělková
Je zapsaná mediátorka, koučka a lektorka mediace. Je také předsedkyní zkušební komise Ministerstva spravedlnosti a České advokátní komise pro zkoušky mediátora. Jedinečně využívá svůj speciální psychologický a komunikační talent, který z ní dělá profesionálního vyjednavače a odborníka na dosahování dohod. Patří mezi členy Asociace manželských a rodinných poradců a pomáhá lidem řešit spory, vytvářet mimosoudní dohody, hledat řešení životních konfliktů týkajících se dětí, rodinných vztahů, financí či majetku. V září založila neziskovou organizaci Kappa Beta Institut, která zvyšuje povědomí o mediaci mezi laickou i odbornou veřejností. Mediaci jako metodu při řešení konfliktů zpřístupňuje také nízkorozpočtovým rodinám. Má společnost v Praze a pobočku v Londýně, kde několik let žila a pracovala.