Stres v práci, další bezesná noc, migréna, nervozita, bušení srdce… Tak rádi byste si odpočinuli, ale ať děláte, co děláte, zenová pohoda nepřichází. Říkáte si, že nic nemá smysl a nikdo vám pořádně nerozumí, nebo je vám občas jenom normálně smutno? A už jste zkusili kočku?
Váš život bude díky ní klidnější, delší, zdravější, prostě úžasný. Ne, vážně. Pár let stará studie potvrzuje, že majitelé koček o 30 procent méně často umírají na infarkt a nemoci kardiovaskulárního systému než členové domácností bez zvířat. Má to co dělat s tím, že přátelství s kočkou upravuje krevní tlak a tlumí stres. Domácí mazlíčci rodu Felis mírní psychosomatické obtíže, pomáhají s psychickými problémy od nespavosti po deprese, ale můžete si je naordinovat také na fyzickou bolest. Protože mají vyšší tělesnou teplotu než lidé, fungují jako přirozený nahřívací polštářek. Když se vám těch chlupatých 38 až 39 °C stulí přesně v místech, kde vám zrovna brání usnout ledové nohy nebo menstruační křeče, odpustíte jim i ty chlupy na peřině.
Mňau, mami!
To, že kočky léčí tělo a duši, že vycítí naše rozpoložení a zdravotní stav, kočkomilové vždycky věděli. Vědci jim pomalu dávají za pravdu. Dlouho kočky podceňovali a přehlíželi a s výzkumem se zaměřovali na lépe spolupracující psy. Ti jsou oblíbení díky otevřené přátelské povaze a věrnosti, kdežto kočka se jen tak s někým nekamarádí, a když nemá náladu, riskujete podrápanou ruku. A vůbec, buďte rádi, že vás u sebe nechá bydlet.
Loni zveřejněná studie Oregonské státní univerzity ovšem ukazuje, že i tihle nevděční solitéři si k lidem budují silný vztah, podobně jako psi. Průlomového výzkumu se zúčastnilo 70 koťátek, jejichž reakce po krátkém odloučení od jejich pečující osoby odpovídaly dříve
zjištěným výsledkům při stejných testech citové vazby u psů i u dětí. Experiment zopakovaný s dospělými kočkami potvrdil, že svému člověku přisuzují spíš roli maminky než krmiče. Kočky k překvapení vědců při dalším testování prokázaly, že slyší na jméno, jsou chytré (chytřejší než psi!), empatické a přizpůsobují chování našim emocím. Jejich benefitů využívá felinoterapie, což je taky (vzhledem k tomu, že kočky jsou tu s námi už od starověkého Egypta) relativně žhavá novinka. Od roku 2002 se u nás s kontaktními kočičími léčitelkami setkávají klienti nemocnic, domovů pro seniory nebo dětských zařízení. Mňoukající host odvádí pozornost od aktuálního trápení, usnadňuje komunikaci, rozhání stereotyp a samotu. Blahodárného vlivu koček si můžete užít i jinde. Rozrůstá se tu počet kaváren, které po vzoru podniků populárních v Asii nabízejí ke kávě a zákusku relax a pomazlení se zvířátky povalujícími se volně mezi hosty. Někdy stačí pro zlepšení nálady jen přítomnost živé bytosti, každopádně čím chlupatější kožíšek budete hladit, tím lépe pro vaše nervy
Vesmírné vibrace
Kočky obklopuje aura tajemna. Přisuzuje se jim, že vyhledávají negativní energii a patogenní zóny, tedy i zdroj bolesti, a působí na ně svým energetickým polem. Kočky jako
biorezonanční vysílač vydávají zřetelné vibrace – vrní – a badatele to začalo zajímat. Předení není jen projev spokojenosti, jak si většina lidí myslí. Kočky ho využívají v komunikaci mezi sebou, ale vrní, i když jsou nervózní, zraněné nebo třeba rodí. Předení vyplavuje endorfiny, které pomáhají zvládnout bolest. Kočka si tím aktivuje uzdravovací a regenerační proces a je ochotná se o tuto terapii podělit. Možná jste slyšeli nějaký dojemný příběh o kočce, která se tulila k nemocné kolegyni nebo k člověku a vrněla jak o život. Předení uklidňuje všechny zúčastněné – upravuje rychlost dechu a tlumí produkci stresových hormonů. Říká se, že se kočky ze všeho rychle vylížou. Není to úplně přesné, ve skutečnosti se z toho vyvrní. Snadno se jim hojí zlomeniny, málokdy trpí kloubními onemocněními a rakovinou kostí. Na počátku století odbornice na bioakustiku Elizabeth von Muggenthaler změřila, že předení koček (i ocelotů a pum) se obvykle pohybuje na frekvencích 25 a 50 Hz, což jsou frekvence posilující růst a hojení kostí.
Někdy si kočky vyladí frekvenci na 100 Hz, ta se zase využívá při léčení měkkých tkání, otoků nebo dušnosti. Kočky díky těmto zjištěním začaly pomáhat doslova nadpozemsky. Astronauti, jimž na oběžné dráze ve stavu beztíže ochabují svaly a řídnou kosti, dostali do vesmírných lodí vibrační desky a pásy nastavené na frekvenci kočičího vrnění. S vyhodnocováním účinnosti a využitelnosti při léčbě například osteoporózy však čeká odborníky ještě hodně práce. A moje práce právě skončila, jak mi připomněl můj chlupatý čtyřnohý syn, který mi strká čumák do klávesnice. Vypínám počítač, je čas na terapii mazlením.