Matematik, ekonom, sociální inovátor, vizionář a zodpovědný otec… Tak se na svých webových stránkách představuje muž mnoha talentů a zájmů – Karel Janeček. Během života přišel mimo jiné na to, že největší síla člověka je ve schopnosti propojit rozum a intuici. Lidé pak snáze najdou odvahu čelit manipulaci a kromě jiného jsou i kreativnější, šťastnější a úspěšnější.
Veřejnost vás vnímá především jako matematika. Je to stále vaše hlavní téma?
Matematika, logika a racionalita zůstávají neoddělitelnou součástí mého života a samozřejmě i mých projektů. Jakmile totiž jednou pochopíte význam racionálního myšlení a matematiky, která se prolíná vším, co je nám lidem doposud známé, začnete její přítomnost vnímat naprosto ve všem. Matematika nejsou pouhé výpočty, jde o nejširší možné spektrum vzájemných souvislostí, a to od základních početních úkonů, až po abstraktní matematickou intuici. Mým aktuálním a zároveň hlavním tématem jsou sociální inovace.
Lidem, jimž matematika komplikovala celou školní docházku, lze její krásu jen těžko přiblížit. V čem ji spatřujete vy?
Krása matematiky spočívá v její univerzálnosti a schopnosti popsat a pomoci řešit problémy v různých oblastech života, a to od přírodních věd až po umění. Matematika je ovšem víc než čisté racionální myšlení, v matematických zákonitostech je totiž schován i jistý druh umění.
Jak by měla vypadat správná výuka matematiky podle Karla Janečka, aby děti dokázaly toto skryté umění najít a oblíbit si ho?
Měla by být interaktivní a podporovat zvídavost a praktické použití v reálném světě. Současný systém tuto praktickou stránku často podceňuje a studenty dostatečně nezapojuje do procesu objevování a experimentování, což je velká škoda. Motivací a zábavou může být i hledání souvislostí mezi čísly.
Jste spoluatorem velmi úspěšné matematické hry Mathesso, která souvislosti mezi čísly rozvíjí. Jak vlastně taková hra vznikne?
Mathesso vzniklo v mé nadaci Science21 jako výsledek výzkumu teorie myšlení, který patří mezi hlavní činnosti nadace. Dnes víme, že dává smysl hledat způsoby učení, u nichž proces osvojování nových znalostí vnímáme pozitivně a jako dobrodružství, a to nejen pro děti. Už Jan Amos Komenský tento princip prosazoval svým nadčasovým heslem „Škola hrou“. Mathesso je fenomén pro vzdělávání v matematice a mám z něj opravdu velkou radost. Je to komplexní hra zaměřená na posilování logického a strategického myšlení, paměti, soustředění a intuice, navíc je to zábava.
Jak se vlastně u malých dětí vyvíjí schopnost vnímat čísla a jejich vztahy?
Vnímání čísel a matematických vztahů začíná u dětí velmi brzy, a to prostřednictvím hry a každodenních aktivit. Se svým nejmladším synem jsem začal hrát Mathesso v jeho necelých dvou letech. Můj starší syn byl schopen již v šesti letech správně vysvětlit, co jsou prvočísla. Hraje velmi dobře a často mě i poráží. „Škola hrou“ prostě funguje!
Bohužel současný systém výchovy a výuky vytváří u dětí celou řadu blokací, které jsou často přítomny celoživotně. Je škoda, že averze vůči matematice mnohdy vzniká z negativních zkušeností, jako je přílišný tlak na výkon nebo nepochopení základních principů, které by měly být prezentovány vždy zábavně a pokud možno i prakticky.
U matematika se předpokládá, že si „všechno dokáže spočítat“. Rozhodujete se spíše na základě čísel a racionální ho úsudku?
Mé rozhodování bylo dříve založeno pouze na analýze a racionálním úsudku. Později v dospělosti jsem došel k poznání, jak velkým pomocníkem může být intuice a prostý pocit, a to zvláště v situacích, kde data nejsou jednoznačná nebo když jde o nějaký typ primární situace. Dnes vím, že schopnost propojit racionální myšlení a intuici je tím nejsilnějším nástrojem každého z nás. Samotná racionalita není dostačující a samotné emoce bez racionálního podkladu už vůbec ne. Naštěstí jak racionální myšlení, tak intuici si lze zvědomit a trénovat.
