Nadace Lilie & Karla Janečkových v projektu Laskavec odměňovala dobrosrdečné lidi za jejich péči o druhé lidi, zvířata či přírodu. Slavnostní večer, kde se předávala ocenění šestého ročníku, byl zároveň i rozloučením. Posledním symbolickým Laskavcem se stal Karel Janeček.
V krásných prostorách Pražské křižovatky se večer 8. listopadu sešli všichni ocenění z posledního ročníku projektu Laskavec, aby převzali z rukou Karla Janečka skleněnou sošku, kterou navrhlo studio Dechem. V publiku seděli mnozí z těch, kteří získali titul Laskavce v minulosti. Za celou dobu fungování projektu se podařilo vytvořit silnou komunitu Laskavců, která je plná skvělých lidí, pozitivní energie a dobra. Za to patří nadaci velký dík. Ukázalo se, že je mezi námi spousta šikovných, aktivních a dobrosrdečných lidí, kterým záleží na tom, v jaké společnosti žijeme. Ve WHAT jsme rádi, že jsme vám mohli přinášet jejich příběhy. Projekt sice tímto ročníkem končí, komunita však žije dál a může inspirovat další lidi k pomoci ostatním.
V šesti ročnících titul získalo celkem 72 Laskavců. Ředitel nadace Tomáš Řemínek během večera oznámil, že symbolickým závěrečným Laskavcem s pořadovým číslem 73 se stává Karel Janeček za jeho dlouholetou podporu neziskovým projektům.
Laskavec v číslech
8
Letos 21. února uplynulo osm let od ocenění historicky prvního laskavého člověka.
6
Během osmi let trvání projektu proběhlo šest ročníků. V každém z nich se titul Laskavec udílel dvanácti jednotlivcům či dvojicím.
20
Tolik let bylo nejmladšímu oceněnému.
89
A tolik nejstaršímu.
62,5
Procentuální zastoupení žen mezi Laskavci je 62,5. Mužů bylo 37,5 procenta.
254 016
Tolik peněz putovalo na laskavé projekty z prodeje knihy Laskavci – Příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět. Knihu sedmi vybraných příběhů napsala Dominika Trčková.
46 656
Každý Laskavec získal finanční odměnu ve výši 6⁶, tedy 46 656 Kč, které mohl využít, jak uzná za vhodné. I pro osobní potřebu a na zasloužený relax od často náročné práce. Většina Laskavců nicméně peníze vložila do pomoci druhým.