Naše planeta se potýká s enormní zátěží. Dopady klimatických změn pozorujeme stále častěji v nejrůznějších místech světa. Jestli mezi vaše novoroční předsevzetí patří i záměr, jak Zemi co nejvíc ulevit a zachovat ji pro příští generace, inspirujte se našimi tipy. Každý krok k udržitelnosti vede správným směrem.
Menstruujme ohleduplně!
Jednorázové menstruační pomůcky představují velkou zátěž pro přírodu. A kdyby jen to! Výzkumníci z univerzity v Berkeley přišli na to, že běžné tampony obsahují toxické kovy, například arsen či olovo. Vystavování se těmto látkám je spojeno s cukrovkou či neplodností. O další závažný důvod více, proč by ženy měly sáhnout po udržitelných pomůckách. Na výběr je mnoho typů, a tak můžeme experimentovat a najít pro sebe to nejlepší. Dají se i navzájem kombinovat. Mezi nejoblíbenější patří menstruační kalhotky (osvědčila se nám například značka SAYU), kalíšek (poslouchejme však vlastní tělo, ne každému dělá dobře) a látkové vložky z materiálů šetrných pro pokožku. Jejich používáním lze ulevit přírodě a časem také peněžence.
Čtení bez zbytečného utrácení
Opravdu potřebujeme novou knihu v perfektním stavu? Není důležitější její obsah než krása obálky? Požitek spojený se čtením nabízejí kousky z druhé ruky, i když ne vždy mají stránky bez poskvrny. Při bloumání antikvariátem můžeme často narazit na velké rarity a příběhy původních majitelů knih. Podtrhané pasáže a poznámky v textu přidávají publikacím nový rozměr. Dalším udržitelným tipem je půjčování knih s našimi blízkými a následné sdílení pocitů a myšlenek. Vlastní staré knihy můžeme poslat dál, aby jenom nesbíraly prach na polici, ale mohly udělat radost někomu dalšímu. Pomohou třeba on-line portály trhknih.cz nebo knihobot.cz. A poslední doporučení? V knihovnách nabízejí k zapůjčení nejnovější tituly i věčné klasiky.
Vlastní úklidové prostředky
Čím dál více lidí opouští „nablýskané“ konvenční prostředky plné chemie. Mají totiž značný dopad na své uživatele i na přírodu. K úklidu domácnosti nepotřebujeme dvacet různých produktů. Často si vystačíme se sodou, kyselinou citronovou a octem. Na co lze toto klasické trio využít? Soda si poradí s připáleninami a odolnými mastnotami. Dokáže také odstranit zápach z utěrek. Pomocí bílého octa můžeme vyrobit univerzální čistič nebo vyleštit okna. A kyselina citronová? Ta zatočí s vodním kamenem. Společně s octem pak šetrně nahradí aviváž. Výroba domácích prostředků není složitá, zabere minimum času a stojí za vyzkoušení. A co jít ještě o krok dál a místo jednorázových utěrek použít stará trička a bambusové kartáče?
Oblečení si raději půjčovat než nakupovat
Kupovat si nový outfit na každou událost je zbytečné. Pokud sháníme formální oblečení třeba na svatbu svého blízkého, ale zároveň jsme si jistí, že daný kousek už nikdy znovu neoblékneme, je nejlepším řešením půjčovna. Místo toho, aby oblečení po jednom nošení skončilo na dně skříně, jednoduše se vrátí do oběhu. S volnočasovým kouskem pomůže Fashiontéka – první slow fashion půjčovna v Česku. Nabízí udržitelnou a lokální módu od českých návrhářů. Model si lze vypůjčit na sedm až dvacet osm dní a díky tomu experimentovat s novými styly a hledat, v čem se cítíme dobře, aniž bychom impulzivně koupili další nepotřebný kousek. Podobnou službu si můžeme navzájem poskytnout i s dobrými přáteli stejné konfekční velikosti.
Zahrada jako oáza pro hmyz
Zahradničení není jen krásný koníček, ale také možnost, jak pozitivně ovlivnit přírodu kolem nás. Kdy jindy se začít těšit na jaro a plánovat kroky příští než za dlouhých zimních večerů? Je ale nutné brát v potaz to, jaký dopad má naše touha po krásné zahradě na život místních živočichů, zejména hmyzu. Jak vytvořit místo, kde bude opylovačům dobře? Vše začíná u trávníku, který by se měl proměnit spíše v louku plnou rozličných květin. Různorodost je důležitá například pro včely. Potěší je bylinky, jako jsou levandule, tymián nebo mateřídouška. Rády mají nejen ovocné stromy, ale také pampelišky. Důležité je připravit hmyzu dostatek vody a vhodný přístřešek, kde si včely samotářky a další okřídlení návštěvníci mohou odpočinout.
Dárky? Ano, ale bez plýtvání!
Jak potěšit někoho blízkého, ale zároveň nekupovat zbytečnosti? Dárkové certifikáty udělají radost laskavým lidem a zároveň pomohou potřebným. Zvolit můžeme například projekt Skutečný dárek a vybrat si, jakou oblast světa jménem blízkého podpoříme. Za dvě stě padesát korun lze darovat třeba deset kuřat, v nabídce jsou i vložky či pitná voda. Další cestou je Nakup na Dobro. E-shop s udržitelnými produkty a dárky spolupracuje s integračním sociálním podnikem EMEDIS. Na tom, aby celý e-shop fungoval, se v podhůří Jestřebích hor podílejí lidé s handicapem. Veškeré zakoupené zboží je ekologicky zabalené do již použitých krabic. Za pozornost stojí také projekt Ponožky od babičky nabízející zákazníkům produkty z darované příze.