Co uděláte se starým křeslem, které má potrhaný potah? A s hrníčkem, který se vám už nelíbí? Spálit? Vyhodit? Ale ne. Nábytkové banky a re-use centra se postarají o to, aby nechtěné věci dál mohly sloužit a pomohly i těm, kteří si nové nemohou dovolit.
Předsedkyně a zakladatelka České federace nábytkových bank a re-use center Dana Kalistová je průkopnicí v oboru. V Jihočeském kraji založila nábytkovou banku a re-use centrum Kabinet CB, které ročně pomůže vybavit domovy 1500 lidem v nouzi.
Při dřívější práci v marketingu se dostávala do kontaktu s neziskovými organizacemi a viděla, jak často shánějí pro sebe nebo své klienty skříně, postele či rovnou kompletní vybavení bytu. Zatímco potravinové banky u nás už mají tradici a dokážou efektivně přerozdělovat jídlo samoživitelům nebo seniorům, s nábytkem to tak jednoduché nebylo. Chyběla tu organizace, která by smysluplně propojovala nabídku s poptávkou.
Proto Dana Kalistová a její manžel sami začali v okolí Českých Budějovic shromažďovat nábytek pro potřebné. Ne vždy se ovšem poptávka v čase přímo potkala s nabídkou, proto si Kalistovi pronajali malý sklad a postupně činnost profesionalizovali. Na začátku roku 2019 ji zastřešili organizací Kabinet CB, která patřila k prvním re-use centrům v republice. A je první, která kombinuje re-use se sociálním podnikáním a environmentální oblastí. „Takové spojení mi připadá logické a v Evropě je úplně běžné. Jsme součástí evropské federace pro re-use sociální podniky, která má 150 členů, ale v Česku jsme úplně na začátku. V ostatních evropských zemích mají dvacet až třicet let náskok. Nijak mě to netěší, ale Kabinet je u nás stále jediným podnikem toho druhu,“ připomíná Dana Kalistová. V počátcích s nábytkem pomáhali muži z azylového domu, dnes Kabinet splňuje kritéria sociálního podniku tím, že dává práci lidem po léčbě závislostí a s duševním onemocněním nebo se sociálním znevýhodněním.
Darů je dostatek
Pracovníci přijedou a odvezou, co už se vám nehodí, nebo se postarají o celkové vyklizení nemovitosti. Stejně tak jim můžete funkční či opravitelné kousky, případně zbytky látek a jiných vhodných materiálů, dodat sami. Kabinet vše získává darem od fyzických osob i firem, jež třeba ruší provozovny. Kromě domácností v nouzi tak může pomoct kancelářským nábytkem neziskovým organizacím, které těžko shánějí finance na zařízení svých sídel.
„Žádné věci nevykupujeme. Báli jsme se, že nás lidé budou přesvědčovat, abychom si od nich nábytek koupili, ale to se k mému překvapení vůbec neděje,“ říká zakladatelka Kabinetu. „Spíš musíme věci odmítat, protože nemáme dostatek prostoru a personálu, abychom mohli takové množství nábytku vydávat.“
Kabinet CB slouží v cirkulárním procesu jako uzel, kde se věci sbíhají, následně třídí, čistí, opravují, renovují, redesignují a posílají na další cestu. Největším odběratelem je Nábytková banka Jihočeského kraje, která se postará o 80 procent věcí. Vybavení domácnosti distribuuje potřebným na základě poptávky a referencí neziskových organizací, sociálních odborů obcí nebo starostů, kteří mají přehled o tom, které rodiny co potřebují. Aby mohli lidé službu nábytkové banky využívat zdarma, je finančně podporována Ministerstvem životního prostředí, krajem či městem. Propojenost s neziskovkami a sociálními odbory je klíčová, aby služba fungovala efektivně.