Dobrým, ale zároveň negativním příkladem může být i náš současný systém globálního fungování. Jsem přesvědčen, že většina z nás cítí, že směr není správný. Nacházíme se na křižovatce dějin. Mnoho faktických ukazatelů potvrzuje, že směřujeme ke kolapsu západní civilizace, jak ji známe. Bylo by skvělé, kdybychom i s přispěním naší intuice a emocí dokázali dělat smysluplná rozhodnutí, která nám pomohou tento neodvratný proces radikálních změn fungování společnosti zvládnout. Aby kolaps, který znamená zhroucení starých nefunkčních struktur, nebyl dopadem na beton, ale spíše na trampolínu s odrazem do nové éry evoluce lidské civilizace. Za tímto účelem je naprosto nezbytné se propojit jako lidé, a to nezávisle na nefunkčních státních strukturách, zmanipulovaných a manipulujících institucích, médiích i sociálních sítích a zneužité vědě. Celkové selhání není chyba jednotlivých lidí, ale aktuálního systému fungování společnosti.
Je situace opravdu tak vážná?
Zcela jednoznačně ano. Stačí si odpovědět na dvě otázky: Čekají nás v budoucnu další výzvy podobné například té covidové nebo dokonce větší? Potvrdila nám naše zkušenost z covidové krize, že jsme jako společnost skvěle připraveni na podobné a pravděpodobně i náročnější výzvy? Osobně jsem přesvědčen, že jsme naprosto selhali. Selhal celý systém, politici, věda, instituce, média, ale především my sami.
Jak to myslíte?
Strategii aktuálního mocenského ovládání a manipulace lidí lze formulovat heslem: „Vystraš, rozděl a panuj.“ Podlehli jsme globální manipulaci strachem. Strach je nejvíce zneužitelný nástroj, protože člověk zmanipulovaný strachem ztrácí soudnost, není schopen racionálně přemýšlet a projevuje se tzv. stádovitý efekt, kdy mnozí hledají jednoduchá „zaručená“ řešení. Spoléhali jsme se, že naše elity problém vyřeší za nás, ty přitom katastrofálně selhaly.
Nejhorší ze všeho je, že jsme kvůli vlastním strachům obětovali zdraví a budoucnost našich dětí. Přijímali jsme nesmyslné zákazy. Děti nesměly chodit do škol, byl jim zakázán tak důležitý sociální kontakt, nesmělo se sportovat, chodit na čerstvý vzduch, dokonce se nesmělo ani zpívat! Největším zločinem bylo očkování zdravých dětí proti nemoci, která je nijak neohrožovala, což jsme věděli. Přitom je jasné, že každé nové očkování, natož pak neověřená experimentální vakcína s novou technologií, je velké riziko.
Současná data jednoznačně ukazují, jak škodlivé vedlejší účinky očkování má. Zdůrazňuji ovšem, že riziko vedlejších účinků bylo vždy známé a nezpochybnitelné a od začátku očkování jsem na něj veřejně upozorňoval. Porušili jsme základní princip života, kterým je ochrana našich dětí a tím i dalších generací. Obětování budoucnosti vlastních dětí kvůli podlehnutí manipulaci strachem se již nesmí nikdy opakovat. Musíme udělat reflexi a poučení pro budoucnost, jinak bychom jako lidská civilizace selhali. Jsem přesvědčen, že druhé propadnutí v tomto zásadním evolučním testu by mělo fatální důsledky.
Jaké kroky je podle vás třeba podniknout pro správný vývoj věcí?
Především se potřebujeme umět poučit. Covid již dnes většina nechce řešit, a to ze tří důvodů. Tím prvním je přirozená lidská vlastnost vytěsňovat nepříjemné věci a zážitky. Je to za námi, tak se co nejrychleji vraťme k předchozímu způsobu života a raději zapomeňme. Druhý důvod se týká především politiků a ostatních autorit, kteří by měli teoretický vliv věci řešit. Žádný marketingový odborník jim totiž nedoporučí se k těmto nepříjemným zážitkům vracet. Je to pro ně jednoduše příliš nevýhodné. Dalším důvodem je, že mocenské elity včetně mnohých takzvaných odborníků, které covid zneužily a naštěstí selhaly ve snaze nás ovládnout, chtějí vše „zamést pod koberec“.
