Plný inbox, zmeškané hovory a plnící se diář termíny schůzek? Návrat po dovolené do práce může mít mnoho podob, a čím blíže je start do nového týdne, tím víc stresu v nás může taková myšlenka spustit. Máme pro vás chytré tipy, jak se připravit tak, aby přechod mezi volnem a prací proběhl hladce a bez stresu.
V první řadě se nestresujte tím, že se stresujete. Je to normální a cítí to stejně i nejvyšší manažeři. A právě proto jsme se zeptali povolané osoby, ředitelky technologické firmy Creative Dock Gabriely Teissing, jak na to.
Všechno se stihnout nedá
Lehko se řekne, hůře se praktikuje, ale ideální je neodjíždět už na dovolenou ve stresu. Zbytečně vám to sebere nějakou dobu, než si dovolíte vypnout, a o to dříve se pak začnete děsit návratu. „Musí být fantastický pocit, když se vám před dovolenou podaří dokončit úplně vše a odjíždíte s čistou hlavou, ale mnohým z nás se to nestává. Naučila jsem se, že moje práce není nikdy hotová, a beru to tak. Nestresuje mě, že jsem všechno nestihla, vím, že jsem udělala všechno, co šlo, a že budu pokračovat, až se vrátím. Práce není sprint, je to běh na dlouhou trať,“ uklidňuje Teissing.
Pomalu, ale jistě
Nápad, že okamžitě po návratu doděláte všechny resty, které jste nestihli před odjezdem, je sice optimistický, ale upřímně nereálný. Pokuste se sestavit si na den návratu plán a sepsat si, co vám chybí a co musíte udělat. Skutečně je lepší před odjezdem odbavit povinnosti a po návratu se tak můžete první dny věnovat mailům a komunikaci a nebudete šílet, kam se podívat dřív.
Kdo je připraven…
Často říkáme, že bychom po dovolené potřebovali ještě jednu dovolenou. Inspirujte se tímto zbožným přáním, a pokud je to možné, už dopředu si dejte den dva volna navíc, než kolik budete reálně pryč. Díky tomu se stihnete aklimatizovat na pracovní tempo. Vrátit se však můžete alespoň mentálně. A„by mě nestresovalo množství nepřečtených emailů, den před návratem do práce pročistím e-mail,“ radí Teissing.
Delegujte
Aby práce plynula bez problému i ve vaší nepřítomnosti, je důležité mít v týmu někoho, na koho se můžete spolehnout. „Je samozřejmě senzační mít zástup a věci by měly fungovat i beze mě, ale zároveň jsem dostupná, pokud je potřeba něco řešit bezodkladně a jsem k tomu potřeba vyloženě já,“ popisuje svůj přístup šéfka Creative Dock. Pokud není, kdo by vás zastoupil, zkuste alespoň některé věci delegovat na kolegy, a jestli vás příval pracovních povinností po dovolené děsí, zkuste alespoň pár nejnutnějších věcí vyřídit i během volna. Není přitom nutné pracovat každý den, vyhraďte si třeba jedno dvě odpoledne.
Respektovat a být respektován
Logicky se na dovolené vystřídá celý tým, a tak je dobré si uvědomit, že každému vyhovuje trochu jiný systém. Někdo možná trochu pracuje každý den, někdo naopak touží vypnout a k práci se dostane opravdu až po návratu. Je proto dobré si dopředu říct, jaký režim bude kdo o dovolené mít, a druzí by jej měli respektovat. „Je důležité uznávat pravidla, na kterých jsme se dohodli, pokud je pro někoho dobré pracovat na dovolené, proč ne, ale neměl by to automaticky očekávat od ostatních a opačně,“ uzavírá Gabriela Teissing.