Potřebujete oživit šatník při návratu do práce po mateřské? Nebo nemáte to srdce vyřadit ze skříně drahé kalhoty, které jsou vám těsné? Veronika Barvová to udělá za vás. Věnuje se organizování šatníku podle metody Marie Kondo a ví, jaké chyby často při oblékání děláme a čím snadno a levně vylepšit naše outfity.
Veronika Barvová pochází z Mladé Boleslavi. Po škole začala pracovat jako manažerka rodinného hotelu, ale už odmala byla její vášní móda a sebevzdělávání v této oblasti věnuje téměř celý svůj volný čas. Ráda nakupuje oblečení z druhé ruky. „Vybírám si obvykle nadčasové kousky, doslova za pár korun. Nakupuji nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu a přátele. A tak dlouho netrvalo a přišla na řadu i otázka, kam to všechno oblečení dávat. Organizace šatníku byla odpovědí, která mě pohltila stejně jako samotný styling,“ říká Veronika, která má nejvíc zákazníků v Praze a Středních Čechách, ale ráda vyrazí kamkoli. Službu organizace šatníku nabízí v rámci úklidové firmy Bordelmamas, která sdružuje akční a pracovité matky.
Jakou nejčastější chybu podle vás české ženy při skládání šatníku dělají?
Nejčastější chybou je špatný výběr samotného oblečení již v obchodě. Často nevědí, co jejich postavě sedí, jakými kousky zdůraznit některé partie a jak naopak některé partie šikovně schovat. To, co mě na mé práci baví, je právě možnost ukázat zákazníkovi, jaký typ oblečení a jaké barevné kombinace mu dokonale padnou. Nezřídka se stává, že zákazníkovi přinesu kousek oblečení, který si na první pohled nechce vyzkoušet. Tyto kousky se pak zpravidla stávají naprostými favority v jeho šatníku.
Váš šatník také trpěl nějakými neduhy?
Ačkoliv jsem minimalista a sama věci nehromadím, měla jsem pocit, že mému šatníku chybí harmonie. Impuls nastal při stěhování do většího domu, kdy jsem si uvědomila, že organizace šatníku není o prostoru, ale o systému. I sebevětší prostor lze nesmyslně zaplnit, stejně tak to ale funguje i naopak. A to mě přivedlo ke knize The Life-Changing Magic of Tidying Up, která mě ze začarovaného kruhu neustálého přeskládávání trochu osvobodila.
Každá asi máme ve skříni něco, co vůbec nenosíme a zbytečně nám to tam zabírá místo. Jaké věci to z vaší zkušenosti bývají?
Ve většině případů jsou to ty, do kterých zhubneme, přibereme nebo k nim máme citový vztah. V tomto případě zákazníky upozorňuji, že oblečení má sedět naší postavě, nikoliv naopak! Takové kousky zabírají místo nejen v našem šatníku, ale také v naší hlavě a zbytečně nás mohou stresovat. Často vidím, že je zákazníkovi líto takové oblečení vyhodit. Proto jsem tu ale já. Postarám se o to, aby oblečení neskončilo v koši, ale aby ještě udělalo radost někomu jinému.
Oblékání se nám většinou výrazně promění, pokud se stáváme matkami, a poté znovu, když se po rodičovské dovolené vracíme zpět do práce. Jak si v těchto životních obdobích ideálně obměnit garderobu, abychom ji nemusely měnit úplně celou a nestálo nás to zbytečně moc peněz?
Vím, že maminky potřebují hlavně pohodlné oblečení, protože jejich každodenní tempo se dá přirovnat k sportovním výkonům. Pokud byla maminka zvyklá nosit elegantní oblečení, určitě ponecháme kousky, které jsou nadčasové a jdou snadno kombinovat s ležérní obuví, ale i podpatky. Mám na mysli například saka, plisované sukně, elegantní neformální kalhoty, pohodlná bavlněná trika s ozdobnou aplikací. S tímto základem se velmi snadno můžeme vrátit do pracovního koloběhu, stačí nazout elegantní obuv.
Dá se nějak jednoduše oživit jakýkoli šatník, aby měl šmrnc?
Za mě jsou nejdůležitější detaily, to je to, co odlišuje dobrý outfit od toho dokonalého. Šmrnc dokážete jednoduše vykouzlit například zajímavou kabelkou. Já nedám dopustit také na pásky do pasu, které krásně podtrhnou křivky a z obyčejných šatů tak udělají perfektní outfit.
Kam obvykle putuje oblečení, které vytřídíte doma nebo u zákaznic?
Oblečení, které vytřídím doma či u přátel, putuje k dalším známým. Oblečení se tak využije prakticky až do jeho roztrhání. Kousky, které se rozhodneme vytřídit se zákazníkem, řešíme dle jeho uvážení. Jednou z možností je online prodej, který ráda zprostředkuji.
Ptám se pořád na ženy, ale vy se nezaměřujete pouze na ně…
To je pravda. Poslední dobou se také stále více věnuji i organizaci šatníků pro děti. Potvrzuje se mi, že děti mají podstatně více oblečení než jejich rodiče. Snadno tak může vzniknout chaos a nepořádek. Organizace a správné uspořádání je tedy klíčové. Při pořizování dětského oblečení se určitě vyplatí navštívit právě secondhandy. Oblečení kupované v obchodech bohužel obsahuje mnoho chemických látek, které z oblečení zmizí až po několika vypráních. Nákup oblečení z druhé ruky je tedy nejen ekonomičtější a ekologičtější cestou, ale také cestou zdravější. Důležité je i zapojení správných pracích prostředků, které dokážou mnohonásobně prodloužit životnost vašich oblíbených kousků.
Další otázky jsou součástí dotazníku o udržitelnosti, který pro náš web vyplňují různé inspirativní osobnosti.
Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?
Při své práci uplatňuji myšlenku, že méně je více. Své zákazníky učím zamilovat si omezené množství oblečení, které si v dané sezóně užijí na maximum, aby ho za pár měsíců mohli skrze mě poslat dál a prázdné místo zaplnit něčím novým.
Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?
Obecně si myslím, že má rodina a moji přátelé ekologii řeší stále víc a víc. Ve svém okolí vnímám, že stále více lidí omezuje živočišné výrobky, sází na udržitelnou kosmetiku či slow fashion. Stejné se snažím uplatňovat i já. Co si ale nedokážu a ani nemohu odpustit, je cestování mým čtyřkolým miláčkem, který rozhodně není bezemisní. I na něj ale do budoucna určitě přijde řada.
Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?
Opravit se snažím vše, co je možné. Moje kamarádka je šikovná švadlena, oblečení vdechuje nový život a mně to vždy udělá velkou radost. Ale netýká se to jen oblečení, naposledy jsme doma obrousili a přelakovali celou kuchyň, ani nevím, jak se nám to povedlo.
Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?
V tomto jsem poměrně zodpovědná, nebo možná i spořivá. Než něco pořídím, dvakrát si to rozmyslím. Ty největší zbytečnosti ke mně tedy přichází nejčastěji jako dárek, který si netroufnu odříci.
Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?
Určitě bych doporučila knihu Eko průvodce aneb planetu B nemáme od Karolíny Rathousové a jakoukoli publikaci od Marie Kondo. Na Instagramu ráda sleduji Jitku Nováčkovou, která také nakupuje z druhé ruky a snaží se být v mnoha ohledech ekologicky smýšlející.
Co vám v nedávné době udělalo radost?
Tento týden jsem svým neteřím přivezla „nové“ šatičky do školky. Radost v jejich očích, a to, jak na sebe koukaly v zrcadle, je prostě k nezaplacení.