Jestli zvažujete, že do svého jídelníčku budete častěji zařazovat bezmasé dny, je 1. říjen ideálním dnem, kdy začít. Od roku 1997 se v toto datum totiž slaví Světový den vegetariánství. Přinášíme inspiraci do kuchyně i pro ty, kteří už jedou na vege vlně delší dobu.
Plněné špenátové palačinky
Na těsto:
200 g pšeničné celozrnné polohrubé mouky
100 g čerstvých špenátových listů
2 PL rozmixovaných lněných semen
1 PL kukuřičného škrobu
cca 250 ml vody
sůl
Na náplň:
fenykl
čekanka
bílé zelí
čínské zelí
cuketa
zelená paprika
polníček
tahini
gomasio
citronová šťáva
Nejdříve rozmixujeme lněné semínko. Do mixéru vložíme špenátové listy, lněné semínko, sůl a vodu. Rozmixujeme na jemno. Potom nalijeme tekutinu na mouku, přidáme škrob a promícháme. Těsto je jako klasické pro palačinky. V případě potřeby přidáme vodu. Záleží na mouce, každá mouka saje jinak.
Zahřejeme pánev na palačinky, trošku vymažeme olejem, nalijeme těsto a opatrně jej rozprostřeme. Opékáme z obou stran. Na každou palačinku rozetřeme tahini. Naplníme zeleninou, zakápneme citronem a posypeme gomasiem.
Recept pochází ze stránek JimeJinak.cz.
Tofu řízky
2 ks Lunter tofu uzené
3 PL hořčice
4 PL sójové omáčky
1 PL uzené papriky
sůl, pepř či bylinky dle chuti
115 g luštěninové mouky (např. cizrnové) nebo 80 g pšeničného lepku
Na těstíčko: Vymíchejte hladkou mouku s vodou, granulovaným česnekem a solí na hladké těstíčko.
Na obalení: Podrcené cornflakes, panko či klasická strouhanka dle preference
Rozmixujeme tofu, hořčici a sójovou omáčku. Přidáme sůl, papriku a mix bylinek s pepřem. Důkladně utřeme, aby se chutě propojily. Přidáme mouku a opět důkladně promícháme. Dle potřeby můžeme dosypat více mouky. Z hmoty tvarujeme placky, které nejprve obalujeme v těstíčku a poté ve strouhance. Smažíme na oleji dozlatova. Následně můžeme řízky ještě dát zapéct do horkovzdušné fritézy (na 8 minut) či trouby (na cca 15 minut) pro extra křupavý efekt.
Recept pochází ze stránek www.lepsisvetchuti.sk.
Krémové dýňové rizoto
400 g rýže arborio
1 ks dýně hokaido
1 balení uzeného tempehu
1 l zeleninového vývaru
1 ks větší cibule
3 stroužky česneku
150 ml sójové smetany
olivový olej
sůl
trochu kvalitní sójové omáčky a agávového sirupu
rukola na ozdobení
Předehřejeme troubu na 180°. Dýni hokaido neloupeme, pouze ji umyjeme a překrojíme napůl. Lžící vydlabeme měkký vnitřek a dýni rozkrájíme i se slupkou na kostky. Rozprostřeme na plech vyloženým pečícím papírem, pokapeme olivovým olejem a posolíme. Dáme péct dozlatova (cca 20 minut).
Do hluboké pánve dáme na trochu oleje restovat česnek a cibulku pokrájenou nadrobno. Jakmile začne cibulka s česnekem zlátnout, přisypeme rýži a vše společně 2 minuty restujeme.Podlijeme cca pětinou připraveného zeleninového vývaru, zamícháme a ztlumíme plamen na polovinu. Jakmile se vývar vyvaří, přilijeme další část a opět zamícháme. Takto pokračujeme až do změknutí rýže. Trvá to zhruba 20 – 25 minut. Vyndáme plech z trouby a polovinu upečené dýně přendáme do mísy a rozmixujeme. Poté vmícháme do rýže. Přilijeme sójovou smetanu a ještě minutku povaříme. Rizoto bude krásně krémové i bez smetany díky škrobu v rýži arborio. Pokud tedy smetanu nemáte, vůbec to nevadí.
Na druhé pánvičce si osmahneme tempeh, pokrájený na malé kousky, dozlatova. Poté vypneme plotýnku a tempeh zalijeme troškou sójové omáčky s agávovým sirupem. Zamícháme, aby omáčka obalila každý kousíček a servírujeme. Rizoto na talíři ozdobíme zbylými kostičkami upečené dýně, tempehovou slaninkou a posypeme například rukolou.
Recept pochází ze stránek Vegmania.cz.