Jablko patří mezi nejoblíbenější i nejprodávanější ovoce u nás a v některých končinách už nastává jeho sklizeň. V českých kuchyních se tak velmi často objevují recepty spojené právě s jablky, ať už se jedná o štrúdl, salát s karamelizovanými jablky nebo třeba jablečný ocet. Zatímco v Čechách se ale sklidí zhruba 230 000 tun jablek ročně, v Jižním Tyrolsku je tomu přes jeden 1 000 000 tun. Vyzkoušejte tak nějaké tipy na tradiční a rodinné recepty z této oblasti. Nebudete litovat.
V Jižním Tyrolsku je každoroční sklizeň jablek vždy velkou událostí. Hosté mohou na farmách pomoci sklízet šťavnaté ovoce, které uzrálo na teplém italském slunci, a mají tak i možnost ochutnat čerstvě vyrobený mošt. Jinak tomu není ani v desítkách hospodářství sdružení farem Roter Hahn. Zemědělci tam prodávají svá roční úsilí v podobě jablek napřímo, pokud je zrovna nevyužijí na výrobu jablečného octa či džemů. Dále z nich vyrábějí lahodné sladké pochoutky, jako jsou třeba jablečný závin a sladké žemle. Vyzkoušejte si je k ranní kávě upéct je s námi.
Sladké jablečné žemle od Elisabeth Mittelberger
Na útulném statku Eichernhof peče Elisabeth Mittelberger jedny z nejlepších žemlí v okolí. Na jejich přípravě není nic těžkého, každý si to může vyzkoušet v pohodlí domova a pečená jablka navíc krásně provoní všechny pokoje. Jak na to?
Nejdůležitější je si vybrat ten správný druh. Elisabeth používá odrůdu Golden Delicious, jsou šťavnatá příjemně navinulá a dobře se s nimi pracuje. Je možné si vybrat i o něco sladší variantu. K přípravě stačí vzít dvě větší jablka a nakrájet je nahrubo na kostičky, potom je nasypat do mísy, přidat rozinky, ořechy a anýz. Do směsi přimíchat lžíci soli a 500 g špaldové celozrnné mouky. Následně 350 ml vlažné přírodně zakalené jablečné šťávy, 20 gramů kvasinek a dvě lžíce medu. Vše promíchat a přidat 40 gramů másla. Poté stačí těsto přikrýt a nechat odstát, dokud nenabyde zhruba na dvojnásobek. Lžící poté naporcovat a vyválet jednotlivé kousky v celozrnné mouce, pak už je jen položit na moukou vysypaný plech. Žemle se pečou v rozehřáté troubě na 180 stupňů Celsia (v horkovzdušné troubě) 25 až 30 minut.
Celý recept najdete na webových stránkách.
Jablečné vdolky „Apfelkiechl”
Na slunečné straně Dolomit leží v nadmořské výšce 1475 metrů statek Lüch de Survisc. Rodina Vallazza umí svým hostům vytvořit velmi příjemnou atmosféru tyrolského rodinného statku, kterou ještě více umocňuje přítomnost tradičních jablečných vdolků ”Apfelkiechl,” které jsou u nich vyhlášenou pochoutkou. Apfelkiechl je recept pro všechny milovníky jablek, je rychlý, jednoduchý a určitě si ho zamiluje celá rodina. Stačí koupit čtyři sladká jablka, která se oloupou, odstraní se jádra a nakrájí na jeden až dva centimetry široké plátky. Ještě je pokapat citronem, posypat skořicí a jde se na těsto. Ze dvou žloutků, 12 dkg hladké mouky, špetky soli, 1/8 l mléka, dvou polévkových lžic rumu a ušlehaných bílků se připraví směs. Plátky z jablek se v něm obalí a na horkém oleji se začnou opékat do zlatova. Na závěr se už jen posypají cukrem. Namísto mléka lze použít i bílé víno.
Celý recept je dostupný na webových stránkách.
Tradiční jablečný závin z farmy „Pirchhof”
Tento lahodný jablečný závin připravuje z čerstvých jablek selka Andrea Müller, selka z Hofschanku Pirchhof. Ta se ho naučila od své babičky a dědí se tak již po generace. A jak na něj?
Na zlatavé těsto je potřeba smíchat 500 gramů polohrubé mouky, pečící prášek, dvě vejce, 180 gramů margarínu, 200 gramů cukru a vanilkový cukr. Vytvoří se krásně hladké těsto, které se nechá půl hodiny odpočívat. Na přípravu ovocné náplně je potřeba oloupat 10-12 jablek, nakrájet je na malé kousky, smíchat s vanilkovým cukrem a rozinkami podle chuti. Podle libosti je možné přidat také rum. Potom, co si těsto chvíli odpočine, musí se rozdělit na dvě stejné půlky, vyválet ho, naplnit a zavinout. Tím se vytvoří hladký bochníček štrúdl. Nakonec se štrúdl potře trochou mléka, aby byl krásně křupavý a získal svoji typickou zlatavou barvu. Dá se péct na 180 °C asi 45 minut, a ještě teplý štrúdl se může posypat práškovým cukrem. Po upečení je důležité štrúdl nechat alespoň půl hodiny vychladnout, protože by se při brzkém krájení jednoduše rozpadl.
Tento i další recepty jsou dostupné na webových stránkach.