V kanadských vodách žije zhruba třicet druhů velryb. Některé z nich však prohrávají boj s klimatickými změnami a činností člověka. Pět z nich, které splňují kritéria ohroženého druhu, teď zdobí novou emisi známek.
Kanadská pošta má dlouhou tradici v zobrazování tamější rozmanité přírody a prostřednictvím známek poutá pozornost k environmentálním tématům. Novou sérií oslavuje krásu a majestátnost pěti velrybích druhů, které byly Výborem pro stav volně žijících druhů v Kanadě označeny za ohrožené.
Patří k nim plejtvák obrovský, který dorůstá délky až 30 metrů a je největším živočichem na zemi. Vyskytuje se v Tichém i Atlantském oceánu a všude se jeho populace ztenčují. Kosatkám a běluhám se v některých částech světa daří lépe, ale zrovna ty, které žijí v severovýchodním Pacifiku, splňují kritéria pro udělení statusu ohroženého druhu. Vorvaňovců plave v blízkosti poloostrova Nova Scotia jen 167 kusů a velrybě černé hrozí v důsledku lovu vyhubení. Celosvětově přežívá už jen zhruba 350 kusů tohoto druhu.
Známky s ilustracemi Davida Millera vycházejí 20. května, protože právě mezi květnem a říjnem bývají velryby k vidění u kanadských břehů. Bohužel je jejich výskyt stále méně častý. Podle tamějších ochránců zvířat velrybám škodí jak stres z hluku a lodního provozu, kdy jim hrozí srážky s plavidly nebo zapletení do sítí, tak chemická či biologická kontaminace vody. A v neposlední řadě také snížená dostupnost potravy.
V rámci kampaně Kanadská pošta ve spolupráci s odborníky uvádí konkrétní doporučení ke zlepšení celkového stavu mořského života. Lidé se mají při pravděpodobném výskytu velryby, například když uvidí typický vodotrysk, držet od těchto tvorů dál. Dbát na to, aby neznečišťovali maríny a pláže, případně se rovnou jako dobrovolníci zapojit do jejich úklidu. Obecně platným pravidlem je také zajímat se o to, jakým způsobem a kde byly vyloveny ryby, které jíme.