Maxim Habanec patří už léta mezi tuzemskou skateboardingovou špičku. Je několikanásobným mistrem České republiky i světového poháru Mystic SK8 Cup, vydal knihu a mimo to také miluje cestování. I proto vznikl sportovně cestovatelský dokumentární projekt Skate of Mind, ve kterém můžete nahlédnout do života skejťáků, vidět místa po celém světě a třeba i poznat místní kulinářské speciality. V zatím posledním pokračování úspěšné série se Habanec vypravil na cestu kolem světa.
Cesta trvala sedmadvacetiletému skejťákovi 55 dní a navštívil během ní 16 měst, mezi kterými byl například New York, Los Angeles nebo Tokio. Jak Max Habanec s odstupem času vzpomíná na ne příliš přátelské prostředí v Anglii a nechal se zastrašit policií a všudypřítomnými zákazy skateboardingu? Na to jsme se ho zeptali v našem rychlém výslechu. Ještě, než si ho přečtete, pusťte si celý film Skate of Mind 3, který měl premiéru v loňském roce. Stojí za to!
Nápad na Skate of Mind přišel…
…díky mému životnímu stylu, skateboarding a cestování – nic víc neřeším! Hlavním cílem Skate of Mind 3 pak bylo projet svět se skejtem v ruce. S sebou jsem si kromě toho skejta vezl ještě partu kámošů a kameru.
V Anglii jsem se cítil jako…
…naprostý vyvrhel. Navíc je v Londýně hrozně draze, takže tam na nás čekaly asi nejhorší podmínky z celé cesty.
Největší strach jsem měl, když…
…měl můj kamarád bouračku na motorce a nevěděli jsme, jestli je v pořádku. Nakonec to odnesla jen motorka. Což mě docela překvapilo, protože to poslal do svodidel, za kterýma byl asi stometrový sráz. Úrazy se nám celkově docela vyhýbaly a až na pár šrámů jsme tedy naštěstí vždycky všichni vyvázli v pořádku.
Nikdy nezapomenu na…
…ty prokleté schody v Dubaji, které mě stály hodně bolesti.
Spot, který bych si nejraději přivezl do Prahy…
Určitě bazény z Bali – skvělá místa a super lidi. Něco jako v Californii před pár desítkami let. Místní skejťáci byli skvělí a ze všeho hrozně nadšení. Takže pro mě to bylo asi nejpříjemnější setkání za celých pětapadesát dní.
Zákazy skateboardingu…
…jsou po celém světě stejné, ale i tak vždycky jezdíme. Policie a security nás tedy asi nemají moc rádi, ale kdyby nás nebylo, nemají co dělat. Kdybych měl jmenovat nejpřátelštější metropole pro skejťáky, tak jsou to asi New York, Taipei a L.A. Právě v Los Angeles se mi na Hollywood High po letech konečně povedlo udělat můj vysněný trik.
Noční Las Vegas…
…je horší, než jsem čekal. Musím říct, že mě víc baví noční Praha.
Změny času jsem nejhůř zvládal…
…z Los Angeles do Japonska, protože posun byl víc jak dvanáct hodin. Zato atmosféra v Japonsku byla nezapomenutelná. Hrozně se těším, až se tam zase vrátím. Prostě klid, ticho a pořádek.
Bizarní bylo…
…snad úplně všechno v Tokiu.
Chuť vrátit se domů…
…jsem měl po těch dvou měsících opravdu velkou. Nejvíc psychicky náročné bylo asi celkově cestování, ocitnout se každý týden v jiné metropoli, posuny času…
Místo s největším kouzlem…
…pro mě byla poušť na hranicích mezi UAE a Saudskou Arábií.
Díky Skate of Mind jsem zjistil, že…
…vydržím víc, než jsem tušil. Ale cestu kolem světa bych asi nezvládnul bez Flashe a Lukyna.