„Dlouhodobě spolupracuje s potravinovými a nábytkovými bankami v rámci kampaně Jsme v tom společně. Hned od prvního okamžiku jsme k dispozici s nabídkou pomoci jak pro jednotlivé organizace, tak přímo pro osoby, které ji potřebují,“ říká Dana Pavlousková, ředitelka Oděvní banky.
„Podle mého názoru práce v neziskovce není jen práce, ale životní styl. Musíte věřit tomu, co děláte a přesvědčit o tom ostatní,“ myslí si Dana Pavlousková, která v roce 2018 založila neziskovou organizaci Klub svobodných matek a před třemi lety pomoc samoživitelům a lidem v nouzi prohloubila iniciací vzniku Oděvní banky. „Zatímco Klub svobodných matek pomáhá výhradně rodinám sólo rodičů, Oděvní banka se zaměřuje se svou pomocí na všechny osoby v nouzi, což jsou kromě samoživitelů například i senioři nebo single osoby a rodiny v náročné životní situaci,“ vysvětluje.
Oděvní banka kombinuje sociální pomoc s udržitelností prostřednictvím recyklace oblečení. Každý rok přijme darem oblečení, které pečlivě vytřídí a připraví z něj krizové balíčky. Ty pak distribuuje skrze potravinové banky a neziskové organizace po celé republice. Loni rozeslala přes 40 tun oblečení, což je 10 000 krizových balíčků.
Zrovna pořádá podzimní sbírku oblečení, která je zásadní pro doplnění zásob a uspokojení stále rostoucí poptávky. Reaguje i na aktuální situace a v současnosti poskytuje oblečení lidem, které zasáhly povodně. „Uvítáme dámské, pánské i dětské oblečení, za vše budeme moc vděčni,“ doplňuje Dana Pavlousková.
Zapojit se do sbírky může každý. Je to jednoduché, balíček s oblečením můžete zaslat zdarma přes Zásilkovnu. Stačí na podacím místě nahlásit kód 98716876 (platí pro standardní zásilky do 5 kg). Kód je možné použít opakovaně. Není k tomu potřeba žádná aplikace, obsluha vytiskne štítek a nalepí jej na balíček. Větší balíky či doručení jiným dopravcem hradí dárce sám.
Mohou vám lidé při takových mimořádných událostech pomoct i jinak? Finančně nebo jako dobrovolníci?
Finanční pomoc dárců u nás není vázána na mimořádné události, dlouhodobě nám pomáhá hradit základní položky, jako jsou například obalový materiál nebo přepravní náklady, které k distribuci oblečení patří. Dobrovolníky v naší Oděvní bance určitě vítáme, každá ruka navíc je velkou pomocí.
Jakým způsobem se pomoc dostává k potřebným? Někdo může mít obavy, že se jeho dary nedostanou tam, kam mají, a raději chce sám darovat a dovézt věci adresně.
Oděvní banka při distribuci oblečení spoléhá na ověřenou spolupráci s potravinovými bankami, mimo to spolupracujeme s více než dvěma stovkami lokálních neziskových organizací v jednotlivých regionech napříč celou republikou. Díky nim je pak pomoc velmi konkrétní a adresná, protože oni přesně ví, kdo, kde a co potřebuje.
Mohou vám lidé darovat věci průběžně během roku?
Určitě. Poptávka po pomoci nám dlouhodobě roste, takže to není sezónní nebo mimořádná záležitost.
Někteří lidé občas berou sbírky a charitu jako odkladiště již nenositelných kusů. Jaká je realita u vás? Kolik z darovanych věcí se skutečně využije? A co se děje s oblečením, pokud se k vám dostane v nepoužitelném stavu?
Bohužel, je to o lidech, každý si dobrý skutek vykládá jinak. Z oblečení, které přijmeme darem, zpracujeme pro naše účely přibližně 60 procent. Zbývající část převážíme k našemu partnerovi společnosti Potex, která ho dále přerozděluje mezi další neziskové organizace, a v případě skutečně nepoužitelného oblečení toto jde do likvidace.
Pokud sami potřebujete pomoct, veškeré informace, jak postupovat, včetně online formuláře najdete na webu Odevnibanka.cz.