Aromaterapeutka a školitelka Jana Urbanová v sobotu vystoupí na mezinárodní Aromakonferenci v Brně, na niž naváže největší domácí festival věnovaný vůním a bylinkám.
Tématem konference je využití aromaterapie v paliativní péči. O tom slyším poprvé. V čem může umírajícím pomoct?
Aromaterapie je jedna z velmi přínosných doplňkových metod ve zdravotnické péči. V České republice se o tom zatím moc nemluví. Zkušenosti z ciziny nicméně ukazují, že je to jeden z nejefektivnějších nefarmakologických postupů. Můžeme tedy říci, že aromaterapie v paliativní péči nemá ambici léčit či nahrazovat západní medicínu, ale jejím cílem je ulevit a zlepšit kvalitu stávajícího života.
Může pomoci zmírnit projevy u dlouhodobých nemocí, ulevit od bolestí, zlepšit kvalitu spánku, podpořit paměť a soustředění. Díky svému působení jsou éterické oleje velmi účinné při zmírnění projevů stresu, úzkosti, deprese, agrese. Já osobně vnímám i jejich pomoc jako průvodců na poslední cestě. Dobře vybrané vůně mohou opravdu ulehčit odchod člověka na druhý břeh a pomoci se vyrovnat se ztrátou a smutkem pozůstalým.
Moc bych si přála a pevně věřím, že i u nás se vnímání aromaterapie posune z tzv. wellness pohledu „to je příjemné a hezky to voní“ do pohledu „může nám to pomoci jako doplněk i ke zdravotnické péči“. I proto jsem moc ráda za aktivity, jako je Aromakonference v Brně, které se těmto tématům věnují.
Pomáháte zavádět aromaterapii do praxe. Daří se vám to?
Zájem o aromaterapii pro paliativní péči u nás vzrůstá. V rámci vzdělávacích aktivit Odborné společnosti české aromaterapie jsme nedávno proškolili personál neziskové organizace Cesta domů, která zajišťuje zdravotní a sociální služby, a těšíme se, co jejím klientům aromapéče přinese. Obrovskou radost mám z webináře pro Centrum paliativní péče, kterého se zúčastnilo 50 odborníků, lékařů a personálu paliativní péče. Spolupracuji také s firmou Nobilis Tilia, která se zaměřuje na domy seniorů (v některých mají i paliativní lůžka), a poskytuji personálu supervize, konzultuji používání vhodných éterických olejů a metod aplikace.
Jaké vůně jsou pro lidi na jejich poslední cestě vhodné a jaké nevhodné?
Aromaterapie je individuální záležitost a můžeme říci, že co nám voní, to nám pomáhá. Vhodné vůně jsou tedy ty, které klientům voní. Co udělá vaše tělo, když si čichnete k něčemu, co vám smrdí? Stáhne se. A v tomto bodě úleva nemůže přijít, spíše naopak, tělo se cítí v ohrožení.
Samozřejmě je také potřeba vědět více o jednotlivých éterických olejích a jejich účincích. Jsou to sice látky přírodního původu, ale jsou velmi koncentrované a některé jejich složky mohou třeba interagovat s léky, dráždit pokožku, být ve větších koncentracích toxické, takže povědomí, vzdělání v oboru a určitá opatrnost jsou na místě. Rozhodně nechci teď strašit, přínos aromaterapie je obrovský. Vůně citrusů třeba ulevují od napětí, stresu, přinášejí radost a pocit pohody. Růže a nard mohou pomoci smířit se se smrtí. Kopaiba a kadidlo pomáhají ulevit od bolesti.
Jak na reaguje personál hospiců nebo jiných zařízení, kde školíte? Jsou vstřícní a otevření této netradiční metodě?
Většinou o této možnosti nevědí. Zatím o používání aromaterapie v paliativní péči neslyšeli a zajímalo by je více. Vidím to tedy spíše jako otevřené dveře pro osvětu. Když už vědí a objednají si proškolení personálu a představení aromaterapie pro jejich práci, jsou nadšení a rozhodnutí ji používat.
Kudy vedla vaše cesta k profesi aromaterapeutky?