Covid byl těžkou krizí, ale zároveň nám může posloužit jako trenažér, na kterém se toho můžeme mnoho naučit. Je nutné, abychom začali s reflexí u sebe sama. Velmi pomůže, budeme-li jako lidé pracovat na své odolnosti. To je klíč ke všemu. Potřebujeme posilovat nejen odolnost fyzickou, ale i tu mentální. Musíme se naučit odolnosti proti strachu a manipulacím ze strany autorit, potřebujeme posílit svou odvahu vyjádřit se proti něčemu, čemu nevěříme. Potřebujeme také kritické myšlení a schopnost spolu o nepříjemných tématech diskutovat a nedovolit, aby nás tato témata jako společnost rozdělovala. Potřebujeme, aby lidé měli odvahu sdílet své zkušenosti a informace s ostatními a tím pomohli nastartovat proces pozitivních změn.
Jste znám svým razantním postojem proti očkování. Jak s odstupem několika let vnímáte své vystoupení během předávání hudebních cen Český slavík?
Kdo během covidu četl mé blogy a poslouchal má vyjádření, ví, že jsem nikdy nebyl a ani nyní rozhodně nejsem takzvaným antivaxerem. Nejen mocenským zlojedům, ale i médiím a dalším se podobné extrémní zkratky hodí. Byl jsem proti zločinným a extrémně nebezpečným tendencím nás manipulovat a ovládat. Očkování proti covidu samozřejmě dávalo smysl v případě některých nemocných nebo oslabených, většinou starších lidí. Bylo to podle mého přesvědčení vyloženě hloupé pro zdravé a zvláště mladé lidi, a z toho důvodu ani já očkovaný nejsem. Očkování dětí byl zločin proti principům života.
Vystoupit během předávání cen Český slavík bylo extrémně obtížné. Byl to pro mě riskantní a odvážný krok, kdy jsem šel takzvaně „all in“ s tím, že jsem byl připraven se v nejhorším případě přestěhovat mimo republiku. Naprosto nechápu blázny, kteří si mohli myslet, že jsem to udělal, abych se zviditelnil! Velmi nepříjemným a šokujícím překvapením pro mě byla veřejná dehonestace od lidí, které jsem považoval za férové, a věřil jsem, že skutečně sdílejí lidské hodnoty včetně svobody namísto pouhých proklamací. Za tím, co jsem řekl během slavnostního večera, si stojím v plném rozsahu. Mé vyjádření bylo správné, i kdybychom měli štěstí a očkování proti covidu nemělo tak závažné zdravotní důsledky, jako víme dnes. Kdybych se ocitl v podobné situaci, udělal bych to znovu, jen s menšími emocemi. Ochrana dětí je pro mě naprostá priorita
Čím dál tím viditelnější je i váš nový projekt ARCHA 21. O co usiluje?
ARCHA 21 je pro mě aktuálně mým nejvýznamnějším projektem, jehož cílem je právě vytěžení zkušeností získaných během covidové krize. Mnoho lidí mě od tohoto záměru odrazovalo s tím, že covid už nikoho nezajímá, a že nemá smysl se k této krizi vracet. Po několika měsících projektu se naštěstí ukazuje, že opak je pravdou. Mnoho lidí nám děkuje, že jsme se do toho pustili, a mnozí se k nám přidávají. ARCHA 21 je projektem pro všechny, kdo vnímají, že je potřeba probudit v lidech odvahu, že se potřebujeme umět postavit nepříjemným věcem čelem a začít je řešit. V rámci projektu budeme s odborníky i s širokou veřejností komunikovat celospolečenské problémy, které covid odkryl, a hledat jejich řešení s každým, kdo o to bude mít zájem. Je to velká výzva, kterou si ovšem nemůžeme dovolit odmítnout.