K podzimu patří dýně stejně neodmyslitelně, jako pestrobarevné listí poletující po zemi nebo sychravé dny proválené pod dekou v chlupatých ponožkách. Navíc se z ní dá připravit téměř cokoli. V méně obvyklé podobě, jako jednu ze základních surovin pro výrobu džemu, vám ji představí uznávaný lektor školy vaření Luboš Rychvalský, který své kulinářské tipy předvádí například i v pořadech televize Prima.
Během let se dýně stala takřka symbolem podzimu. Nemusíte ji loupat, má lahodnou chuť i blahodárné účinky na naše zdraví. Obsahuje totiž například betakaroten, zinek, hořčík, fosfor, draslík, vápník a vitaminy A, B, i C. Říká se, že právě Hokaido také pomáhá léčit onemocnění srdce, žaludku, sleziny, slinivky nebo prostaty a antioxidanty z ní pak mohou chránit buňky před poškozením volnými radikály a snižovat tak riziko chronických onemocnění. No a nemusíme podotýkat, že velmi oblíbenou surovinou je i pro ty, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Největší podíl složek u této zeleniny totiž tvoří voda, které může být až 90 %.
RECEPT NA DÝŇOVO-MANDARINKOVÝ DŽEM
Co budete na pět menších skleniček potřebovat
- 600 g dýně Hokaido
- 600 g oloupaných mandarinek
- 600 g cukru
- 1 čajová lžička mletého hřebíčku
- 1 lžička mletého sušeného zázvoru
- špetka muškátového oříšku nebo květu
Jak postupovat
Hokaido nemusíte loupat. Očištěnou dýni tak rozpůlíte, vnitřek vydlabete a vyčistíte od semínek. Pak nakrájíte na kostičky. Na sporák postavíte velký hrnec, do kterého nalijete trochu vody a přivedete ji k varu. Do vroucí vody vložíte dýni nakrájenou na kostičky a krátce povaříte, aby změkla. Přidáte mandarinky, zasypete cukrem, a nakonec snížíte teplotu, aby se směs nepřipalovala. Pak necháte 5 až 10 minut povařit. Do uvařené směsi nasypete koření, promícháte a můžete začít plnit do čistých sklenic.
TIP Pokud chcete, aby měla marmeláda sametově hladkou konzistenci, rozmixujete ji ponorným tyčovým mixérem.