Emoce jsou navigačním systémem naší mysli. Jsou neviditelným jazykem, kterým k nám promlouvá naše (pod)vědomí, a zároveň silou, jež formuje naše rozhodnutí, vztahy i sebepojetí. Přesto se právě emoce snažíme mnohdy potlačit nebo ignorovat, místo abychom je využili jako cenný zdroj porozumění sobě i světu. Jak ukazuje neurověda, klíčem k emoční odolnosti není kontrola emocí, ale schopnost s nimi pracovat.
Emoční mozek: Proč se cítíme tak, jak se cítíme?
Neurovědecký výzkum ukazuje, že naše emoce vznikají jako reakce na podněty, které mozek vyhodnocuje na základě předchozích zkušeností. Amygdala, klíčová část limbického systému, funguje jako emoční alarm a spouští instinktivní reakce – boj, útěk nebo ustrnutí. Když amygdala detekuje ohrožení (skutečné či domnělé), pracovní paměť, která je zodpovědná za racionální myšlení a rozhodování, se dostává pod tlak. Výsledkem může být impulzivní jednání nebo naopak neschopnost reagovat.
Neurovědci Davidson a McEwen (2012) zjistili, že lidé, kteří rozvíjejí schopnost emoční regulace, mají silnější propojení mezi amygdalou a pracovní pamětí. To jim umožňuje lépe zvládat stres a efektivněji pracovat s vlastními emocemi.
Příklad z praxe: Překonání emoční bariéry
Jednou z nejčastějších výzev v emoční regulaci je strach z konfliktu. Jedna z klientek, zkušená manažerka, se konfliktům raději vyhýbala. Jakmile se ocitla v náročné diskusi, cítila sevření na hrudi, její hlas zeslábl a raději ustoupila. Frustrace v ní ale narůstala.
Co jí pomohlo? Nejdříve pochopila, že nejde o boj s konflikty, ale o její vnímání sebe sama. Začala si pokládat otázky: Čeho se vlastně bojím? Co bych si přála cítit místo strachu? Tím si uvědomila, že její nejistota nepramení z druhých, ale z pochybností o vlastní hodnotě. To znamená, že se vydala cestou porozumění si a v momentě, kdy pochopila, co se skrývá za jejím prožíváním, rozhodla se přehodit výhybku svého myšlení o sobě, změnila své chování. (Tato věta je zásadní!)
Postupně se naučila ukotvit ve své síle – pomocí vědomého dýchání, vizualizace a jednoduchých vět typu Můj hlas má hodnotu. Po několika týdnech si poprvé všimla, že v diskusi už neutíká. Klidně pronesla svůj argument – a zůstala.
Jak pracovat se strachem a nejistotou?
- Cesta k porozumění
Zeptejte se sami sebe: Čeho se obávám? Co se skrývá za mým strachem? A jaká obava se ukrývá pod mým strachem? Porozumění vás dostane z negativních emocí do neutrálního stavu. - Definujte si, kam směřujete
Položte si otázky: Jak si přeji se v této situaci ideálně projevit? Co mi přinese, když se zachovám podle svých hodnot? Jaký pocit tím získám? - Identifikujte první krok
Mozek potřebuje konkrétní zkušenost, aby si vytvořil nové vzorce. Jaký je první krok, který můžete udělat, abyste se posunuli blíže k tomu, jak si přejete reagovat?
Techniky pro lepší regulaci emocí
- Journaling (deník): Psaní o svých emocích a situacích, které je vyvolaly, pomáhá jejich lepšímu pochopení a získání perspektivy. (Pennebaker & Seagal, 1999)
- Mindfulness a hluboké dýchání: Vědomé soustředění na dech snižuje aktivaci amygdaly a podporuje regulaci emocí. (Hölzel et al., 2011)
- Technika nálepkování: Pojmenování toho, co právě cítíme, snižuje emoční reaktivitu. Například když řekneme Cítím frustraci místo Jsem v koncích, mozek získá větší kontrolu nad situací. (Lieberman et al., 2007)
- Přepis negativních myšlenkových vzorců: Každá negativní myšlenka má alternativní interpretaci, kterou lze procvičit a postupně si osvojit vyváženější způsob myšlení.
Emoční regulace neznamená emoce potlačovat, ale vědomě je prožívat a interpretovat. Emoce nám poskytují důležité informace, které mohou být nástrojem růstu, pokud se naučíme je správně číst. Jak ukazuje praxe, osvojit si techniky emoční regulace může mít hluboký dopad nejen na naši psychickou pohodu, ale i na kvalitu našich rozhodnutí a vztahů.
Claudie Cross Křížová
Autorka je profesionální koučka a konzultantka zaměřená na mentální rozvoj ve firemním prostředí a spolupráci s těmi, kteří jsou na rozcestí, čelí výzvám a usilují o růst. Specializuje se na dosahování klientských cílů skrze porozumění myšlení a praktické využití neurovědy v každodenním životě. Ve svém podcastu Claudie Cross, Za slovy hovořila o úspěších a cestě k naplnění například s 1. místopředsedou Senátu PČR Jiřím Drahošem, kadeřníkem Michalem Zapomělem, tenistkou Andreou Sestini Hlaváčkovou či CEO řady firem. Více na claudiecross.com