Udržitelný obchodní dům
Oproti tomu re-use centra si na sebe částečně dokážou vydělat sama. Prodej opraveného a vylepšeného nábytku nebo i historicky cenných „pokladů“, jež se do Kabinetu tu a tam dostanou, tvoří jen část příjmů. Další zajistí zakázkové renovace lidem, kteří si přejí opravit vlastní nábytek. Vedle toho centrum nabízí pro veřejnost kurzy čalounění, renovace či šití. A také si sem můžete přijít půjčit židle nebo příbory. „Půjčovna začala spíš jako PR nástroj, který pomáhá představit naše téma. Ale ozývá se nám čím dál víc lidí pořádajících menší kulturní akce nebo domácí oslavy. Líbí se mi, jak je to variabilní. Všem říkáme, že u nás nenajdou jeden talíř jako druhý,“ usmívá se Dana Kalistová. „Využijeme tak i kousky, které se nehodí k prodeji. Přijde mi škoda vyhodit hrnek, který se mi nelíbí, když si do něj pořád můžu nalít čaj. Můžu do něj zasadit kytku, ale to je až poslední možnost, když se mu utrhne ucho. Prostřednictvím půjčovny se hrnek dostane do světa opakovaně. Tuhle službu mám moc ráda, byť na ní naše ekonomika nestojí.“
Díky kombinaci všech možností si na sebe Kabinet vydělá ze 70 procent a na dotace spoléhá pouze v menší míře. „Snažíme se co nejvíc tlačit vlastní byznys, protože dotace nejsou stabilní. Je to velký boj, ale právě nejistota nás donutila být velmi kreativní. Díky tomu jsme republikový unikát v tom, co všechno děláme a jak dlouho jsme vydrželi.“
Na podzim v Českých Budějovicích na dva měsíce navíc otevře pop-up udržitelný obchodní dům a představí celou škálu služeb Kabinetu. Kromě prodeje v něm budou probíhat workshopy nebo opravárna. Je předzvěstí ambiciózního projektu prvního cirkulárního domu v republice, který chce po vzoru evropských center propojit pod jednou střechou re-use koncept s osvětou a nabídnout udržitelnou alternativu k běžnému konzumnímu stylu nakupování.
Ekologická stopa
V Česku funguje šest nábytkových bank. Česká federace nábytkových bank a re-use center usiluje o to, aby měl každý kraj svoji. „Jet se starou židlí z Budějovic do Mostu je hloupost. Smysl to má maximálně na úrovni kraje,“ vysvětluje Dana Kalistová. „Environmentální hledisko je v našem podnikání velmi důležité. Neodráží se jen ve snižování množství odpadu, ale přirozeně se snažíme dodržovat základy ekologického podnikání i uvnitř firmy. Uplatňujeme místní princip a každý nákup u nás provází podrobná edukace. Vysvětlujeme lidem, že batoh, který si tady vybrali, protože se jim líbí, vznikl třeba ze zbytků bannerů, které by jinak skončily ve sběrném dvoře. V jednom re-use centru v Belgii mají osvětu dotaženou do detailu. Když si u nich něco koupíte, na účtence hned najdete, kolik uhlíku se tím ušetřilo, protože se daná věc nemusela spálit.“
Cirkulární ekonomika v praxi
Když uvažujeme o tom, co máme dělat s odpadem, který společnost vyprodukuje, obvykle dospějeme k tomu, že nejlepší je žádný nevytvářet. Pak teprve přicházejí na řadu další možnosti: nové využití a recyklace a úplně na konci řetězce úvah je likvidace. Nábytkové banky a re-use centra řeší první zmíněné body – zachraňují nábytek, kuchyňské potřeby nebo hračky před proměnou v odpad a opravují je nebo redesignují tak, aby je další zájemci mohli a chtěli dál využívat.
Federace propojuje 27 organizací z celé republiky, které tvoří udržitelnou síť re-use center a spolupracujících provozů. Čtrnáct členů federace, především re-use center, se zúčastnilo sběru dat, podle nějž se v roce 2023 díky nim znovu uvedlo do oběhu 270 tisíc předmětů. Zachránilo se téměř 800 tun věcí od vyhození, čímž se ušetřilo 2,74 milionu korun, které by spolkla jejich likvidace.