Už při studiu biologie na vysoké škole se mi dostala do rukou kniha o aromaterapii a úplně mě očarovala. Začala jsem testovat účinky éterických olejů na sobě, především při nachlazení, na rýmu a při kašli. Do voňavého světa jsem se hlouběji ponořila s narozením dětí, získávala jsem poznatky na různých konferencích a kurzech. Během třetího těhotenství jsem vystudovala Institut aromaterapie v Praze a po mateřské jsem se začala věnovat aromaterapii profesionálně. Od té doby mám soukromou terapeutickou praxi, konzultuji, míchám voňavé směsi a přednáším. Svět vůní mě nepřestává fascinovat.
V rámci své praxe nabízíte také tzv. aroma-emoční terapii. Jak funguje? Jaké potíže se s ní dají řešit?
Na mé práci mě baví propojovat aromaterapii s různými tématy. A s metodou EFT (Emotional Freedom Technique) se aromaterapie úžasně doplňuje. Obě techniky působí v oblastech mozku, ulevují od stresu a emočních zátěží. Je to taková komplexní péče o celý náš systém, o tělo, mysl i duši. Pomocí EFT lze odstranit bloky a přesvědčení, programy, které jsme se cestou někde naučili a už nám neslouží, zapomenuté negativní emoce. Během aroma-emoční terapie vše společně odťukáme a přenastavíme do nových kolejí. Aromaterapeutická směs na míru to ještě doladí, podpoří a může fungovat jako kotva nového, co v životě chceme. Většina témat se dotýká sebevědomí, sebehodnoty, nespokojenosti ve vztazích, v pracovním či osobním životě, ale třeba i jen „blbého pocitu“.
S jakými látkami při přípravě vůní pracujete?
Pracuji s vůněmi, s éterickými oleji. Ty se získávají ze siličnatých rostlin. Ne všechny rostliny nám mohou dát éterický olej. Nepracuji s vůněmi syntetickými a nepoužívám je ani do parfémů. Jsem sice vystudovaný etolog (to je nauka o chování zvířat), ale svět rostlin mě fascinuje. Sama si pěstuji aromatické rostliny i bylinky na zahradě a jsou každodenní součástí mého života.
Lidem dokážete namíchat vůni na míru. Jaká by měla být ideální osobní vůně?
Míchám vůně pro tělo i duši. Kromě toho, že nám éterické oleje umí pomoci při bolestech, ulevit od rýmy či kašle, vnímám vůně také jako průvodkyně. S oblibou říkám: „Vůně jsou klíčem k našemu srdci. Pokud se jim s důvěrou otevřeme, stanou se našimi průvodci a pomocníky. Správně vybraná vůně může posílit náš záměr a cíl.“ Jinými slovy: vůně nás může propojit s místem uvnitř nás, kde víme, kde je vše v pořádku a odkud můžeme tvořit. Poslední dobou tohle propojení vnímám s každou klientkou a její vůní. Je to, jako když přijdete domů.
Zaujalo mě, že propojujete vůně i s oblastí byznysu.
Mou specialitou je vůně pro brand. S podnikatelkami tvořím vůně, které jim pomohou v procesu tvorby značky. Zvědomit a upevnit si hodnoty, nalézt svou jedinečnost a odvahu ukázat ji světu. Nebo se vůně může stát součástí značky stejně tak jako fonty či barvy a nechat vaše klienty zažít váš brand na vlastní nos.
Co nejvíc voní vám?
Moje značka Santala voní po santalu. Jeho vůně vás přivede do bodu tady a teď, propojí s vnitřním prostorem a přinese uvědomění, přesně to, co v danou chvíli potřebujete. Teplá dřevito-balzámová vůně vás přijme, poskytne pozornost a podpoří vás na vaší cestě. Vše je v pořádku tak, jak je.
O konferenci a festivalu
V sobotu 17. září se koná v Brně Aromakonference, jejímž letošním tématem je využití aromaterapie v paliativní péči. Na akci vystoupí odbornice z Česka, Velké Británie, Nizozemí a Portugalska. Program je určen pracovníkům v paliativní, hospicové i domácí péči, aromaterapeutům i těm, kteří jinak pomáhají lidem na konci života. Na konferenci v neděli 18. září naváže Festival Aromaterapie & Bylinky. Největší český bylinkářský festival zve veřejnost na přednášky, workshopy, poradny bylinkářů či aromajarmark. Více info: Aromaterapiebylinky.cz