Iva Linda Maruščáková je úspěšnou thaiboxerkou, mimochodem mistryní republiky. Vedle toho je ale také velkou propagátorkou rostlinné stravy a ochrany zvířat. Vede přednášky třeba o tom, co lidem z psychologického hlediska brání vzdát se masa.
Iva Linda Maruščáková se environmentálními tématy zabývá v podstatě celý život. Vystudovala psychologii a chemii životního prostředí a jako psycholožka a lektorka se věnuje firemnímu rozvoji i eko psychologii. V projektu Vegan Fighter spolupracuje s dalšími sportovci, kteří fungují na rostlinné stravě.
K dlouhé řadě jejích aktivit patří také pořádání akce Veggie Náplavka, jednoho z největších evropských open-air festivalů zaměřených na veganství. Ať už chcete ochutnat veganské dobroty, nebo načerpat inspiraci ke zdravému životnímu stylu, zastavte se v pondělí 1. května na pražském Rašínově nábřeží. Vedle nabídky restaurací či cukráren můžete okouknout i veganskou kosmetiku nebo se seznámit s organizacemi, které se věnují ochraně zvířat.
Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?
Organizuji Veggie Náplavku, spoluzaložila jsem a organizuji už 12. rokem projekt Vegan Fighter. Přednáším na Univerzitě Karlově a University of New York psychologii klimatické krize, eko psychologii, vegan psychologii. Organizuji webináře zaměřené na vegan psychologii a celkově se snažím inspirovat k tomu, že na zvířatech a planetě víc než záleží.
V soukromí se snažím žít minimalisticky. Pokud už něco nakupuji, má to tu výhodu, že mám čas docela pečlivě řešit výběr a co nejmenší enviro dopady výroby. Z takových promyšlených nákupů mám popravdě čím dál větší radost.
Co by se od vás ostatní mohli učit?
Moc doufám, že můžu inspirovat třeba v tom, jak je skvělé být přes 20 let na rostlinné stravě, kvůli zvířatům – a to i v závodním sportu, ve kterém jsem se pohybovala. V poslední době víc píšu a přednáším o nevědomých obranných mechanismech, které nám brání vnímat utrpení zvířat. A v rámci toho i o benefitech, pokud se na něm přestaneme podílet. Velkou součástí, kterou v praxi lidé často cítí silně pozitivně, je i dobrý pocit sám ze sebe, že se neúčastní něčeho velmi nespravedlivého a jsou součástí pozitivní změny. To můžu potvrdit.
Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?
Zatím elektroauto, abych toho stihla vyřídit víc. Je to sice v autech ta nejvíc enviro volba, ale…
Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?
Některé oblečení. Celkově mám kolem sebe docela dost zručných lidí, co je opravování v rámci zero waste baví (překvapivě většinou ženy). A tak někdy posouvám věci do oběhu a pak obdivuji, co s nimi dokázali/y udělat za divy.
Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?
Oblečení, knížky a věci vytříděné po stěhování, pravidelně do aukcí pro azyly pro hospodářská zvířata.
Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?
Dneska označuji jako zbytečnost všechno, čeho jsem dřív měla příliš moc. I mentálně nemám ráda kolem sebe příliš věcí. Myslím, že jsem příkladem toho, jak minimalismus kolem sebe podporuje minimalismus uvnitř. A v tom se mně osobně žije fakt dobře, člověk si tak nějak sám míň komplikuje život.
Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?
Nemám ráda davy lidí, tak když můžu, raději chodím i delší trasy pěšky. Nebo jedu elektroautem.
Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?
Obrovskou inspirací jsou lidé, kteří se podílí na ochraně zvířat. Hlavně těch, které naše společnost označila za ty k jídlu. Takže za mě lidé, kteří chodí natáčet nebo chodí za zvířaty na jatka, do velkochovů – prostě tam, kam nikdo z nás dobrovolně nechce. Dál lidé, kteří vedou azyly a útulky pro zvířata. Velmi si na nich vážím také toho, že to dělají čistě pro zvířata a ne pro svoje sociální sítě.
Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?
Okamžitý zákaz všeho, co způsobuje utrpení zvířatům a lidem, zákaz válek. A samozřejmě bych velmi pečlivě a rychle nastavila opatření pomáhající klimatické krizi.
Co vám v nedávné době udělalo radost?
Průběžně mi dělá radost, že přibývá projektů chránících zvířata a planetu. Přibývá taky neuvěřitelně rychle lidí, kteří zařazují a preferují rostlinnou stravu. V mottu letošní Veggie Náplavky máme číslo 7875. Průměrně tolik zvířat podle propočtů renomované organizace Animal Charity Evaluators zachrání za život člověk, který přejde na rostlinnou stravu. A to je strašně moc, každý z nás má v rukách velký dopad jen volbou stravy.
A radost mi dělá taky to, že už i u nás je médium soustřeďující se na pozitivní zprávy jako What.